پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۹۷ درصد رسید/ سال گذشته روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شد

عباس کاظمی

عباس کاظمی، گفت: در مرداد سال ۱۳۹۲ میزان پیشرفت کلی این پالایشگاه ۶۳.۳ درصد بود، اما واحدهای فرایندی که تولید نفت و گازوییل از آنها انجام می شود، حدود ۴۳ درصد پیشرفت داشتند.

به گزارش «نسیم آنلاین»معاون وزیر نفت درامور پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان اینکه سال گذشته 450 هزار بشکه فرآورده های نفتی صادر شد، گفت: در زمان تحریم، برخی تجهیزات مانند کاتالیست را ناچار بودیم تا سه برابر قیمت کالای اصلی از کشورهایی مانند چین خریداری کنیم.

عباس کاظمی در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران، افزود: اما اکنون با اجرای برجام و رفع تحریم ها، می توانیم کالای اصلی را به یک سوم قیمت زمان تحریم، از سازنده اصلی خریداری و به راحتی وارد کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی اضافه کرد: تحریم های بانکی و انرژی با اجرای برجام لغو شده است و اکنون بانک هایی که تمایل داشته باشند به راحتی می توانند با ما همکاری کنند.

وی با بیان اینکه هزینه های دوران تحریم را باید مردم پرداخت می کردند، گفت: کمپرسورهای توقیف شده شرکت زیمنس آلمان پس از برجام وارد کشور شد.

کاظمی با بیان اینکه سال 1393 وارد کننده گازوییل بودیم، اما سال گذشته 13میلیون لیتر صادرات گازوییل داشتیم، افزود: فرآورده های نفتی از بنادر ماهشهر، بندرعباس، عسلویه صادر شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی گفت: پس از برجام سرمایه گذاران زیادی از کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی برای سرمایه گذاری در نوسازی پالایشگاه های ایران اظهار تمایل کردند که در حال مذاکره با آنها هستیم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی درباره روند ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: در مرداد سال 1392 میزان پیشرفت کلی این پالایشگاه 63.3 درصد بود، اما واحدهای فرایندی که تولید نفت و گازوییل از آنها انجام می شود، حدود 43 درصد پیشرفت داشتند.

کاظمی با بیان اینکه اکنون میزان پیشرفت پالایشگاه به 97 درصد رسیده ، افزود: البته واحدهای فرایندی به طور کامل در مدار فعالیت قرار گرفته اند و تنها بخش های جنبی باقی مانده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی بیان داشت: از دی ماه سال 1395 تزریق نفتا به پالایشگاه ستاره خلیج فارس آغاز شد که اکنون تثبیت شده است.

وی درباره برخی ادعاهای پیمانکار ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا کارش پیمانکاری است و کارش را انجام می دهد.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی گفت: برای نخستین بار در صادرات فرآورده های نفتی با ترافیک مواجه شده ایم، این در حالی است که در گذشته ترافیک برای واردات فرآورده وجود داشت.

وی درباره تولید بنزین پتروشیمی ها نیز گفت: بنزینی که از ریفورمیت دریافتی از پتروشیمی ها تولید می شد، در برخی موارد تا 10 درصد «بنزن» داشت که باعث آلودگی شدید هوا شده بود.

وی با بیان اینکه اولویت اصلی این شرکت تولید بنزین یورو 4 است، ادامه داد: پروژه های بنزین سازی کشور در حال اجراست و در آینده به صادرکننده بنزین تبدیل می شویم.

وی همچنین از تولید بنزین یورو 4 در پتروشیمی بوعلی خبر داد و بیان داشت: پتروشیمی بوعلی از سال گذشته تولید بنزین با کیفیت یورو 4 را آغاز کرد که دارای استانداردهای لازم است و ما نیز روزانه حدود 500 هزار لیتر از این مجتمع بنزین یورو4 خریداری می کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی درباره ادعای برخی نامزدهای انتخابات مبنی بر بالا بردن یارانه نقدی و تاثیر آن بر نرخ سوخت گفت: قیمت بنزین را ما تعیین نمی کنیم.

کاظمی با یادآوری این که اکنون در تامین منابع یارانه 450 هزار ریالی با مشکل مواجه هستیم، اضافه کرد: کسانی که چنین قول هایی می دهند، شاید گنجی پیدا کرده باشند، در داخل کشور، پولی برای افزایش یارانه نقدی وجود ندارد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی با بیان اینکه سال گذشته روزانه 12 میلیون لیتر بنزین وارد شد، گفت: بیش از یک میلیون خودرو وارد ناوگان حمل و نقل کشور شده و تولید ناخالص ملی نیز افزایش یافته که به معنای افزایش میزان مصرف سوخت در کشور است.

کاظمی با بیان اینکه رشد مصرف بنزین در مرزها، منفی بوده و کاهش یافته است، اضافه کرد: حدود 16 میلیون لیتر شامل 12 میلیون لیتر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس و چهار میلیون لیتر از پالایشگاه بندرعباس به تولید بنزین کشور افزوده شده است که البته باید تثبیت شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین