محمدرضا پورابراهیمی در گفتگو با «نسیم آنلاین» مطرح کرد:

وضعیت اقتصادی کشور اصلا مطلوب نیست/ روحانی صادقانه با مردم سخن بگوید

پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ترکیب کابینه دولت روحانی گفت: ترکیبی از جریانات سیاسی متفاوت در تیم وی حضور داشتند، افرادی از طیف اصول‌گرا، اعتدالیون و حتی طیف های تند اصلاحطلب. اما شاکله‌ی تصمیمات در حوزه‌ی اصلاح‌طلبی بوده است.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»:: به روزهای پایانی دولت یازدهم نزدیک می شویم و مردم در تکاپوی انتخا کاندیدای اصلح برای ریاست جمهوری یازدهم هستند. در این میان عملکرد روحانی به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری دوازدهم مورد توجه مردم، کارشناسان و مسئولان قرار گرفته و همه در پی واکاوی آن هستند.

در این زمینه با محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به گفتگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

«نسیم آنلاین»: از دید شما تکرار تجربه‌ آقای روحانی چه وضعیتی را برای کشور به همراه خواهد داشت؟

پورابراهیمی: حوزه‌ اقتصادی مهم‌ترین اولویت در کشور است و درصورتی که مردم با ریاست جمهوری مجدد آقای روحانی موافقت کنند، در این حوزه باید بازنگری اساسی انجام شود. وضعیت کنونی اصلا مطلوب نیست و نتایج عملکرد در بسیاری از بخش‌ها بیانگر مناسب نبودن وضعیت شاخص‌های ارزیابی وضعیت اقتصادی نیست.

 

«نسیم آنلاین»: دلیل این مساله پیست؟

پورابراهیمی: یکی از بحث‌های خیلی مهمی که امروز در حوزه‌ی کلان اقتصادی کشور مطرح است بحث عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت کنونی و  نبود انسجام تیمی در حوزه‌ی اقتصادی است که شخص آقای رئیس جمهور، مجلس و مجموعه‌ی کابینه این موضوع را به طور جدی مدنظر قرار دهند.

 

«نسیم آنلاین»: از نظر شما اگر در دوره‌ی بعدی باز هم آقای روحانی برسرکار بیاید می‌تواند این موضوع را اصلاح کند؟

پورابراهیمی: از دید من بهترین کاری که دولت آقای روحانی می‌توان انجام دهد این است که اول، با توجه به ایام تبلیغات آقای روحانی صادقانه در مورد این مسائل و مشکلات به مردم توضیح داده و برنامه اقتصادی را به آنها ارائه دهد. دوم؛ تیم خود را معرفی کند تا مردم بر اساس آن تصمیم بگیرند. البته اگر کاندیداهای دیگر هم اعلام کنند بسیار خوب است و آن‌ها نیز می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و تیم معرفی کنند. در دنیا بسیاری از روسای جمهور کابینه‌شان را اعلام کرده و برنامه خود را در حوزه های مختلف امنیتی، فرهنگی و اقتصادی و.. اعلام می کنند. در غیر این صورت اگر قرار باشد روند فعلی اقتصادی ادامه پیدا کند، آینده خوبی در انتظار اقتصاد کشور نخواهد بود.

 

«نسیم آنلاین»: در زمان تبلیغ برای ریاست‌جمهوری دولت یازدهم آقای روحانی شعارهایی دادند این شعارها تاچه اندازه با عملکرد ایشان مطابقت داشت؟

پورابراهیمی: در آن دوران بیش‌ترین سرمایه‌گذاری ایشان در بحث سیاست خارجی بود و آن‌جا را هدف‌گذاری کرده بودند. از دید من وزن اصلی اقدامات دولت در حوزه‌ی مسائل کشور روی سیاست‌های خارجی متمرکز بود و آن هم تمرکز بر روی برجام. البته ایشان انتظار داشت در پرتو نتایج برجام، مشکات اقتصادی را نیز حل شود، اما خروجی آن تنها بخشی از اقدامات در حوزه اقتصادی مانند بحث برگشت فروش نفت و سهم ما با اوپک بود و متاسفانه  بخش‌هایی مانند نظام بانکی کماکان مانند گذشته است و وضعیت مناسبی نداشته و نتیجه‌ی مطلوب حاصل نشده است. در مجموع اگر بخواهیم ارزیابی کنیم، باید بگوییم که در برخی از زمینه‌ها اقداماتی انجام شده که قابل قبول است در برخی زمینه‌های دیگر بینابین است  در برخی زمینه‌های دیگر نامناسب است.

 

«نسیم آنلاین»: برخی عنوان می‌کنند که دولت آقای روحانی یک دولت اقلیت و مختص به یک جناح خاص بوده است آیا شما این دیدگاه را قبول دارید؟

پورابراهیمی: من گمان می‌کنم ترکیبی از جریانات سیاسی متفاوت در تیم وی حضور داشتند، افرادی از طیف اصول‌گرا، اعتدالیون و حتی طیف های تند اصلاحطلب. اما شاکله‌ی تصمیمات در حوزه‌ی اصلاح‌طلبی بوده است.

 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین