کانون دانشگاهیان ایران اسلامی:

سند ۲۰۳۰ با قانون اساسی کشور تعارض جدی دارد/ لغو اجرای سند مزبور مهم‌ترین مطالبه از رئیس‌جمهور است

سند 2030

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در بیانیه‌ای ۲ اشکال مهم و غیر قابل اغماض سند ۲۰۳۰ که سبب موضع‌گیری رهبری شد، را تشریح کرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در بیانیه‌ای در رابطه با سند2030 یونسکو اعلام کرد: خبر پذیرش و ابلاغ بی سر و صدای سند 2030 توسط دولت جمهوری اسلامی که برای اولین بار در اجتماع فرهنگیان مورد نقد جدی دیده‌بان همیشه بیدار انقلاب، رهبری حکیم قرار گرفت موج فزاینده‌ای از نگرانی‌ها را در میان دوستداران عزت، سربلندی و استقلال کشور ایجاد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: انتظار جامعه فرهنگی کشور از رئیس جمهور و هیات دولت این بود که با پذیرش این انتقادات عالمانه، اقدام به جبران و تصحیح این اشتباه کنند اما متاسفانه با پافشاری لجوجانه و تبدیل این موضوع به دست آویزی برای مظلوم نمایی در ایام انتخابات و حتی پس از آن، به توجیه ناشایست دیگری نظیر اینکه اطلاعات نادرست به رهبری معظم داده شده متوسل شدند.

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در این بیانیه آورده است: اینک با اعلام مجدد موضوع توسط مقام معظم رهبری و دیگر مراجع عظام همچون آیت‌الله مکارم و آیت‌الله سبحانی هیچ جای درنگ و تردید برای مماشات دولت باقی نمانده که بدون فوت وقت الغای مصوبه 25شهریور 1395 هیات دولت را اعلام کرده و التزام عملی خود را به فرامین رهبری نشان دهد و بداند که ملت مسلمان ایران تحمل تعلل دراین باره را ندارد!

در ادامه این بیانیه عنوان شد: فارغ از اشکالات متعدد محتوایی که بارها در بیان دغدغه مندان نظام اسلامی آمده است دو اشکال مهم و غیر قابل اغماض باعث این موضع گیری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی شده است. نخست نقض استقلال کشور در حوزه فرهنگ و آموزش با اجرای نسخه وارداتی 2030 وکم توجهی به اسناد مترقی نظیر سند تحول بنیادین درنظام آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور ؛ و دیگری نقض فرایند حقوقی در تصویب این سند که شرح آن اعلام می‌شود.

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در شرح این مساله عنوان کرد: تهیه سند ملی آموزش 2030 و دادن تعهد به یونسکو با اصول متعدد قانون اساسی در تعارض است از جمله اینکه اصل یکصد و پنجاه و سوم قانون اساسی می‌گوید هر گونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور شود، ممنوع است.

در ادامه این بیانیه عنوان شد: همچنین اصل هفتاد و هفتم قانون اساسی می‌گوید عهدنامه‏‌ها، مقاوله‌‏نامه‏‌ها، قراردادها و موافقت‏‌نامه‏‏‌های بین‌‏المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

در این بیانیه آمده است: اصل یکصد و بیست و پنجم قانون اساسی می‌گوید: امضای عهدنامه‏‌ها، مقاوله‏‌نامه‏‌ها، موافقت‌نامه‏‌ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‏‌های مربوط به اتحادیه‏‌های بین‏‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهور یا نماینده قانونی او است.

در ادامه این بیانیه آمده است: دیگر ایراد مهم حقوقی این است که مرجع عالی رسیدگی و پیگیری مسائل مربوط به راهبردها و سیاست‌های آموزش درکشور، شورای عالی انقلاب فرهنگی است، درحالیکه 2030 قبل از طرح در این شورا به دستگاههای اجرایی ابلاغ شده است!

کانون دانشگاهیان ایران اسلامی اعلام کرد: در عین حال جای گلایه مندی جدی از مجلس شورای اسلامی و شخص رئیس مجلس است که هیات تطبیق قوانین زیر نظر مستقیم ایشان فعالیت می کند و با این توجیه غیرقابل قبول که تصویب 2030 ایراد شکلی ندارد آن را تائیدکرده و حتی بعد از بیانات صریح رهبر فرزانه انقلاب، در تصمیم اشتباه خود تجدید نظر نکرده است، مگربه اصل پنجاه وهفتم قانون اساسی که قوای سه گانه را زیر نظر ولایت مطلقه امر ذکر می کند معتقد و پای بند نیستند؟!

در این بیانیه آمده است: جامعه دانشگاهیان متعهد کشور، امیدوار است که رئیس جمهور در دوره دوم ریاست خود، ضمن توجه به نیروها و سرمایه های داخلی کشور، فعالیت‌های دولت در چارچوب موازین قانونی، منافع ملی و فرامین دلسوزانه رهبر حکیم انقلاب اسلامی، در راستای اهداف والای نظام اسلامی و تعالی حوزه‌های فرهنگی و آموزشی متمرکز شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین