با گذشت ۲۰ روز از آغاز خرداد ماه

گمرک آمار تجارت خارجی اردیبهشت ماه را سانسور کرد!/ تلاش کرباسیان برای مهندسی آمار صادرات غیرنفتی+ سند

مسعود کرباسیان

در حالی که ۲۰ روز از خردادماه می‌گذرد، گمرک ایران در اقدامی قابل تامل از انتشار آمار تجارت خارجی اردیبهشت ماه سال جاری خودداری می‌کند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، ۲۰ روز از خردادماه ۹۶ می‌گذرد و هنوز آمار مقدماتی و اولیه تجارت خارجی اردیبهشت ماه از سوی گمرک ایران منتشر نشده است.

این تأخیر بی‌سابقه در حالی رقم می‌خورد که مسئولان این سازمان داعیه دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات برخط را دارند و لوگوی آن را در صفحه اول سایت خبری این سازمان می‌توان مشاهده کرد.

مچنین نه‌تنها گمرک از آمار ماهانه تجارت خارجی در اردیبهشت با وجود گذشت 20 روز خودداری می‌کند که آخرین گزارش روزانه تجارت خارجی نیز مربوط به 8 خرداد ماه است و امار و داده‌های به روز خرداد در دسترس عموم نیست.

برخی کارشناسان معتقدند، به دلیل مناسب نبودن اوضاع صادرات کشور در دو ماه نخست سال این تاخیر به وجود آمده است و گمرک در صدد مهندسی و مدیریت آمارها به شکل محدود برای مخاطبان است.

 موضوعی که پیش‌تر نیز مسبوق به سابقه بوده و این سازمان دولتی اطلاعات تجارت خارجی را در سال‌های اخیر به طرز عجیب و قابل تاملی از دسترسی همگان خارج کرده است.

گمرک طی 2 سال اخیر و با بالا گرفتن انتقادات از وضعیت واردات بی‌رویه و تبدیل آن به مطالبه عمومی در اقدامی یک‌سویه بخشی از اطلاعات تجارت خارجی را به تفکیک «کشور  -تعرفه»، «گمرک - تعرفه» و «گمرک - کشور - تعرفه» حذف کرده است.

این رویه از سال 94 و با وجود مخالفت افکار عمومی برخلاف انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات و نیز سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که بر شفاف‌سازی و سالم‌سازی تأکید دارد، اجرایی شد.

سانسور و حذف اطلاعات این بخش‌ها نشان می‌داد، چه کالاهایی از کدام کشور و از کدام گمرکات وارد شده و دسته‌بندی آن برای مخاطب مشخص بود، اما اکنون در رویه موجود کل اطلاعات را بدون دسته‌بندی و در قالب یک فایل اکسل برابر افکار عمومی قرار می‌دهد که امکان جداسازی و تفکیک ورود کالا برای کشورها و گمرکات روشن و شفاف نیست.

به گزارش فارس، اقدام دیگر گمرک مربوط به واردات کالا از کشورها می‌شود که در این بخش تنها جزئیات آماری 15 کشور در دسترس عموم قرار دارد و اجازه مشاهده داده‌های واردات از کل کشورها وجود ندارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین