در اجلاس اسلوفروم ٢٠١٧ عنوان شد

جان کری: مطمئنیم ایران به برجام پایبند بوده/ ترامپ به دنبال "بازی با حاصل جمع صفر" است

جان کری

وزیر سابق خارجه آمریکا که در اجلاس «اسلو فروم» شرکت کرده، با انتقاد از سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ تاکید کرد رئیس‌جمهور کنونی به دنبال «بازی با حاصل جمع صفر» است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا در اجلاس «اسلو فروم» که به میزبانی وزیر خارجه نروژ در حال برگزاری است، حاضر شده و به انتقاد از مواضع دولت کنونی امریکا پرداخته است.

در اجلاس امروز سه شنبه «اسلو فروم» چهره‌هایی از قبیل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر خارجه ایران و همچنین همتای اندونزیایی او شرکت کردند.

جان کری در این نشست از مواضع دولت دونالد ترامپ در قبال توافق بین‌المللی اقلیمی پاریس و سیاست خارجی او را بازی با حاصل جمع صفر خوانده است. 

در نظریه بازیها و علم اقتصاد، یک بازی با حاصل جمع صفر، مدلی ریاضی از وضعیتی است که سود یک طرف، دقیقا معادل با زیان‌های طرف دیگر است.

وزیر خارجه دولت باراک اوباما که در حصول به توافق اقلیمی پاریس نقش داشته، با انتقاد از اعلام خروج آمریکا از این توافق از سوی دونالد ترامپ گفت که «مردم آمریکا از توافق پاریس خارج نشده‌اند. ما به توافق پاریس پایبند خواهیم بود».

کری البته توضیحی نداد که چطور آمریکا در حالی که رئیس‌جمهور کنونی اعلام خروج از توافق پاریس کرده، قرار است به آن پایبند باقی بماند.

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه درباره تحولات بین‌المللی و بحران‌های کنونی جهان اظهار نظر کرد.

او تاکید کرد که بحران‌های زیادی در شبه جزیره کره، آسیا، سوریه و یمن وجود دارد و همه نشان می‌دهد که هیچ نوع راه‌حل نظامی برای حل آنها وجود ندارد.

به گفته او، در جنگ سوریه، روسیه، عربستان سعودی و ایران همه باید با هم جمع شوند و به این جا برسند که سوریه راه‌حل نظامی ندارد ولی اینکه چگونه به آنجا برسیم سوال است.

کری تاکید کرد که راه‌حل یک طرفه مثل بدتر کردن جنگ خوب نیست و  برای حل مساله سوریه،شجاعت و همکاری لازم است.

وزیر خارجه سابق آمریکا به موضوع برجام و ایران هم اشاره کرد.

کری گفت که ایران قبول کرده با آژانس همکاری کند ما قبل از توافق، داشتیم به سمت جنگ حرکت می‌کردیم و اصرار باراک اوباما این بود که ما از طریق مذاکره موضوع را حل کنیم ولی ایران باید تصمیم خود را می‌گرفت و ما راه‌حلی را قبول کردیم که نیاز دو طرف بود و الان دنیا به خاطر این قرارداد امن تر شده است.

وزیر خارجه پیشین آمریکا همچنین با استناد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ما مطمئن هستیم که ایران به توافق پایبند است و آن را اجرا کرده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین