خودکفایی بنزین در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت

تولید بنزین در کشور کاهش یافت/ تولید "صفر" در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

بنزین

براساس جدیدترین اسناد و اطلاعات موجود تولید بنزین کشور از ابتدای سال جاری تا کنون به میانگین ۵۹.۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، براساس جدیدترین اطلاعات و اسنادی که از تولید بنزین در کشور میزان تولید بنزین با وجود افتتاح طرح بنزین سازی به طور مستمر پالایشگاه ستاره خلیج فارس 59.5 میلیون لیتر در روز است.

نکته جالب توجه در این سند علاوه بر کاهش تولید بنزین در پالایشگاه های کشور، عدم تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که قبل از انتخابات ریاست جمهوری توسط رئیس جمهور دولت یازدهم با هدف تولید مستمر بنزین به بهره برداری رسید.

یکی از دیگر موارد در این سند که مربوط به 5 روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری است و به چشم می خورد واردات بنزین به کشور در سال 96 است که رقم 10.8 میلیون لیتر در روز را نشان می دهد.

همچنین باید گفت موجودی بنزین ذخیره سازی شده نیز با وجود واردات به یک میلیارد لیتر نرسیده است و عدد 600 میلیون لیتر را نشان می دهد.

کاهش تولید بنزین در مجتمع های پالایشی کشور در حالی رقم می خورد که هفته گذشته نیز کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در یک اقدام قابل تامل طرحی را مصوب کرد که براساس آن پالایشگاه ها اگر تولید نفت کوره را که ارزش اقتصادی ندارد افزایش دهند مشمول مالیات کمتر و اگر تولید بنزین که حامل انرژی پر مصرف و محصولی استراتژیک است را افزایش دهند باید مالیات بیشتری پرداخت کنند.

این طرح می تواند آینده خودکفایی تولید بنزین در کشور را با مشکل مواجه کرند.

منبع: فارس

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین