آخوندی در جمع خبرنگاران:

بیش از ۱۹ میلیون نفر در بدمسکنی بسیار شدیدی به سر می‌برند/ وجود ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور

آخوندی

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد، گفت: بیش از ۱۹ میلیون نفر در بدمسکنی بسیار شدیدی به سر می‌برند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که رئیس‌جمهور در سخنان روز گذشته به عدم خروج بخش مسکن از رکود اشاره کردند، آیا دولت برای رفع این مشکل نمی‌خواهد اقدامی کند، گفت: بازار مسکن یکی از بازارهایی است که بیشترین دستکاری در آن شده بود، بنده آمارهای سال 95 را مرتب به مردم گزارش کرده‌ام، اعتقادم بر این است که به دلیل اینکه همکاری و اتحادی که بین مدیریت شهری تجارت با سوداگران صورت گرفته، بیش از 250 میلیارد دلار ثروت ملی ایران عاطل و باطل مانده است.

وی در ادامه افزود: طبق آخرین آمار مرکز آمار در سال 95، نشان می‌دهد که 2 میلیون و 587 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد. این خانه‌های خالی یعنی چه؟ اگر ارزش هر خانه را حدود 100 هزار دلار در نظر بگیریم، مفهومش این است که بیش از 200 میلیارد دلار ثروت ایران را این افراد با سیاست‌های اشتباه‌شان بر باد داده‌اند، این خانه‌ها عمدتاً در شمال شهرها است، فقط در منطقه یک نیز برای 101 هزار واحد مسکونی پروانه صادر شده، در مناطق 4، 2 و 22 این رویه وجود دارد، لذا این موضوع نشان می‌دهد این سیاست‌ها، سیاست‌های کاملاً ناصحیحی بوده است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: در کنار این همه خانه خالی نیز آنچه که شما می‌بینید این است که بیش از 19 میلیون نفر در بدمسکنی بسیار شدیدی به سر می‌برند، بنابراین نشان می‌دهد که هم ثروت ملت ایران هزینه شده و هم بهره‌وری آن چیزی حدود صفر است، لذا ما نمی‌توانیم سیاست دولت گذشته را ادامه دهیم، چون این سیاست دولت گذشته فقط مبتنی بر اتلاف منابع بوده است. شما می‌بینید که مسکن‌ مهرهایی که در بیابان ساخته شده که طرفداران چندانی هم ندارد و بسیاری از این خانه‌ها خالی مانده است.

آخوندی ادامه داد: سیاستی که ما تعقیب کردیم این است که به سمت خانه اولی‌ها برویم، لذا سیاست‌های پس‌انداز مسکن در راستای حمایت از خانه‌دار شدن خانه اولی‌ها است که همین سیاست میزان پس‌اندازی که داده می‌شود، سقف پرداختی‌های تسهیلات، اول دولت 20 میلیون تومان بود که اکنون برای شهرهایی همچون تهران تا سقف 160 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است، بنابراین قدرت خرید خانه‌اولی‌ها که جوانان و افرادی را شامل می‌شود که فاقد خانه هستند، به شدت افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: سیاست بعدی ما این بوده که به جای اینکه این خانه‌ها را در بیابان‌ها بسازیم، در بافت‌های فرسوده و بافت‌های شهری این خانه‌ها ساخته شود و سیاست سوم ما این بوده که به حاشیه‌نشین‌ها توجه کنیم افرادی که واقعاً نیاز به ارتقای وضعیت مسکن دارند، بنابراین وقتی می‌خواهید اصلاح مسیر کنید که یک مسیر سوداگرانه در کشور بوده، اصلاح مسیر کار بسیار سختی است و من فکر می‌کنم در این 4 سال توانستیم مسیر را اصلاح کنیم و اکنون آمار پس‌اندازهای مسکن و آمارهای خریدوفروش در داخل شهرها و رشد صدور پروانه‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده قدیمی نشان می‌دهد ما به سمت وضعیت خوب برگشتیم و مسکن هم به وضعیت اصلی خود بازمی‌گردد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین