زاهدی:

سرقت علمی رئیس‌جمهور در کمیسیون آموزش مجلس بررسی می‌شود

روحانی

پس از افشای سرقت علمی در رساله دکتری حسن روحانی توسط دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا و برخی دانشجویان دانشگاه تهران، رئیس کمیسیون آموزش مجلس از پیگیری این موضوع در کمیسیون مربوطه بدون حب و بغض سیاسی خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: پس از افشای سرقت علمی در رساله دکتری حسن روحانی توسط دانشجویان ایرانی مقیم امریکا و تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از پیگیری این موضوع در کمیسیون مربوطه بدون هیچ حب و بغض سیاسی خبر داد.

 پس از محرز شدن سرقت علمی در رساله دکتری حسن روحانی و استفاده بیش از 75 درصد از فصل 4 تز دکتری وی از کتاب «حکم ثانویه در تشریع اسلامی»، نوشته آیت الله کلانتری عضو مجلس خبرگان رهبری و بدون هیچگونه اطلاع به وی صورت گرفته است.

در پی این موضوع آیت الله کلانتری در نامه‌ای رسمی خطاب به رئیس کمیسون آموزش مجلس، رسما به این سرقت علمی اعتراض کرده و خواستار رسیدگی قانونی به این کار غیر اخلاقی و شرعی شده است.

آنچه از ظواهر امر پیداست اینکه پای افراد دیگری به جز آقای روحانی درمیان است زیرا در تحقیقات انجام شده نشان داده می‌شود حتی ترجمه این کتاب نیز توسط آقای روحانی انجام نشده است.

در نتیجه‌گیری این رساله که در اصل باید نوشته خود فرد صاحب مکتوب باشد، یک پاراگراف بلند از کتاب احکام ثانویه شهید مطهری آمده است. همین اصل را کلانتری در کتاب خود با رفرنس ثبت کرده است.

کیوان ابراهیمی دانشجوی مقیم آمریکا و کاشف این سرقت علمی در سخنانی گفته است که «ما در بررسی خود تنها تا فصل 4 رساله روحانی اکتفا کردیم، چون مسئله سرقت علمی برای ما محرز شده است. بیش از 70 درصد ترجمه تز دکترای روحانی توسط یک فرد پاکستانی الاصل و ساکن نیویورک که ترجمه قرآن انجام می‌دهد، ترجمه شده است. من شخصاً با این فرد پاکستانی صحبت کردم. این فرد اصلاً نمی‌دانسته متنی که ترجمه کرده، برای کلانتری بوده است.»

The Islamic Seminary نام وب سایتی است که رساله دکتری حسن روحانی در آن موجود است. مدیر تیم رسانه‌ای @k1inusa در بخشی از گزاش خود آورده است « در حالی که در محیط آکادمیک کشورهای غربی حتی یک صفحه سرقت علمی در کل متن یک رساله چند صد صفحه‌ای می‌تواند منجر به رد آن و پس گرفتن مدرک تحصیلی گردد، در ابتدای امر، درصد بسیار بالای سرقت علمی در چکیده و معرفی رساله حسن روحانی حیرت‌انگیز بود.

بسیاری از متون، پاراگراف‌ها و صفحات این رساله به صورت مستقیم و با کمترین تغییرات از روی مراجع، کتب و مقالاتی که پیش از سال 1998 چاپ شده بودند کپی غیرمجاز شده بود.

شایان ذکر است که نه در مراجع فصل 4 و نه در کتاب‌نامه، حسن روحانی هیچ گونه ارجاعی به این کتب و به این نویسنده نداده‌ است. با شواهدی که از سرقت بزرگ و فاحش فصل 4 رساله دکترای روحانی به دست آمده، حال با قطعیت می‌توان گفت که این رساله دکترا بنا به تمامی معیارها، به طور کامل مردود و متقلبانه است.»

شاوان 57 ساله وزیر آموزش دولت مرکل در آلمان و از نزدیک ترین متحدان حزبی آنگلا مرکل پس از رسوایی سرقت علمی و در زمانی که هنوز محرز شدن این موضوع حتی برای افکار عمومی نیز تبیین نشده بود از سمت خود استعفا داد. این موضوع تا سال‌ها مساله اصلی بسیاری از مناقشات در حزب مرکل و فشار افکار عمومی و رسانه‌ها بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین