رضا سراج:

آینده دولت روحانی تقریبا "هیچ" خواهد بود

رضا سراج

روحانی چنانچه بخواهد خام فروشی و واردات را ادامه بدهد؛ خود را در برابر مطالبات فزاینده آحاد مردم قرار خواهد داد؛ ضمن آنکه منتقدین، اجازه امتیاز دادن مجدد به آمریکا را نیز به روحانی نخواهند داد؛ بنابراین دولت روحانی متاثر از روند بین‌المللی، با عدم موفقیت مواجه می‌شود و آینده دولت وی، تقریبا هیچ خواهد بود. این مهم تا یک سال آینده، کاملا آشکار و محسوس می‌گردد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، رضا سراج در کانال تلگرامی خود نوشت:

آینده‌نگری دولت روحانی (1)

برای آینده نگری در باره دولت دوازدهم و ترسیم چشم‌انداز آن، ابتدا باید سه روند بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی را تحلیل و سپس دولت حسن روحانی را در آن جا نمایی کرد.

روند بین‌المللی و دولت روحانی

ایده اصلی و مرکزی روحانی برای توسعه‌گرایی، تعامل با آمریکا بود. از این رو مهم‌ترین روند موثر بر آینده دولت وی، روند بین‌المللی است. در روند بین‌المللی، دولت ترامپ با راهبرد «اجبار و انزوا» علیه ایران، سعی خواهد کرد از طریق تشدید و بازگشت تحریم‌ها و فشار سیاسی، زمینه حک و اصلاح برجام و اخذ امتیازات بیشتر از ایران را با پذیرش برجام‌های 2،3،4 و... فراهم نماید. این وضعیت، ریسک سرمایه گذاری در ایران را همچنان بالا نگاه داشته و جذب سرمایه گذاری برای توسعه مد نظر حلقه «نیاوران/پاستور» را غیر ممکن می‌سازد. دولت روحانی فاقد انگیزه و توانایی لازم برای اقتصاد درون‌زا است. وی همچنین توانایی نقد کردن چک‌های پاس نشده در برجام را نیز ندارد. لذا یا باید با خام فروشی در مقابل واردات بی‌رویه، رکود فعلی (وضع موجود) را تداوم بخشد و یا انتظارات مورد نظر آمریکا برای سرآب بهبود را برآورده سازد.

روحانی چنانچه بخواهد وضع موجود (خام فروشی-واردات) را ادامه بدهد؛ خود را در برابر مطالبات فزاینده آحاد مردم و منتقدین وضع موجود (16+x نرسیدن تعرفه) قرار خواهد داد. ضمن آنکه منتقدین منسجم وضع موجود با سرمایه اجتماعی بالا، اجازه امتیاز دادن مجدد به آمریکا را نیز به روحانی نخواهند داد. بنابراین دولت روحانی متاثر از روند بین‌المللی، با عدم موفقیت مواجه می‌شود و آینده دولت وی، تقریبا هیچ خواهد بود. این مهم تا یک سال آینده، کاملا آشکار و محسوس می‌گردد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین