طبق آمار رسمی گمرک

ذرت، برنج و خودرو در صدر آمار واردات فروردین قرار گرفتند!/ چین همچنان بزرگترین وارد کننده کالا به ایران است

واردات و صادرات

بر اساس نتایج گزارش تجارت خارجی کشور، در فروردین ماه امسال در حالی مازاد تراز تجاری ۳۷۵ میلیون دلار بوده است که ذرت، برنج و خودرو به ارزش تقریبی ۲۸۰ میلیون دلار در صدر فهرست محصولات وارداتی قرار گرفته اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تراز تجارت خارجی کشور در نخستین ماه از سال‌جاری مثبت بوده و در مجموع 375 میلیون دلار ارزش صادرات غیرنفتی ایران بیش از مجموع ارزش واردات به کشورمان بوده است. براساس این گزارش، صادرات غیرنفتی ایران در فروردین ماه امسال به 2 میلیارد و 723 میلیون دلار رسید. همچنین واردات ایران در فروردین ماه امسال به 2میلیارد و348 میلیون دلار رسید.

در مدت یادشده وزن کالاهای وارداتی ایران در مجموع به 2میلیون و 91 هزار تن رسید در حالی که در این مدت 8میلیون و62 هزارتن انواع کالا صادر شد.

اقلام عمده صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده نیز به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش 493 میلیون دلار، متانول 132 میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش 103میلیون دلار، پلی‌اتیلن گرید فیلم با 98 میلیون دلار، آهن و فولاد غیرممزوج با 97 میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل 96 میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین 91 میلیون دلار، بوتان مایع شده با 63 میلیون دلار، پلی‌اتیلن گرید تزریقی با 63 میلیون دلار و قیر نفت با 54 میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در فروردین ماه امسال به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش 144 میلیون دلار،برنج با 74 میلیون دلار، وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1500 تا 2000 سی سی به ارزش 64 میلیون دلار و کنجاله سویا با 57 میلیون دلار بوده است.

میزان واردات به تفکیک گروه‌های کالایی

براساس بررسی‌های به عمل آمده در فروردین ماه از بین کالاهای وارد شده به کشور بیش از 67 و 14 صدم درصد از ارزش کل به گروه‌های کالایی واسطه‌ای اختصاص داشته است. کالاهای مصرفی با 17 و 46 صدم درصد از ارزش در رتبه دوم و کالاهای سرمایه‌ای با 15 و 40 صدم درصد در رتبه سوم قرار دارند.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در فروردین ماه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش 615 میلیون دلار، امارات متحده عربی 497 میلیون دلار، عراق با 388میلیون دلار،هند با 248 میلیون دلار و جمهوری کره با 153 میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در فروردین ماه به ترتیب شامل کشورهای چین با 485 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 402 میلیون دلار، ترکیه با 180 میلیون دلار، جمهوری کره با 143 میلیون دلارو هند با 131 میلیون دلار‌ بوده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین