یک نماینده مجلس مطرح کرد؛

وجود کارگران زیرزمینی فاقد بیمه/ وزارت رفاه نظارت کند

عبدالرضا مصری

یک نماینده مجلس با اشاره به اینکه وزارت کار از بازرس کافی برای نظارت بر عملکرد همه کارگاه ها برخوردار نیست، گفت: کارگران زیرزمینی با حقوق ۲۰۰ هزارتومان حقی برای اعتراض ندارند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، عبدالرضا مصری در خصوص نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر عملکرد کارگاه های زیر ۵ نفر در جهت بیمه کارگران، افزود: برخی مشاغل را دولت برای عدم پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما تعریف کرده و کارفرمایان در این کارگاه ها با کمتراز ۵ نفر کارگر از پرداخت درصدی از حق بیمه معاف هستند، البته سهم بیمه ۷ درصد مربوط به خود کارگر از حقوق آن کسر می شود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس در گفتگو با خانه ملت با اشاره به اینکه موردی مبنی بر تعلل کارفرما در بیمه کارگران در کارگاه های زیر ۵ نفر وجود ندارد، ادامه داد: در صورت لزوم و وجود چنین مسئله ای باید پیگیری های لازم به عمل آید، زیرا  لیست کارگاه های زیر ۵ نفر در همه ادارات وزارت کار وجود دارد و به طورحتم این کارگاه ها مشمول تخفیف سهم کارفرما در حق بیمه هستند؛ البته استفاده از لفظ کارگران زیرزمینی به معنای کارگاه های زیر ۵ نفر کارگر نیست.

وی با بیان اینکه کارگاه های زیر ۵ نفر با معافیت مالی، کافرماها با تمام وجود علاقمند به بیمه این افراد هستند، تصریح کرد: زیرا این موضوع به نفع کارفرما بوده و حق بیمه آنچنانی از سوی کارفرما پراخت نمی شود، اما کارگران زیرزمینی پایین تر از مصوبه وزارت کار حقوق  دریافت می کنند؛ بنابراین برای فردی با حقوق ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان کارفرما هیچ زمانی لیست بیمه رد نمی کند؛ زیرا باید معادل حقوق پرداختی به کارگر، حق ببمه رد کند.

مصری با تاکید بر اینکه در بسیاری از کارگاه ها در شهرهای مختلف کارگران حقوق پایینی دریافت می کنند، گفت: از این دست موارد در کشور وجود دارد، البته وظیفه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که بر عملکرد این کارگاه ها  درجهت دفاع از حقوق کارگران نظارت کند؛ اما درشرایط فعلی وزارت کار از نیروی انسانی کافی برای نظارت بر کارگاه ها برخوردار نیست؛ ضمن اینکه کارگران نیزدرصورت شکایت از کاربیکار می شوند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه با یک مرتبه بازرسی نمی توان مشکلات را حل کرد، افزود: کارگران مجبور هستند که دراین شرایط مشغول به کار شوند، زیرا درصورت اعتراض کارگر از کارروزانه خود اخرج می شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین