مدیرعامل ستاد دیه کشور تشریح کرد:

آزادی بیش از ۹ هزار زندانی جرائم غیرعمد با بدهی ۷۵۰ میلیارد تومانی در سال گذشته / کمک ۶۰۰ میلیاردی خیرین در ۳۰۰ جشن گلریزان

جولایی ستاد دیه

مدیر عامل ستاد دیه کشور گفت: دفاتر نمایندگی ستادهای دیه به برکت کمک‌های خیرین خداجو، سال گذشته تعداد ۹ هزار و ۴۱۳ زندانی جرائم غیر عمد را با مبلغ بدهی نزدیک به ۷۵۰ میلیارد تومان از زندان آزاد کردند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سید اسدالله جولایی در گفتگو با میزان اظهار کرد: دفاتر نمایندگی ستادهای دیه به برکت کمک‌های خیرین خداجو سال گذشته تعداد 9 هزار و  413 زندانی جرائم غیر عمد را با مبلغ بدهی نزدیک به 750 میلیارد تومان از زندان آزاد کردند.

وی گفت: در این میان از همکاری خوب طلبکاران، اولیاءدم و شکات خصوصی پرونده‌ها نباید غافل بود که در این زمینه از 41 درصد کل بدهی که در زمره حقوق حقه آن‌ها تعریف می‌شود، در راستای بازگرداندن پدری به جمع خانواده یا استخلاص عضوی از یک خانه گذشت کردند.

مدیرعامل ستاددیه کشور با اشاره به آزادی زندانیان از بدو تاسیس ستاد دیه افزود: ستاد دیه از بدو تاسیس خود در رمضان سال 69 تا کنون زمینه آزادی بیش از 105 هزار زندانی نیازمند و آبرومند را فراهم آورده‌ که با عنوان ارتکاب جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری روانه حبس شده بودند.

جولایی در ادامه بیان کرد: خیرین خداجوی ایران اسلامی ماه رمضان امسال با حضور در بیش از 300 جشن گلریزان رقمی معادل 600 میلیارد تومان با هدف مشارکت در امر آزادی زندانیان تحت حمایت ستاددیه، کمک واریز کرده‌اند که رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از جهت کمی و کیفی رشد چشمگیری داشته است. 

وی گفت: در رمضان سال 95 از مجموع 278 همایش گلریزان برگزار شده، مبلغی معادل 400 میلیارد ریال جمع‌آوری شد. 

مدیرعامل ستاددیه کشور در ادامه این گفت و گو اظهار کرد: در تمامی این جشن‌های سنتی و در کنار تمام اقدامات درمانی ستاددیه در طول سال، همواره موضوع فرهنگ‌سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی نه به عنوان یک مولفه مهم بلکه به عنوان یکی از اولویت‌های تعیین شده در همه روزهای سال از جانب کارکنان این نهاد مردمی مورد پیگیری قرار گرفته است.

جولایی افزود: طرح موضوعات آموزشی در راستای پیشگیری از ورود ناخواسته افراد به زندان‌ها موازی با رسالت اصلی ستاددیه در راستای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری از سوی مسئولین این نهاد حمایتی پیگیری می‌شود.

مدیرعامل ستاددیه کشور با اشاره به اینکه موضوع امر به معروف و نهی از منکر که به عنوان یکی از واجبات در فروع دین ذکر شده و همچون نماز و روزه که ترک آن گناه محسوب می‌گردد، بیان کرد: با استناد به همین اصل شرعی ستادهای دیه با هدف ممانعت از ورود ناخواسته افراد به داخل زندان‌ها در صدد احیای این فرضیه الهی بوده و هستند. در این راستا ضمن برگزاری جلسات متعدد با ائمه جمعه و جماعات و طرح موضوعات ساده قانونی و توجه به اهمیت تذکر در رعایت بیشتر مقررات، در خلال سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز جمعه از جمله این اقدامات ستاددیه است.

وی همچنین گفت: این ستاد با توجه به قابلیت پیشگیرانه این امر خطیر و تا حدودی مغفول مانده با تشکیل جلسات متعدد با مسئولان خدوم مرکز رسیدگی به امور مساجد و شورای ائمه جمعه و جماعات و همچنین شرکت در گردهمایی‌های آن‌ها موضوع ترویج معروف و بازداشتن مردم از منکرات را به طور جدّ در حوزه کاری اجتماعی خود تعریف کرده است.

 توجه به ظرفیت فضای مجازی و قابیلیت‌های شبکه‌های اجتماعی 

جولایی تصریح کرد: چند سالی است ستاددیه با حضور در فضای مجازی، با تشکیل پویش‌های ورزشی و هنری در صدد است طی مناسبت‌های ملی و دینی ضمن هشدار در زمینه باز بودن مسیر زندان برای همه افرادی که از توجه به برخی قوانین به ظاهر ساده سرباز می‌زنند، اقدامات بسیار خوبی را در این حوزه انجام داده و همچنین تلاش برای آزادی زندانیان وجد شرایط به ثمر رسانده است؛ به عنوان نمونه در کمپین تلاش برای آزادی 202 زندانی زن جرایم غیرعمد که با همکاری معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری رقم خورد، مبلغی قریب به 400 میلیون تومان در راستای هدف این پویش کمک جمع‌آوری شد.

تهیه و توزیع جزوه‌های آموزشی با سلایق روز و شیوه‌های نوین

وی اضافه کرد: از سال‌های گذشته تا به امروز به منظور آگاهی مردم شریف کشور از دلائل به زندان افتادن افراد در زمینه‌های مختلفی، چون ناتوانی در پرداخت دیه ناشی از تصادفات رانندگی یا حوادث کارگاهی، عدم توان مالی در پرداخت مهریه یا نفقه و دیگر موارد مشابه، ستاد دیه با تهیه جزوه‌های جیبی به تعداد قابل توجه و قرار دادن آن‌ها در محل ایستگاه‌های مترو، پایانه‌های‌های مسافربری، فرودگاه‌ها، مبادی ورودی و خروجی جاده‌ها، در زمینه افزایش آگاهی عمومی و اطلاع رسانی دقیق از اهمیت توجه به برخی از قوانین و مقررات، فعالیت‌های متعددی داشته است.

انعکاس موضوعات آموزشی در کتب درسی 

مدیرعامل ستاددیه کشور ادامه داد: در حیطه اقداماتی که ستاد دیه در امر پیشگیری برای خود در نظر گرفته است، توجه به اهمیت آموزش این قبیل موضوعات برای کودکان این سرزمین از طریق نظام آموزشی در مدارس است. 

وی گفت: برای همین منظور جلسات متعددی از 5 سال گذشته با مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و مسئولان وزارت آموزش و پرورش برگزار کرده و تلاش داریم تا سازمان مزبور زمینه آموزش نونهالان را فراهم کند. چرا که اعضای این نهاد مردمی بر اساس فرمایش رسول مکرم اسلام که می‌فرمایند «العلم فی الصغر کاالنقش فی الحجر» اعتقاد دارند و این موضوع را هم همواره مطرح کرده‌اند که از این طریق است که فرهنگ عبور و مرور و سایر موضوعات ساده،در تار و پود نوجوانان نهادینه شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین