گزارش «نسیم آنلاین» از اوضاع اسفبار بازار سرمایه در دولت یازدهم + نمودار

بورس تهران در میان ۱۶ کشور جهان آخر شد!

تعداد شرکت‌های زیان‌ده در بورس تهران از سال ۱۳۹۳ تا کنون روندی افزایشی داشته و در سال ۹۵ تعداد آنها بیش از ۵ برابر شده است/ حالا باید دید حسن روحانی در دولت دوازدهم می‌تواند بورس را از وضعیت فعلی خلاص کند؟

تالار بورس در روز عرضه سهام هلدینگ خلیج فارس

شاخص کل بورس تهران در سال ۱۳۹۵ در حالی بیش از ۳.۷ درصد کاهش یافته است که اغلب فعالان این بازار معتقدند دولت روحانی با معاملات بلوکی و صوری سعی کرده عدد شاخص کل را در این سطح حفظ کند و قطعا عدد شاخص کل بدون معاملات بلوکی به مراتب پایینتر از اعداد فعلی ثبت میشد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: داستان بورس در دولت روحانی به هیچ وجه داستان شنیدنی و جذابی نیست. بازار سرمایه در سال‌های فعالیت دولت تدبیر و امید روزهای بسیار پرنوسانی را سپری کرد. برخی از روزها شاخص بازار به شکل کاذبی تحت تاثیر فشارهای روانی بالا رفت و برخی از روزها هم با به حالت واقعی خود که نماینگر رکود شدید در اقتصاد ایران است، بازگشت.

اقتصاد ایران در چهار سال گذشته به دلیل تاکید بیش از حد دولت بر روی رفع تحریمها و مذاکرات هسته‌ای به رکود عمیقی فرو رفته که اکثر تحلیلگران اقتصادی معتقدند که نمونه آن در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده نمی‌شود. همین مسئله تاثیر مستقیمی را بر بازار سرمایه گذاشته است. اما بورس اتفاقات عجیب تری را هم در سالهای فعالیت دولت روحانی به خود دیده است. یکی از این اتفاقات دخالت مستقیم رئیس جمهور در بازار سرمایه است. حسن روحانی سال 92 به عنوان اولین رئیس جمهور تاریخ ایران از مردم خواست که سرمایه های خود را به بازار سرمایه بیاورند. این مسئله تا روز توافق ژنو در آذرماه 92 باعث صعود بی‌سابقه شاخص بورس شد، که در نهایت بعد از سقوط بی‌سابقه بورس در روزهای بعد از توافق ژنو سهامدارن 150 هزار میلیارد تومان ضرر کردند.

اما این نوسانات و ضرر و زیانها همه ماجرا نبود. مدیریت بورس هم در دولت روحانی سه بار تغییر کرد و علی صالح آبادی، محمد فطانت فرد و در نهایت شاپور محمدی هیچ کدام نتوانستند گره بورس را باز کنند. همین مسئله هم باعث تا بازار سرمایه به هیچ وجه نتواند از بحران خارج شود. یکی از این بخشهای بازار سرمایه که با بحرانهای زیادی دست و پنجه نرم می کند  بورس تهران است. یافته‌های خبرنگار «نسیم آنلاین» نشان می‌دهد که بورس تهران در میان بورسهای معتبر دنیا کمترین بازدهی را داشته است. روحانی در حالی دولت را در سال 1392 تحویل گرفت که بورس تهران در صدر بیشترین بازدهی بورسهای جهان قرار گرفته بود.

شاخص کل بورس تهران در سال 1395 در حالی بیش از 3.7 درصد کاهش یافته است که اغلب فعالان این بازار معتقدند دولت روحانی با معاملات بلوکی و صوری سعی کرده عدد شاخص کل را در این سطح حفظ کند و قطعا عدد شاخص کل بدون معاملات بلوکی به مراتب پایینتر از اعداد فعلی ثبت میشد.

آمارهای قبلی سازمان بورس نیز نشان می دهد که تعداد شرکتهای زیان ده در بورس تهران از سال 1393 تا کنون روندی افزایشی داشته و در سال 95 تعداد شرکتهای زیانده بورس تهران بیش از 5 برابر شده است. حالا باید حسن روحانی در دولت دوازدهم می‌تواند بورس را از وضعیت فعلی خلاص کند؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین