متصدی در نشست خبری عنوان کرد:

ایستگاه‌های پایش کیفیت هوا در ۱۰ روز آینده آنلاین می‌شوند

سعید متصدی، معاون محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از آنلاین شدن تمام ایستگاه‌های پایش کیفیت هوا در کشور تا ۱۰ روز آینده خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سعیدمتصدی معاون سازمان محیط زیست در نشست خبری که امروز (دوشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: بیش از 190 ایستگاه پایش کیفیت هوا در کشور وجود دارد که تمام اطلاعات این ایستگاه‌ها در 10 روز آینده آنلاین شده و در اختیار همه مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه حوزه معاونت انسانی شامل بخش‌های مختلف اعم از آلودگی هوا، کیفیت هوا، تغییر اقلیم، گرم‌شدن زمین، پایش محیط زیست، پایش آلاینده‌ها، ارزیابی اثرات زیست محیطی می‌شود،گفت: موضوعات مربوط  به آب و خاک، گفت: پسماند، فاضلاب‌ها و به طور کلی مجموعه مسائل مربوط به انسان‌ها و رفتارهای آنها که روی منابع طبیعی اثر می‌گذارد در حوزه معاونت انسانی سازمان محیط زیست است. همچنین سازمان محیط زیست به عنوان یک سازمان حاکمیتی و نظارتی تلقی می‌شود که سیاستگذاری و ارائه راهبردها را برعهده دارد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در تشریح دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه بهبود کیفیت هوا افزود: در سال ۹۲ و در زمان آغاز دولت یازدهم کلانشهرها مشکلات عدیده‌ای در حوزه آلودگی هوا داشتند و تهران شاهد تعداد زیاد روزهای آلوده بود.

متصدی با بیان اینکه در سال ۹۲، ۱۶۰ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و همه گروه‌ها داشتیم، گفت: آلاینده‌های سمی از جمله ازن، ترکیبات ازوته، ترکیبات گوگردی، مونوکسید کربن و ذرات معلق به طور مرتب پایش و اندازه گیری می‌شود که بر اساس وجود این آلاینده‌ها سال ۹۲، ۱۶۰ روز ناسالم داشت.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در سال ۹۲ با یک آلاینده سمی به نام بنزن نیز در هوا روبرو بودیم، تصریح کرد: غلظت آلاینده بنزن باید طبق استاندارد جهانی زیر پنج PPB باشد ولی در تهران بالای ۳۰۰ PPB بود. حتی در سال‌های ۸۹ و ۹۰ در بخش‌های شمال تهران غلظت این آلاینده بیش از ۱۰۰۰ PPB اندازه گیری شد. این آلاینده رنگ، بو و مزه ندارد بنابراین به هنگام تنفس اصلا حس نمی‌شود اما سرطان زاست.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۹ دولت قبل به استفاده از بنزین پتروشیمی مبادرت کرده بود، گفت: ۵۰ درصد از ترکیب این بنزین را آلاینده بنزن تشکیل می‌داد که بر اساس اطلاعات موسسه بین‌المللی سرطان‌شناسی، بنزن به‌طور قطع سرطان‌زاست. در سال ۹۲ بنزن را اندازه گیری کردیم و اولین اقدام دولت در جهت بهبود کیفیت هوا،حذف بنزین پتروشیمی بود.

متصدی با بیان اینکه در آن مقطع ۱۰ میلیون لیتر بنزین پتروشیمی در کشور توزیع می‌شد،اظهارکرد: عده‌ای معتقدند این بنزین در تهران توزیع نمی‌شد. باید به این افراد اینطور پاسخ داد که مگر باید بین شهروندان تهران با سایر شهروندان تفاوتی قائل شد؟ برای این افراد متاسف هستم که اینطور در مورد مردم این کشور فکر می‌کنند. از سال ۹۲ اجازه تولید و مصرف بنزین پتروشیمی را ندادیم و تا امروز هیچ‌گونه مجوزی برای توزیع مجدد این بنزین صادر نشده است.

وی با تاکید بر اینکه افزایش سرطان‌ها در ایران ناشی از مصرف این نوع بنزین در سال‌های گذشته بوده است،گفت: طی سه سال اخیر قسمت اعظم بنزین را از یورو۱ و یورو۲ به یورو۴ ارتقا دادیم که با راه‌اندازی پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ،واردات بنزین نیز به طور کامل حل و فصل خواهد شد.

غلظت بنزن به زیر ۳۰ PPB رسیده است

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بنزین یورو۴ در حال حاضر در هشت کلانشهر و تعداد دیگری از شهرها توزیع می‌شود، اظهار کرد: دولت یازدهم در توزیع سوخت و حذف بنزین پتروشیمی با وجود مشکلات در پالایشگاه‌ها و تحریم‌ها با جدیت عمل کرده است. در حال حاضر غلظت بنزن به زیر ۳۰ PPB رسیده است. امیدواریم با اجرای طرح کهاب این میزان را به حد استاندارد برسانیم.

متصدی در ادامه با بیان اینکه در دوران اصلاحات برای هشت کلانشهر کشور برنامه جامع آلودگی داشتیم، ادامه داد: در دولت یازدهم راهکارهای کاهش آلودگی هوای کشور را به تصویب رساندیم. این راهکارها در اردیبهشت ماه سال ۹۳ به تصویب دولت رسید که شامل ۹ محور اساسی و ۴۷ فعالیت زیرمجموعه این محورها است. حذف بنزین پتروشیمی زیرمجموعه محور سوخت بود.

متصدی با اشاره به اینکه در محور سوخت بحث توزیع بنزین یورو۴ در کلانشهرها مطرح بود،اظهارکرد: در توزیع گازوئیل زیر ۵۰ PPM به نتیجه مطلوب رسید و توزیع گازوئیل در کلانشهرها صورت گرفت. با توجه به  اینکه سوخت، منبع اصلی تولید آلودگی هوا است در ارتباط با توزیع گاز در نیروگاه‌ها و جایگزینی آن با سوخت مازوت اقدامات موثری انجام شد.

راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس توزیع سوخت یورو۴ در کشور را تسریع می‌کند

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در چند سال آینده توزیع بنزین و گازوئیل یورو۴ در کل کشور محقق می‌شود،‌اظهارکرد: قرار بود تا سال ۹۸ توزیع سوخت یورو۴ در کلیه شهرها صورت گیرد اما با راه اندازی ستاره خلیج فارس این روند تسریع شده است و ممکن است تا سال ۹۷ این مهم محقق شود. همچنین قول می‌دهم در سال ۹۶ سوخت کل نیروگاه‌های کشور گاز باشد.

وی با تاکید بر ضرورت شفاف سازی درباره  اطلاعات مربوط به کیفیت هوا گفت: در این دوره تاکید ما بر ارائه اطلاعات دقیق بر اساس سیستم‌های پایشی به مردم  بوده است. تعهد داریم که اگر شاخص آلودگی هوا حتی یک واحد بالاتر از شرایط سالم باشد، آن را اطلاع‌رسانی کنیم. در چند سال گذشته حاضر نشدیم یک واحد شاخص را کاهش دهیم تا یک روز سالم نادرست داشته باشیم؛ این در حالیست که در دولت قبل ایستگاه‌هایی وجود داشت که کالیبره نبودند.

کاهش آلودگی هوا در دولت یازدهم به یک مسئله کشوری تبدیل شد

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ مصرف مازوت در نیروگاه‌ها ۴۴ درصد بود و امروز به زیر هشت درصد رسیده است گفت: ۳۶ درصد کاهش مصرف مازوت در کلیه نیروگاه‌های کشور رقم خورده است. در سال ۹۰ و در دولت قبل یک برنامه ناقص برای کاهش آلودگی هوا تنظیم شد که آلودگی را تنها در کلانشهرها خلاصه می‌کرد ولی در دولت یازدهم این برنامه به یک برنامه کشوری تبدیل شد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین