پرویز امینی در گفتگو با «نسیم آنلاین» به تحلیل استراتژی‌ِ واقع‌بینانه جناح رقیب دولت در انتخابات پرداخت

تکثر کنونی، ناکامی روحانی در مرحله اول را بهتر میسّر می‌کند

با کنار رفتن هر یک از نامزدهای رقیب جناح دولت، بدنه اجتماعی رای‌ساز و فضاساز آنها نیز دچار انفعال می‌شود و موتور حرکت کلی این جریان دچار افت خواهد شد/ هر بخش در این جریان باید با تمام قوا در صحنه باشد و رای‌آوری خود را افزایش دهد

پرویز امینی

پرویز امینی با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد "کناره‌گیری نامزدهای رقیب دولت در روزهای آتی" گفت: طرح چنین بحثی در اردوگاه قطب رقیب دولت بحث اولویت‌دار و کمک‌کننده به انتخابات نیست و دارای بار فرسایشی در این جریان است. هر بخش در این جریان باید با تمام قوا در صحنه باشد و دامنه تاثیر گذاری و رای آوری خود را افزایش دهد.

پرویز امینی کارشناس جامعه شناسی سیاسی در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» با ارزیابی وضعیت رقابت و شرایط آخرین روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم گفت: در این ایام کم‌کم مباحث و شرایط بویژه برای قطبِ رقیب دولت، متوجه این مسئله می شود  که با یک کاندیدا در رقابت بماند یا با همین تکثر به رقابت ادامه دهد؟ مساله مهمی که می‌تواند در انتخابات سرنوشت‌ساز بوده و حتی تاثیر قابل توجهی بر نتیجه نهایی داشته باشد.

پرویز امینی ابا بیان این که "برخی واقعیت‌های موثر برای پاسخ به پرسش یادشده وجود دارد که باید به صورت جدی به آنها پرداخته شود" اظهار داشت: هیچ یک از سه نامزد این جریان (یعنی محمدباقر قالیباف، سید ابراهیم رییسی و  سید مصطفی میرسلیم) دارای آرای قاطع برای پیروزی‌ در دور اول انتخابات نیستند.
این جامعه شناس سیاسی ادامه داد: هر کدام از این سه نامزد دارای یک سبد آراء اختصاصی بعلاوه یک سبد مشترک هستند. سبد رای محمدباقر قالیباف عمدتا اجتماعی و سبد رای سید ابراهیم رییسی عمدتا ایدئولوژیک است و سبد رای اختصاصی میرسلیم عمدتا حزبی است. بنابراین با کنار رفتن هر یک از نامزدهای مذکور بخش مهمی از آراء آنها به یکدیگر منتقل نمی‌شود و حتی ممکن است در اختیار نامزدهای رقیب قرار بگیرد.
پرویز امینی با ارزیابی میزان رای جناح دولت در انتخابات آتی گفت: قطب دولت مستقر شامل حسن روحانی، اسحاق جهانگیری و مصطفی هاشمی‌طبا نیز سرجمع دارای وضعیت پایاپایی با قطب رقیب است و مجموع آراء انها نیز کمتر از 40 درصد، تا اینجای رقابت است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود:‌ علاوه بر این با کنار رفتن هر یک از نامزدها، بدنه اجتماعی رای‌ساز و فضاساز آنها نیز دچار انفعال می‌شود و موتور حرکت کلی این جریان دچار افت خواهد شد. براین اساس استراتژی واقع بینانه و در دسترس قطب رقیب دولت ناکام گذاشتن روحانی در پیروزی در دور اول است و بنابراین تکثر کنونی ظرفیت کسب رای تجمیعی بیشتر و احتمال دو مرحله ای کردن انتخابات را فراهم می‌کند
امینی در پایان با اشاره به مباحث مطرح شده در مورد "کناره‌گیری نامزدهای رقیب دولت در روزهای آتی" خاطرنشان کرد: طرح چنین بحثی در اردوگاه قطب رقیب دولت بحث اولویت‌دار و کمک کننده به انتخابات نیست و دارای بار فرسایشی در این جریان است. هر بخش در این جریان باید با تمام قوا در صحنه باشد و  دامنه تاثیر گذاری و رای‌آوری خود را افزایش دهد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین