وزیر بهداشت در همایش تغذیه سالم، سفیران سلامت:

ظرف ۳۰ سال آینده یک‌سوم ایرانی‌ها در معرض ابتلا به دیابت قرار خواهند گرفت

قاضی زاده هاشمی

وزیر بهداشت گفت: متأسفانه ۲۷ درصد مردم کشور به فشار خون مبتلا هستند و همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد ظرف ۳۰ سال آینده یک سوم ایرانی‌ها در معرض ابتلا به بیماری دیابت قرار خواهند گرفت.

به گزارش «نسیم آنلاین»، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در همایش تغذیه سالم، سفیران سلامت گفت: متأسفانه در حال حاضر در بحث پیشگیری از بروز بیماری‌ها شرایط خوبی بر کشور حاکم نیست و این موضوع به دلیل تغییرات در سبک زندگی افراد و همچنین ورود وسیع وسایل ارتباط جمعی به زندگی و آموزش‌های نامناسب است.

وی افزود: باید در نظر داشت رفتار حاکمان در تغذیه جسم و روح مردم جامعه بسیار مؤثر است اما این موضوع به این معنی نیست که مردم کنترلی بر تغذیه خود نداشته باشند، بلکه مردم نیز باید اصول تغذیه‌ای را رعایت کنند و آنچه برای جسم و روحشان مناسب نیست، برای خود نپسندند و امیدوارم مسئولان دولتی، مجلس و قوه قضائیه نیز در راستای بهبود سلامت جامعه تلاش کنند.

هاشمی ادامه داد: در کنار همه توجهاتی که در خصوص برقراری امنیت درکشور داریم، باید بخش سلامت نیز مدنظر همه دستگاه‌های اجرایی کشور قرار گیرد و آنها اگر کمکی به بهبود سلامت مردم نمی‌کنند، به تعداد بیماران کشور اضافه نکنند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر 27 درصد مردم کشور ما دارای فشار خون بالا هستند که این آمار نگران‌کننده است و همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد ظرف 30 سال آینده یک سوم ایرانی‌ها در معرض ابتلا به بیماری دیابت قرار خواهند گرفت. فرهنگسازی در خصوص پیشگیری از بیماری‌ها نیازمند زمان زیادی است و سالها طول می‌کشد که در این خصوص در جامعه رفتارسازی کنیم. 

وزیر بهداشت در خصوص طرح سفیران سلامت گفت: اجرا شدن طرحی تحت عنوان سفیران سلامت یک گام بسیار مؤثر در راستای بهبود سلامت جامعه است و امیدواریم که این افراد در ابتدا به سلامت خود و سپس به بهبود سلامت جامعه توجه کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر در 38 سال گذشته مانند این سه سال به سلامت مردم توجه می‌شد، اکنون اوضاع سلامت در کشور در وضعیت بسیار خوبی قرار داشت. در این دولت 2 هزار خانه بهداشت ساخته شد، همچنین 3 هزار آمبولانس جدید به ناوگان درمانی کشور تحویل داده شده است.

هاشمی اظهار داشت: مصرف نمک، روغن و تغذیه نامناسب از عوامل بروز بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر در کشور است و بنده از مسئولین جهاد کشاورزی درخواست دارم که به سخنان نانواها توجه بیشتری کنند، زیرا هنگامی که به نانوایی‌ها اعلام می‌شود که از استفاده نمک در پخت نان خودداری کنید، آنها می‌گویند کیفیت گندم ایرانی در حد خوبی نیست، و اگر به آن نمک اضافه نشود، نان پخته شده کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. بنده از مسئولین جهاد کشاورزی می‌خواهیم اگر واقعاً کیفیت گندم ایرانی در حد خوبی نیست، برای پخت نان، گندم خارجی وارد شود و همچنین زمینه صادرات گندم ایرانی نیز فراهم شود.

وی در پایان گفت: متأسفانه مصرف لبنیات و شیر در کشور ما یک سوم کشورهای منطقه است و این موضوع در حالی است که در مصرف لوازم آرایشی جایگاه اول را در بین کشورهای منطقه دارا هستیم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین