آیت‌الله موحدی‌ کرمانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

عناصر فتنه ۸۸ نباید در حکومت جایی داشته باشند/ مسئولان امیدشان را از آمریکا قطع کنند

 آیت‌الله موحدی کرمانی

خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: عناصری که در فتنه ۸۸ حضور داشتند، نباید در حکومت جایی داشته باشند چون امتحان خود را پس داده‌اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی خطیب این هفته نمازجمعه تهران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت علی(ع)، گفت: بعد از شهادت این امام همام، فرزندانش شبانه و مخفیانه پیکر مطهر ایشان را تشییع و دفن کردند که به دلیل این بود که آنها می‌خواستند دشمنی‌ها تا زمانی که امام علی(ع) زنده بود ادامه داشته باشد و نمی‌خواستند دیگر به پیکر ایشان اهانت شود. 

خطیب نمازجمعه این هفته تهران با بیان اینکه امام علی(ع) شاخصه‌هایی برای حکومت اسلامی تعیین کرده و این در نامه ایشان به مالک اشتر موجود است، ادامه داد: باید معیارهای حکومت اسلامی را با این شاخصه‌ها بسنجیم و ببینیم آیا حکومتی اسلامی است یا خیر؟ 

وی به 12 شاخصه حکومت اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: امام علی(ع) به مالک توصیه کرده با مردم به رحمت و با ترحم رفتار کند و آنها را دوست داشته باشد و سفارش کرده مردم باید بفهمند که مسئولان به ویژه درد بیچارگان و محرومان را می‌دانند. 

آیت‌الله موحدی‌کرمانی دومین شاخصه حکومت اسلامی از نظر امام علی(ع) را دور بودن مسئول از خودبینی و خودپسندی عنوان کرد و گفت: امام علی(ع) به مالک توصیه کرده، مبادا از ستایش دیگران خوشحال شود.

امام‌جمعه موقت تهران تصریح کرد: سومین شاخصه حکومت اسلامی از نظر امام علی(ع) این است که مسئول باید انتقادپذیر باشد و هر فردی که بدون ملاحظه سخن تلخ حق را به وی گفت آن فرد را به خود نزدیک‌تر نماید، به طوری که از همه به وی نزدیک‌تر باشد. 

وی با بیان اینکه امام علی(ع) به مالک توصیه کرده در انتخاب کارگزاران از کسانی استفاده شود که به دقت درباره آنها بیاندیشد و پس از آزمایش در مسئولیتی آنها را بگمارد، ادامه داد: امام علی(ع) توصیه کرده انسان‌های باتجربه باید در مسئولیت‌ها به کار گرفته شوند و از خاندان خوشنام باشند.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی افزود: امام علی(ع) توصیه کرده زندگی مادی مسئولان باید تامین شود که برای آنها حجتی شود که اگر خیانتی کردند، عذری نداشته باشند. 

خطیب نمازجمعه این هفته تهران افزود: امام علی(ع) همچنین توصیه کرده برای مسئولان دیده‌بان و جاسوس سری گمارده شود که این افراد مانع خیانت مسئولان شوند.

وی با تاکید بر اینکه امام علی(ع) توصیه‌ای نیز به مالک درباره اینکه اگر مسئولی خیانت کرد، داشته است، گفت: امام علی(ع) توصیه کرده اولاً مسئول خیانتکار تنبیه بدنی شود و آنچه از اموال بیت‌المال را غارت کرده، برگرداند و او را در میان مردم خار و خائن معرفی کند. 

موحدی کرمانی با بیان اینکه امام علی (ع) به مالک توصیه کرده است، مراقب باش وزرایت سابقه بد نداشته باشند اظهار داشت: امام علی(ع) توصیه کرده است انسان‌های پاک و متدین را برای جلسات خصوصی انتخاب کن و در امور با آنها مشورت کن.

خطیب نماز جمعه تهران  تصریح کرد: مثلا نمونه این توصیه را می‌توان اینگونه بیان کرد مثلا در فتنه 88 افرادی که حضور داشتند نباید در حکومت جایی داشته باشند چون امتحان خود را پس داده‌اند. 

وی افزود: امام علی(ع) در توصیه‌ای به مالک می‌گوید با پرهیزگاران و راست‌گویان متصل باش و آنها را عادت بده که مدح تو را نگویند و به خاطر کار نکرده تو را ستایش نکنند چون این کار انسان را به سرکشی وا می‌دارد. 

موحدی کرمانی با بیان اینکه از نظر امام علی (ع) نیروهای مسلح به فرمان و به اذن خدا قلعه‌های محکم مردم هستند، گفت: نیروهای مسلح با حضورشان انسان‌ها را امنیت می‌دهند و باعث عزت دین می‌شوند و مردم زمانی زندگی آرام دارند که نیروهای مسلح قدرتمند باشند و باید مسئولان به فکر نیروهای مسلح باشند و مشکلات آنها را حل کنند. 

خطیب نماز جمعه تهران  با بیان اینکه امام علی(ع)  توصیه کرده است عقده‌ها و نگرانی‌های مردم را باید مسئولان بشناسند و درصدد حل مشکلات مردم باشند، گفت: مسئولان نباید بگذارند عقده‌ها و مشکلات در سینه مردم به صورت دشمنی حبس شود.

وی با بیان اینکه امام علی (ع) به مالک توصیه کرده است از خویشاوندان و دوستان خود به دلیل دوستی و خویشاوندی در پست‌ها استفاده نکند افزود: مسئولان باید به فکر رضای عامه مردم باشند و نه اطرافیان خود.

موحدی کرمانی تصریح کرد: امام علی(ع) درباره گرفتن مالیات نیز به مالک توصیه کرده است از آنهایی که از امنیت و رفاه استفاده می‌کنند خراج دریافت کن و بیشتر به فکر آبادانی شهرها و زراعت باشد. 

خطیب نماز جمعه تهران به سخنان مقام معظم رهبری درباره آمریکا اشاره کرد و ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند آمریکا دشمن ما است و نباید گول دشمن را بخوریم. 

وی با تاکید بر اینکه نباید به آمریکا خوشبین باشیم، افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند نباید به آمریکا تا زمانی که متمسک به جمهوری اسلامی، اسلام و اهل بیت  هستیم اعتماد کنیم. اگر آمریکایی‌ها  تبسمی هم نشان می‌دهند قطعا آن تبسم دروغ است.

خطیب نماز جمعه تهران در پایان گفت: باید همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند امیدی به آمریکا نداشته باشیم و از نیروهای جوان و امکانات داخل کشور استفاده کنیم و با اقتصاد مقاومتی اقتصاد خود را بالا ببریم و با آن در مقابل دشمن بایستیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین