فولادگر در گفتگو با «نسیم آنلاین»، تشریح کرد:

رشد اقتصادی کشور از ادعا تا واقعیت

حمیدرضا فولادگر

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه فروش نفت وارد آمار تولید ناخالص ملی می‌شود و این نرخ رشد را نشان می‌دهد خاطر نشان کرد: بخش واقعی اقتصاد شامل بخش‌های صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن و خدمات هم می‌شود که رشد برخی از آنها منفی بوده و موارد مثبت نیز بسیار ناچیز است.

حمیدرضا فولادگر عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین»، درباره شرایط اقتصادی کشور در پاسخ به سوالی در خصوص میزان انطباق وضعیت زندگی مردم با ادعای دولت مبنی‌بر رسیدن به رشد ۱۱.۶ درصدی با اشاره به اینکه باید در نظر داشت که در این زمینه اختلافاتی میان آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار وجود دارد گفت: از نظر من این تفاوت‌ها به دلیل سال پایه است.

فولادگر خاطر نشان کرد: موضوع بعدی این است هم بانک مرکزی و هم مرکز آمار، رشد اقتصادی را بر اساس فروش نفت حساب کردند و اگر بدون احتساب این موضوع باشد، این رشد دو درصد است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فروش نفت وارد آمار تولید ناخالص ملی می‌شود و این نرخ رشد را نشان می‌دهد خاطر نشان کرد: آیا این رشد به‌راستی نشان‌دهنده‌ بخش واقعی اقتصاد است؟ خیر. بخش واقعی اقتصاد شامل بخش‌های صنعت و معدن، کشاورزی، مسکن و خدمات هم می‌شود که رشد برخی از آنها منفی بوده و موارد مثبت نیز بسیار ناچیز است. برای مثال رشد اقتصاد در بخش کشاورزی 5 درصد و در صنعت نزدیک 2 درصد و مسکن نیز منفی بوده است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید براینکه فروش نفت هم اندازه‌ای دارد اظهار داشت: آیا ما در سال آینده امکان دو برابر کردن فروش نفت را داریم؟ سال گذشته و امسال به دلیل بالا رفتن میزان فروش نفت و ایجاد تعادل در قیمت آن، شاهد افزایش ناگهانی درآمد در این حوزه بودیم اما این موضوع در سال‌های آینده روی نمی‌دهد؛ پس اکنون که می‌گوییم نرخ رشد 11 درصد است سال آینده همین نرخ به 2 درصد می‌رسد در این هنگام چه پاسخی خواهیم داشت؟ باید با در انتشار گزارش همه جوانب را در نظر گرفت و با مردم روراست بود تا ناگهان سال بعد با تناقضی آشکار مواجه نشویم.

وی در خصوص افزایش قیمت‌ها با وجود اعلام دولت مبنی بر تک‌رقمی شدن تورم با اشاره به اینکه تورم براساس سبد کالایی ارزیابی می‌کنند اظهار داشت: از جمله اقلام خوراکی و پوشاکی، اجاره مسکن، خدمات، حمل‌ونقل و مانند این‌ها سبد کالایی هستند که بعد از احتساب متوسط این کالاها نرخ تورم محاسبه می‌شود. حتی اگر نرخ تورم تک رقمی شده باشد به‌ هر روی هنوز مثبت است و این به این معنای وجود گرانی است که شیب آن ملایم‌تر شده است. با تورم 8 یا 9 درصد هم برخی اقلام می‌توانند 40 یا 50 درصد و برخی دیگر 4 یا 5 درصد باشد و ما همیشه متوسط را در نظر می‌گیریم.

فولادگر مهم‌ترین دغدغه‌ حال حاضر مردم را تولید و اشتغال و معیشت دانست و اظهار داشت: بیش‎‌ترین مسائلی که مردم از دولت آینده توقع دارند این است که مسائل خروج از رکود و رونق اقتصادی را حل کند و باید دانست که رونق اقتصادی در سایه‌ گسترش تولید کالا و ارائه خدمت است؛ اشتغال هم در بستر افزایش تولید و خدمات و بهبود فضای کسب‌وکار امکان‌پذیر خواهد بود و این‌ها باید اولویت‌های اصلی باشد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین