تداوم اعتراض کارگران معدن گلستان

کارگران معترض: مدیرکل کار گلستان استعفا دهد/ هیچ نظارتی بر شرکت‎های خدماتی نیست

معدن

اعتراض کارگران معدن زمستان یورت آزادشهر همچنان ادامه دارد و آنها خواستار استعفای مدیرکل کار، معاون روابط کار و رئیس اداره بازرسی هستند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: بعد از وقوع حادثه انفجار در معدن زغال‎سنگ زمستان یورت آزادشهر که روز گذشته حوالی ساعت 11 و 30 دقیقه رخ داد اکنون پس از گذشت 35 ساعت با وجود فعالیت‎های امدادی، اقدامات تیم‎های تخصصی و با ورود نیروهای امدادرسان از استان‎های همجوار اما هنوز آلام بازماندگان کارگران معدن‎کار تسکین نیافته است.

تحویل اجساد کارگران معدنی به خانواده‎های آنان موجی از اعتراضات را به سمت مقامات دولتی به همراه داشته است، تداوم این اعتراضات تا بدان جا پیش رفت که بازماندگان متوفی این حادثه، خواستار استعفای مدیرکل کار، معاون روابط کار و رئیس اداره بازرسی هستند.

تعدادی از کارگران در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان از وضعیت اسفبار جامعه کارگری ابراز گلایه‎مندی کردند و گفتند: وضعیت اقتصادی جامعه کارگری با روی کار آمدن مدیرکل کار فعلی بدتر شده است، اسف‎بارتر وزیر معین استان چندین بار به گلستان سفر کرد اما در هفته کار و کارگر حتی کمتر از ثانیه‎ای برای فعالان جبهه اقتصادی وقت نگذاشت اینها از ناتوانی مدیرکل کار استان حکایت دارد که نتوانست حتی وقتی برای کارگران از وزیر کار بگیرد تا این قشر زحمتکش از مشکلات‎شان بگویند.

کارگران معدن این نکته را نیز اشاره کردند که تعدادی از واحدهای کارگری و تولیدی به تعطیلی کشیده شده و بسیاری از کارگران اخراج شدند چرا مسئولان نسبت به این مسائل احساس بی‎تفاوتی دارند.

 

این کارگران آنقدر دل پردردی داشتند که فقط یک گوش شنوا می‎خواستند تا حرف‎هایشان را بشنود و اگر هم مسئولی نمی‎تواند کاری بکند نمک هم بر زخم‎شان نپاشد و برای لحظه‎ای نسبت به مسائل و مشکلات این جامعه کارگری درنگ کند.

کارگران معدن استان گلستان گرچه در آغاز گفت‎وگو از صحبت کردن امتناع می‎کردند و نمی‎خواستند که نامشان فاش شود برای اینکه چک سفید امضای‎شان در گروی آینده شغلی‎شان بود.

یکی از کارگران می‎گفت: شرکت‎های خدماتی که در سطح استان گلستان فعالیت دارند باید مجوز تعیین صلاحیت خود را از اداره کار بگیرند و این مجوز باید هر ساله تائید شود اما متاسفانه شرکت‎های خدماتی به وظایف خود در راستای قانون عمل نمی‎کنند علاوه بر اینکه حقوق کارگران به موقع پرداخت نمی‎شود حتی بر اساس قانون کار هم نیست که این مسئله باعث شکایت آنها نیز شده است.

 

این کارگر گلستانی می‎افزاید: هیچ نظارتی بر عملکرد شرکت‎های خدماتی وجود ندارد و آنها با اعمال نفوذ هر ساله مجوز تائید صلاحیت خود را بدون رعایت قوانین و مقررات از اداره کار می‎گیرند و اگر کسی جلوی آنها را بگیرد فقط خودش را خراب می‎کند.

حرف‎های پردرد کارگران تمامی ندارد هر طرف رو می‎کنی حرف‎های تازه‎ای می‎شنوی آنها می‎گویند جامعه کارگری در خفقان است و نمی‎تواند حرف بزند آنها محتاج کار و کارگران روزمزد هستند اگر حرفی به کارفرما بزنند سریعا اخراج می‎شوند و یا باید برای ادعای خود مدرک بدهند تا اثبات حرف‎هایشان باشد شما بگویید یک کارگر بیسواد معدن باید این خطاها را چگونه اثبات کند؟.

ما حرف‎مان این است چه کسی حاضر می‎شود جان خود را بر کف دست بگیرد و داخل تونل‎های معدن، کار طاقت‎فرسا کند، تحمل حتی 20 دقیقه ماندن در معدن سخت است، کارگر معدن بازنشسته در استان گلستان نداریم که مداوم 15 سال در این شغل کار کرده باشد، کار معدن آنقدر سخت است که بعد از مدتی کارگران سرطان‎های بسیار خطرناک می‎گیرند و جان خود را از دست می‎دهند یا در تونل‎های معدن گیر کرده و خفه می‎شوند؛ کارفرما نیز با اعمال نفوذی که دارد با پرداخت جریمه حق و حقوق کارگران را پایمال می‎کند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین