به ریاست جهانگیری صورت گرفت

بررسی گزارش نماینده رئیس‌جمهور از استان‌های سیل‌زده در جلسه هیات دولت

هیات دولت

جلسه هیأت وزیران بعدازظهر امروز به ریاست جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد و گزارش نماینده رئیس‌جمهور از استان‌های سیل‌زده مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش «نسیم آنلاین»، جلسه هیأت وزیران بعدازظهر امروز به ریاست جهانگیری معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

در ابتدای جلسه، وزیر نیرو که به عنوان نماینده رییس جمهور به مناطق سیل زده اعزام شده بود، گزارشی از حادثه سیل در استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل و بازدید میدانی از این مناطق به استحضار اعضای دولت رساند.

هیأت وزیران ضمن عرض تسلیت به خانواده های مصیبت دیده، از تلاش های همه دستگاه های امدادی هلال احمر، نیروهای نظامی و انتظامی و مدیران محلی تشکر کرد و مقرر شد که براساس ارزیابی وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران نسبت به جبران خسارات وارده اقدام شود.

در ادامه جلسه، وزارت امور اقتصادی و دارایی گزارشی درخصوص بهبود محیط کسب و کار و چالش ها و راهبردهای موجود را به هیأت وزیران ارایه داد.

در این گزارش، با اشاره به اهمیت نقش و سیاست های دولت جهت ایجاد بستر مناسب برای فعالیت بنگاه های کسب و کار و لزوم حمایت دولت از محیط کسب و کار سالم، مهم ترین اقدامات ساختاری دولت یازدهم در بهبود محیط کسب و کار مورد بررسی قرار گرفت.

ایجاد دفتر پایش و بهبود محیط کسب و کار در وزارت امور اقتصادی و دارایی، راه‌اندازی کامل پنجره واحد تجارت فرامرزی، ایجاد سیستم نرم‌افزاری مکانیزه برای ساماندهی صدور مجوز ساخت و ساز و پایان کار، صدور کارت بازرگانی از طریق سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند، کاهش میانگین زمان صدور پروانه ساختمانی و کاهش زمان مراحل پایان کار در شهرداری‌ها، راه‌اندازی سامانه شناسایی قوانین مخل و احصای 220 قانون مخل کسب و کار، راه‌اندازی پایگاه ایران مجوز به عنوان تنها مرجع ثبت مجوزهای کسب و کار و احصای 2 هزار مجوز دستگاه‌های اجرایی و بررسی مبانی قانونی و ضرورت وجودی 1400 مجوز از جمله اقدامات صورت گرفته دولت در راستای بهبود محیط کسب و کار است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی، جایگاه ایران در شاخص سهولت کسب و کار بانک جهانی با ارتقای 32 پله‌ای همراه بوده است؛ بطوری که رتبه کشور در سهولت پرداخت مالیات از 100 به 138، در دسترسی به برق از 94 به 166، در ثبت مالکیت از 86 به 168 و در اخذ مجوزهای ساخت از رتبه 27 به 171 افزایش یافته است.

همچنین براساس آمارهای اعلامی در گزارش مذکور، جایگاه کشورمان در شاخص رقابت‌پذیری مجمع جهانی اقتصاد از سال 2013 تا 2016، با 6 پله رشد و در شاخص نوآوری جهانی با 42 پله صعود همراه بوده است.

هیأت وزیران با تأکید بر لزوم تسریع در حذف مجوزهای غیرضروری و اصلاح فرآیندها، وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف نمود تا به صورت ویژه بر 10 دستگاه که بیشترین خدمت دهنده و گیرنده هستند، متمرکز شود.

هیأت وزیران در جلسه امروز خود، گزارش کمیسیون فرهنگی درخصوص «لایحه مطبوعات» را هم مورد بررسی قرار داد.

لایحه مطبوعات با هدف توسعه آگاهی و افزایش اعتماد، مشارکت و انسجام اجتماعی و حذف مرزبندی‌های اجتماعی منجر به تبعیض و ممانعت از فساد در تمامی سطوح اجتماعی نهادی، حاکمیتی و در جهت اعتلای فرهنگ ملی و نشر فضایل اخلاقی، امید و اعتدال در فضای رسانه ای کشور تهیه و تدوین شده است.

در این لایحه تلاش شده است با توجه به ارتقای وضعیت کیفی و کمی رسانه‌ای کشور بخصوص پس از تحولات گسترده در فضای رسانه ‌ای، کاستی های قانون پیشین با استفاده از مبانی نظری و تجارب تاریخی بیش از 30 سال گذشته جمهوری اسلامی ایران، جبران شده و نیازهای قانونی و حقوقی جدید کشور در حوزه رسانه ای برطرف شود.

در این جلسه، تعدادی از مواد این لایحه به تصویب رسید.

دولت سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی را تصویب کرد

هیأت وزیران با توجه به کارکردهای مهم میادین و بازارهای میوه و تره‌بار شهرداری ها در توزیع محصولات کشاورزی، «سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی» را به تصویب رساند.

سند یاد شده با هدف تعدیل، تثبیت و تنظیم بازار محصولات کشاورزی، فراهم نمودن امکان دسترسی آسان‌تر، ارزان و سریع‌تر شهروندان به این محصولات و با انگیزه حذف عوامل واسطه غیرضروری از طریق ایجاد ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به تصویب رسید.

همچنین با تصویب این سند، امکان تأمین و توزیع بخش عمده‌ای از مایحتاج سبد مصرفی خانوار به صورت روزانه با کیفیتی مناسب و کنترل شده خصوصاً در ایام و مناسبت‌های خاص فراهم خواهد شد.

آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی به تصویب رسید

هیأت دولت با تصویب آیین نامه اجرایی قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره­ های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ­ها و مراکز آموزش عالی کشور موافقت کرد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین