نامه اساتید دانشگاه آزاد به رئیس‌جمهور:

کج سلیقگی وزارت علوم در حذف رشته‌های دانشگاه آزاد اساتید را بیکار می‌کند

روحانی

کانون استادان دانشگاه آزاد طی نامه‌ای به روحانی تاکید کرد: کج رفتاری برخی مدیران‌ میانی وزارت علوم‌ در حذف رشته‌‌های دانشگاه آزاد، فضایی ناامیدکننده برای اساتید فراهم کرده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، کانون استادان دانشگاه آزاد اسلامی به نمایندگی از 107 هزار نفر از کارکنان این دانشگاه طی نامه‌ای به حجت الاسلام روحانی رئیس‌جمهور، نکاتی را درباره حذف برخی رشته‌ محل‌های این دانشگاه مطرح کردند.

در بخشی از این نامه، با سلام‌ و احترام و با عرض تبریک فرا رسیدن عید فطر عیدالله الاکبر خطاب به رئیس‌جمهور، آمده است: به استحضار می‌رساند وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اقدامی غیرمنتظره و خلاف اصول بدیهی و مسلم رایج در امر آموزش عالی به حذف بیش از سی درصد از رشته محل‌های ظرفیت دوره های کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور اقدام کرده است.

در ادامه این نامه آمده است: این اقدام به زبان ساده یعنی اینکه در آغاز سال تحصیلی آینده درصدی زیاد از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی مجالی برای تدریس نخواهند داشت و دانشگاه نیز بر اثر کمتر پذیرش کردن دانشجو به دلیل حذف بسیاری از رشته‌ها توان پرداخت حقوق و مزایای استادان و کارکنان خود را از دست خواهد داد.

 در ادامه این نامه تاکید شده است: نکته تاسف‌بار و شگفت‌انگیز ماجرا آنجاست‌که رشته‌هایی را از دانشگاه آزاد حذف کرده‌اند که بعضا چند استادیار تمام‌ وقت در آنها سالهاست به نام هیئت علمی تمام وقت فعالیت دارند و متاسفانه همین رشته‌ها را به دانشگاه‌های غیرانتفاعی و پیام نور و .... سپرده‌اند که حتی یک نفر هیئت علمی در آن رشته‌ها یافت نمی‌شود.

اساتید دانشگاه آزاد خطاب به رئیس‌جمهور در نامه خود یادآور شدند: با کمال تاسف به نظر می‌رسد علیرغم تاکیدات مستمر جنابعالی  آنچه در حال رخ دادن است از مدار خارج کردن توان و ظرفیت این دانشگاه برآمده از درون‌ آرمان‌های انقلاب اسلامی و نهایتا سرگردان شدن ده‌ها هزار نیروی مفید و پرتوان و کوشا و محقق است که با اندکی سهل‌انگاری می‌تواند استاد دانشگاه را عملا بیکار و سرگردان سازد که طبعا نظام اسلامی نخواهد توانست در برابر این مسئله و معضل کنار بنشیند و آن را لاینحل بگذارد. 

این نامه می‌افزاید: حضرتعالی به نیکی استحضار دارید که دانشگاه آزاد اسلامی به رغم بر دوش کشیدن پنجاه درصد بار سنگین آموزش عالی و پژوهش دانشگاهی با تحمل بسیاری از تبعیض‌های ناروا مانند اختلاف فاحش حقوق بین دریافتی خود و همکاران دولتی و محروم ماندن از امتیازات قانونی که وزارت علوم می‌تواند در اختیار بگذارد و استنکاف کرده است دم برنیاورده‌اند و نجیبانه و فروتنانه در خدمت نظام اسلامی و پشتیبان دولت کریمه بوده‌اند و هستند، اما مع‌الاسف اکنون و به ویژه پس از پیروزی جنابعالی در انتخابات ریاست‌جمهوری و در آستانه تشکیل دولت دوازدهم احتمالا با‌ کج رفتاری و بدسلیقگی برخی مدیران‌ میانی وزارت علوم‌ که با دریغ بسیار برخی از آنان سهامدار دانشگاه‌های غیرانتفاعی هستند فضایی سراسر ناامیدی و دلهره برای قشر فرهیخته دانشگاهی فراهم شده است که به هیچ روی متناسب به اصول اسلامی و اهداف آرمانی نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: آنچه بیشتر مایه تحیر و تاسف برادران و دوستداران شما در این دانشگاه است نادیده گرفته شدن توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی در تربیت دانشجو و ارجاع دانشجوی جوان به موسساتی است که بعضا کمترین شباهت را با دانشگاه ندارند. پیشنهاد می‌کنیم وزارت‌ علوم شاخص‌ها و‌ ملاک‌های برتری یک موسسه گمنام غیرانتفاعی را با هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد مقایسه و اعلام کند تا روشن شود که براساس کدام مصلحت‌سنجی و کم لطفی و احیانا تسویه حساب سیاسی ظرفیت چند ساله ارشد یک واحد دانشگاه آزاد را حذف و به موسسات غیرانتفاعی سپرده‌اند.

این اساتید تاکید کردند: همه نگرانی ما علاوه بر در معرض تهدید بودن معیشت‌مان، افزایش هزینه‌ای است که از این بابت به واسطه نگرانی‌ها و اعتراضات و... به نظام اسلامی تحمیل می‌شود که انتظار داریم حضرتعالی با درایت و تدبیر خویش  به ماجرا ورود کنید و اجازه ندهید با چنین شگردهای مرموزانه و یاس‌آفرین و با خالی ماندن ظرفیت‌های اصیل آموزش عالی در دانشگاه آزاد اسلامی بار بیشتری از هزینه‌های جاری و ستادی بر دوش دولت در اوضاع خطیر کنونی قرار گیرد.

در پایان این نامه آمده است: امید است چون همیشه با تدبیر آگاهانه و دلسوزانه مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی ایران این معضل بالقوه بحران‌ساز و اثرگذار که معیشت و زندگی صدها هزار نفر اعضای خانواده دانشگاه آزاد اسلامی را تهدید می‌کند به زودی حل و فصل شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین