طی گفتگویی عنوان شد

تحلیل پرویز امینی درباره تبعات یک تصمیم انتخاباتی/ چرا کناررفتن قالیباف غلط بود؟ + فیلم

پرویز امینی

یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید تصمیمی که منجر به کناررفتن محمدباقر قالیباف از رقابت‌های انتخاباتی شد شرایطی را فراهم کرد که امکان پیروزی حسن روحانی را بسیار تقویت می‌کرد.

به گزارش «نسیم آنلایم»،‌ کنار رفتن محمدباقر قالیباف از رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم یکی از مهمترین تصمیمات اتخاذشده توسط یک جریان سیاسی در انتخابات گذشته است.

این تصمیم همچنان مدافعان و البته منتقدان بسیاری دارد، مدافعانی که همچنان از آن دفاع می‌کنند و منتقدانی که برخی پس از انتخابات می‌گویند این تصمیم غلط بوده است و بعضی دیگر از همان زمان مطرح شدن احتمال اتخاذ این تصمیم نسبت به تبعات منفی آن هشدار داده‌اند.

پرویز امینی جزو دسته سوم است. او اخیراً در گفت‌وگویی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم به تشریح بیشتر تبعات این تصمیم پرداخته است.

این جامعه‌شناس معتقد است در انتخابات سال 96 تصمیمی که سیاست‌ورزی در آن مؤثر بود درباره ماندن یا کنار رفتن قالیباف و ادامه انتخابات، فقط با رئیسی بود.

وی افزود: دراین باره تحلیل‌هایی شده است که متکی به تفسیر نظرسنجی‌هاست و بر آن اساس عده‌ای می‌گویند کنار رفتن قالیباف تصمیم غلطی بود که نتایج نظرسنجی‌ها نیز آن را تأیید می‌کند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی ادامه داد: اما کنار رفتن قالیباف تأثیرات مهمتری از نظرسنجی‌ها داشت و آن را وارد فضای تازه‌ای کرد و انتخابات را تحت تأثیر قرار داد. می‌توانیم بگوییم ما امسال دو انتخابات داشتیم؛ یکی با حضور قالیباف که فضا چندقطبی بود و یک انتخابات دیگر که قالیباف در آن حضور نداشت و فضا دوقطبی بود. زمانی که انتخابات دوقطبی شد محل نزاع رقابت‌ها تغییر کرد و از حوزه اقتصاد و کارآمدی به حوزه سیاسی و امنیتی رفت.

امینی با بیان اینکه روحانی قبل از مناظره سوم مسیری را تحت عنوان رادیکالیسم طی می‌کرد، اظهار داشت: سخنرانی روحانی در همدان و امتداد آن در مناظره سوم نشان داد که این رادیکالیسم وجود دارد اما با مانعی مواجه بود که با توجه به تکثر کاندیداها نمی‌گذاشت در ذهن مردم بنشیند.

وی ادامه داد: با کنار رفتن قالیباف اما زمینه فراهم شد که ادبیات روحانی مؤثر واقع شود و براساس آن نزاعی شکل بگیرد که مزیت‌های روحانی در آن برجسته شده و هراس از رقبا شکل بگیرد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی تصریح کرد: روحانی همواره تأکید داشت که دولت خوبی داشته اما با توجه به عملکرد منتقدان و نارضایتی اجتماعی از عملکرد دولت او فضا در حال رقم خوردن به‌نفع منتقدان بود و در این شرایط روحانی دوگانه بد در برابر بدتر را در مقابل دوگانه بد در برابر خوب به‌وجود آورد و گفت که "اگر کسی غیر من انتخاب شود شرایط کشور از وضعیت فعلی بدتر خواهد شد".

امینی با بیان اینکه این استراتژی روحانی در سه لایه قابل تعریف است، عنوان کرد: لایه اول آن مباحث اقتصادی بود که البته لایه ضعیفی است. لایه دوم بحث جنگ و صلح بود بدین معنا که روحانی توانسته با شکل دادن تعامل با کشورهای دنیا در کشور امنیت به‌وجود آورد و اگر کس دیگری غیر از او بیاید این تعامل را برهم زده در نتیجه امنیت کشور هم دچار مشکل خواهد شد. اما لایه سوم این استراتژی آزادی‌های سیاسی و فرهنگی بود که روحانی در تعریفش از رقبا بحث دیوار کشیدن در پیاده‌روها و اینکه آنها 38 سال کارشان اعدام بوده را مطرح کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این پارامترها وقتی قالیباف کنار رفت اجازه داد موضوع ترس از رقیب امکان اجتماعی شدن پیدا کند و جامعه را بین روحانی و رئیسی درگیر کند به‌شکلی که مزیت‌های رئیسی در هفته‌های پایانی به تهدیدات او بدل شد.

این جامعه‌شناس با اشاره به سه اجتماع بزرگ هواداران رئیسی در اصفهان، تهران و مشهد، اظهار داشت: وقتی جمعیت کثیری برای هواداری از رئیسی می‌آیند یعنی کسانی که از فضای موجود ناراضی هستند نگران بدتر شدن شرایطند در کنار آن هجوم به صندوق‌های رأی حتی تا ساعات پایانی شب به‌دلیل ترس از بدتر شدن شرایط کشور نسبت به دولت روحانی بود و روحانی توانست رأی موثر خود را در اینجا کسب کند.

امینی با بیان اینکه آرای روحانی ذیل یک عنوان یک‌پارچه قابل تفسیر نیست، گفت: بخش مؤثری از رأی او در دوگانه بد و بدتر به‌وجود آمد تا زمانی که قالیباف در صحنه رقابت‌ها بود هدفگذاری این بود که انتخابات به دور دوم برود اما وقتی قالیباف کنار رفت انتخابات قطعاً یک‌مرحله‌ای می‌شد و رسیدن رأی رئیسی به بالای 50 درصد بسیار دشوار بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در نظرسنجی‌ها تا زمانی که قالیباف حضور داشت روحانی 40 درصد آرا را از آن خود کرده بود اما در همان نظرسنجی‌ها درباره دوقطبی‌ها سؤال می‌شد روحانی بعضاً 50 درصد آرا را داشت بنابراین وقتی قالیباف کنار می‌رفت دسترسی روحانی به 50 درصد آرا را تسهیل کرد.

 

 

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین