وزیر بهداشت مطرح کرد:

حاشیه تهران از نظر امکانات بهداشتی و درمانی فقیر‌ترین منطقه کشور بود!

قاضی زاده هاشمی

وزیر بهداشت گفت: حاشیه تهران از نظر امکانات بهداشتی و درمانی فقیر‌ترین منطقه کشور بود که با تلاش سه دانشگاه علوم پزشکی تهران و با ساخت تخت‌های بیمارستانی جدید، به تدریج از محرومیت خارج می‌شود.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سید حسن هاشمی عصر دیروز در آیین افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان حضرت فاطمه (س) تهران، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از چالش‌های ابتدای دولت یازدهم، گرفتاری‌های خودساخته‌ای بود که دانشگاه علوم پزشکی ایران با دانشگاه علوم پزشکی تهران ادغام شده بود و انتزاع این دو دانشگاه بر عهده ما گذاشته شد.

وزیر بهداشت گفت: برخی افراد اصرار داشتند که ادغام این دو دانشگاه ادامه داشته باشد، اما عقل و تدبیر حکم می‌کرد که دو دانشگاه از همدیگر جدا شوند و دکتر روحانی نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی، حمایت‌های زیادی از این موضوع کرد.

هاشمی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی ایران علیرغم آسیب هایی که دیده بود، در حال حاضر در مسیر ترقی و پیشرفت قرار گرفته و باید از همکارانمان در این دانشگاه در بخش‌های مختلف، تشکر کنم.

دعوا بر سر بیمارستان محب کوثر و حضرت فاطمه (س) و راهکار وزارت بهداشت

وزیر بهداشت با اشاره به اختلاف بین دانشگاه علوم پزشکی ایران و مجموعه محب در مورد بیمارستان حضرت فاطمه (س) در سالهای گذشته، خاطرنشان کرد: از سوی مجلس، دولت و قوه قضاییه در مورد اختلاف بر سر این بیمارستان، پیشنهادهای کاملا متناقضی ارایه می‌شد و عده‌ای به دنبال این بودند که بیمارستان حضرت فاطمه (س) وجود نداشته باشد و عده‌ای دیگر نیز به دنبال تخریب مجموعه محب بودند و خوشبختانه این اختلاف هم حل شد.

هاشمی یادآور شد: متولیان مجموعه محب پذیرفتند که بیمارستان حضرت فاطمه (س) و محب کوثر را بدون دریافت هیچ گونه وجهی به جز پرداخت وام اخذ شده، به وزارت بهداشت واگذار کنند و در نهایت این بیمارستان‌ها به وزارت بهداشت منتقل شد

وی افزود: این بیمارستان‌ها را به هیات امنای ارزی وزارت بهداشت واگذار کردیم و مقرر شد که علاوه بر این دو بیمارستان، بیمارستان دیگری در کاشان، مهدی کلینیک و پروژه ۸۰۰ تختخوابی بیمارستان امام خمینی (ره) را اداره کند و نهایتا تحویل دانشگاه علوم پزشکی شود.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: برای اجرای پروژه‌های توسعه این بیمارستان شامل استقرار انبار، تاسیسات، پارکینگ، موتورخانه و ساخت بخش‌های جدید شامل اتاق بستری و تحقیقات، حداقل به ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که بخشی از آن را وزارت بهداشت و بخشی دیگر را نیز دانشگاه علوم پزشکی ایران تامین خواهد کرد.

هاشمی تصریح کرد: در این صورت برای اجرای پروژه‌ها هر ماه، سرمایه‌ای ثابت تامین می‌شود و پشتوانه‌ای برای بیمارستان ایجاد می‌شود تا بیمارستان حضرت فاطمه (س) توسعه یابد و در کنار آن، بخش توانبخشی که یکی از نیازهای اصلی این بیمارستان است نیز تقویت شود.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود بر تامین کمبودهای این بیمارستان تاکید کرد و افزود: هیاتی از معاونت درمان وزارت بهداشت به این بیمارستان اعزام می‌شود و کمبودهای آن به ویژه تصویر برداری، تجهیزات مورد نیاز در اتاق عمل و سایر موارد بررسی و تامین می‌شود.

وزیر بهداشت در خصوص مشکلات وزارت بهداشت در حوزه نیروی انسانی مورد نیاز، گفت: در این چهار سال حداقل حدود ۲۸ هزار نیروی پرستاری بازنشسته شدند و حتی یک ردیف استخدامی هم به ما اختصاص ندادند در حالی که بر اساس قانون در مشاغل حساس، به ازای هر یک نیروی بازنشسته باید یک نفر جایگزین شود.

وی گفت: در این دولت ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و شاهد افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها و اورژانس‌های بیمارستانی بودیم حتی در برخی از بیمارستان‌ها ضریب اشغال تخت از ۲۵ به حدود ۸۰ درصد رسیده و علاوه بر آن، ۱۲ هزار پزشک و متخصص در کشور توزیع شدند و بیش از ۲۱ هزار تخت بیمارستانی جدید ایجاد شد، اما نیروی انسانی ما، افزایش نیافت.

هاشمی یادآور شد: در حوزه بهداشت و درمان مجوز بکارگیری حدود ۱۷ هزار نفر به وزارت بهداشت داده شد در حالی که هر تخت بیمارستانی باید حداقل ۲. ۴ نیروی انسانی داشته باشد که به حدود سه برابر این تعداد نیاز داشتیم.

استخدام پرسنل قراردادی به نفع دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است

وزیر بهداشت با اشاره به وجود تعداد زیادی نیروی انسانی قرار دادی در وزارت بهداشت، تصریح کرد: پرسنل قراردادی تصور می‌کنند که وزارت بهداشت در استخدام آن‌ها کوتاهی می‌کند یا خست به خرج می‌دهد در حالیکه هر تعداد پرسنل قراردادی که تبدیل وضعیت شوند، به نفع دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است، زیرا در این صورت، دولت از خزانه، حقوق آن‌ها را پرداخت می‌کند و وزارت بهداشت دیگر مجبور نیست که از محل درآمدهای خود، حقوق آن‌ها را پرداخت کند و می‌تواند این منابع را برای توسعه فضاهای بهداشتی و درمانی و آموزشی هزینه کند.

هاشمی گفت: حدود ۱۱۰ هزار نفر پرسنل قراردادی در وزارت بهداشت وجود دارند که سالانه حدود ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای اختصاصی، به آن‌ها پرداخت می‌شود. اگر در حوزه پرسنل، نیروهای انسانی شاکی هستند ما هم با آن‌ها همراهیم.

هاشمی اضافه کرد: یکی از اشکالاتی که به طرح تحول سلامت می‌گیرند که در واقع اشکال از طرح تحول سلامت نیست بلکه مشکل از طرف شرکایی است که در جریان اجرای این طرح حمایت‌های لازم را نکردند و آن، حوزه نیروی انسانی است که موجب ناراحتی و انتقادات پرسنل و عدم افزایش رضایتمندی مردم در این بخش شد

وزیر بهداشت به بازدید اخیر خود از بیمارستان فیروزآبادی اشاره کرد و افزود: در این بیمارستان هر پرستار مسئول ۱۳ تا ۱۴ تخت بیمارستانی است و از سوی دیگر، کارانه‌ها نیز با دیرکرد قابل توجهی، پرداخت می‌شود و بیمه‌ها در این زمینه به وظیفه قانونی خود عمل نکرده اند.

هاشمی خاطرنشان کرد: می‌توانیم مجوز بکارگیری نیروی انسانی پرستاری را به دانشگاه علوم پزشکی ایران بدهیم تا خود بیمارستان‌ها از محل درآمدهای اختصاصی به تربیت نیروی پرستاری بپردازند و مشکلات خود را کاهش دهند.

وزیر بهداشت یادآور شد: برای جبران مشکل نیروی پرستاری می‌توانیم دریافتی او را افزایش دهیم یا تربیت نیروی پرستاری را بیشتر کنیم که من با هر دو راهکار موافقم، اما دریافتی حقوق، تابع قوانین دولت است.

وزیر بهداشت در بخش پایانی سخنان خود در خصوص کاهش طول دوره تعهد برخی از رشته‌های پزشکی مانند جراحی پلاستیک، گفت: از همان ابتدا به دبیرخانه شورای تخصصی پزشکی گفتم که باید طول دوره تحصیل و تعهد برخی از رشته‌ها کاهش یابد و دوره‌های تعهد نباید طولانی شود و البته در حال حاضر طول دوره‌های برخی از رشته‌ها مانند جراحی اطفال و قلب کاهش یافت.

منبع: میزان

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین