گزارش «نسیم آنلاین»: سکوت سازمان بورس در مقابل واگذاری‌های مشکوک سایپا به زیرمجموعه‌های خود!

زیان انباشته ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بزرگترین تولیدکننده خودروهای سنگین ایران!

زیان انباشته سایپا دیزل چهار برابر شد/ ۶۰ درصد از زیان انباشته این شرکت در ۱۵۰۰ روز اخیر رخ داد!/ سایپا برای فرار از زیان انباشته خود به صورت صوری سهام خود را به ۴ شرکت زیرمجموعه خود فروخت + نمودار

سایپا

سازمان بورس در قبال واگذاری‌های مشکوک اخیر سایپا دیزل سکوت اختیار کرده است؛ حالا زیان انباشته سایپا دیزل از ۱۰۰۰ میلیارد تومان فراتر رفته است؛ باید دید دولتمردان چه پاسخی در این زمینه ارائه خواهند کرد؟

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: انگار داستان مشکلات گروه‌های بزرگ خودروسازی کشور در دولت حسن روحانی تمامی ندارد. بعد از انتشار خبر زیان‌های گسترده ایران خودرو و سایپا حالا نوبت به وضعیت وخیم شرکت قدیمی سایپا دیزل رسیده است.

یکی از زیرمجموعه‌های مهم سایپا که این روزها به هیچ وجه شرایط خوبی ندارد. براساس آخرین صورتهای مالی منتشر شده شرکت سایپا دیزل، زیان انباشته این شرکت در پایان سال 1395 بیش از 4 برابر سرمایه این شرکت شده است.

شرکت سایپا دیزل در سالهای 81 تا 83 با افزایش سرمایه های متعدد تقریبا پر از پول شد، اما جریان سیاسی حاکم بر صنعت خودروسازی پس از انتخابات سال 84 و تغییر مدیریت کشور تلاش کرد تا بخشهایی از دارایی های این شرکت را با انجام مزایده ای در ماههای آخر دولت اصلاحات، از این شرکت خارج کند. درنتیجه جدا شدن بخشی از توان و ظرفیت تولید این شرکت در مزایده مذکور توان تولیدی این شرکت روبه کاهش گذاشت. در دولت نهم مجموعه ای از مدیران و کارگران این شرکت تلاش کردند تا با ابطال مزایده مذکور دارایی‌های از دست رفته شرکت را برگردانند اما این تلاشها نتیجه ای نداد.

علیرغم کاهش توان تولیدی و خدماتی شرکت، با تلاش مجموعه مدیریتی جدید در این شرکت، سایپا دیزل در سال 1386 به عنوان صادر کننده نمونه گروه سایپا و کشور انتخاب شد. رقم صادرات این شرکت در سال 84 کمتر از 7 میلیون دلار بود که علیرغم جدا شدن بیش از 40% توان تولیدی این شرکت در مزایده مذکور، با تلاش کارکنان رقم صادرات در سال 86 به بیش از 34 میلیون دلار رسید.

در سال 1388 به دلیل مشکلات سیاسی ایجاد شده پس از انتخابات تولید این شرکت روبه کاهش گذاشت، اما مجددا به روند افزایشی تولید بازگشت و بیشترین تولید این شرکت در سال 1390 رقم خورد.

سایپا دیزل که در سال 1390 رکورد فروش بیش از 10هزار میلیارد ریال را در صورتهای مالی خود شاهد بود، اکنون در سال 1395 بیش از 10 هزار میلیارد ریال زیان انباشته را در کارنامه خود دارد. بیش از 60 درصد از زیان انباشته سایپا دیزل در دولت روحانی و در دوران پسا توافق و پسابرجام یعنی در سالهای 93، 94 و 95 رقم خورده است. در سالهای 90 تا 92 زیان انباشته سایپا دیزل تقریبا 2 برابر سرمایه این شرکت بوده است اما اکنون در سال 1396 سایپا دیزل بیش از 4 برابر سرمایه ثبت شده خود زیان انباشته دارد. شرکت سایپا برای فرار از این زیان انباشته که در صورتهای مالی تلفیقی این شرکت خودنمایی میکرد با واگذاری صوری سهام خود در این شرکت به 4 شرکت از زیرمجموعه های خود، این زیان را از گزارش صورتهای مالی سایپا دیزل حذف کرد، در حالیکه این زیان همچنان وجود دارد و سازمان بورس هم در قبال این واگذاری سکوت اختیار کرد. حالا زیان انباشته سایپا دیزل از 1000 میلیارد تومان فراتر رفته است. باید دید دولتمردان چه پاسخی در این زمینه ارائه خواهند کرد؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین