گزارش «نسیم آنلاین»: ملت ایران منتظر عذرخواهی دولت روحانی و شخص زنگنه است!

صادرات گازِ مجانی به ترکیه فراموش شد!

بهتر است دولت و شخص بیژن زنگنه به جای فرافکنی و جوسازی‌های بیهوده پاسخگوی صادرات گاز رایگان به ترکیه باشد و هر چه سریعتر در این باره به ابهامات و پرسش‌های کارشناسان پاسخ دهد

بیژن زنگنه

در حالی آقای روحانی عنوان کرده است که اساس کار دولت صداقت و شفافیت است و اگر جایی اشتباه کنند زبان دولت دچار لکنت برای عذرخواهی و بیان حقایق نمی‌شود که نه تنها در مورد پرونده صادرات گاز رایگان به ترکیه شفاف‌سازی نمی‌کند بلکه به فرافکنی در مورد این موضوع روی آورده است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»- داستان صادرات رایگان گاز به ترکیه از جایی آغاز می‌شود که ایران و ترکیه یک قرارداد گازی 25 ساله منعقد می‌کنند که طی آن ایران متعهد می‌شود سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه تحویل دهد. در سال 2009، ایران با تکیه بر بندی در قرارداد مبنی بر لزوم تحویل سالانه 20 میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه و لزوم پرداخت خسارت از هر یک از طرفین که قادر به تحویل یا دریافت این میزان گاز نباشند، از ترکیه شکایت کرد.

در دادگاه مربوط به این شکایت ترکیه که نتوانسته بود گاز مورد تعهد خود را از ایران تحویل بگیرد به پرداخت 600 میلیون دلار جریمه محکوم شد.  در سال 2012 میلادی ترکیه دو شکایت در زمینه «نامطمئن بودن شرکت ملی گاز ایران در تحویل گاز» و «کاهش قیمت گاز به دلیل تجاری» به دیوان داوری بین‌المللی ارائه کرد و توانست تایید رای دادگاه مبنی بر گران بودن قیمت فروش گاز به ترکیه را بگیرد.

ایران در فاصله سالهای 2012 تا 2016 در مجموع حدود 14.2 میلیارد دلار بابت صادرات روزانه در حدود 30 میلیون مترمکعب گاز به ترکیه، از این کشور دریافت کرده است ؛ که طبق رأی دیوان بین المللی داوری باید  13.3 درصد قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه کاهش یابد و  از سال 2012 تاکنون، ایران باید حدود 1.9 میلیارد دلار از این مبلغ دریافتی را به ترکیه بازگرداند.

وزیر نفت عنوان کرد که ترکیه خواستار دریافت نقدی این مبلغ حدود 1.9 میلیارد دلاری بود که طبق مذاکرات صورت گرفته بین مسئولان دو کشور، مقرر شده این پرداخت از سوی ایران با ارسال گاز به جای پول نقد صورت گیرد. به عبارت دیگر ایران باید حدود 14 ماه گاز رایگان به ترکیه صادر نماید.

در هر صورت دولت باید به صورت شفاف درباره این پرونده با مردم سخن بگوید تا مشخص شود آیا واقعا گاز مجانی به کشو ترکیه صادر می‌گردد و اینکه چه کسانی در انعقاد قرارداد گازی با ترکیه مقصر هستند؟ اما دولت به جای پاسخ‌گویی در این زمینه به فرافکنی در این باره پرداخته است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این رابطه گفته است که «چرا وقتی در دولت گذشته یک میلیارد دلار جریمه بصورت «نقد» به ترکیه پرداخت شد، کسی اعتراض نکرد؟»

اولا که این ادعای دروغ وزارت نفت با جوابیه اخیر شرکت ملی گاز ایران پاسخ داده شد؛ جایی که شرکت ملی گاز رسما تایید کرد هیچ پرداخت نقدی به ترکیه در سال 88 صورت نگرفته است و جریمه یک میلیارد دلاری ایران، با خسارتی که از ترکیه گرفته شده، تهاتر شده است.

ثانیا مگر رئیس جمهور نگفته است که « اساس کار ما بر مبنای صداقت و شفافیت است، اگر جایی اشتباه کنیم از مردم عذرخواهی خواهیم کرد. زبان ما دچار لکنت برای عذرخواهی و بیان حقایق نمی‌شود و آنچه واقعیت است را به مردم می‌گوییم، چراکه مهم است و همه‌چیز به این موضوع برمی‌گردد».

 بسم الله. در مورد این پرونده صادرات گاز به ترکیه شفاف‌سازی کنید و اگر اشتباه کرده‌اید از مردم عذرخواهی کنید.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین