مفهوم "آتش به اختیار" در فضای مجازی چیست؟

سید مرتضی موسویان

سید مرتضی موسویان در خصوص مفهوم «آتش به اختیار» در فضای مجازی یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از کانال سواد رسانه‌ای، مسئولیت اجتماعی، در یادداشت سید مرتضی موسویان درباره مفهوم «آتش به اختیار» در فضای مجازی آمده است:

آتش به اختیار به معنای کار فرهنگی خودجوش و تمیز است. معنی‌اش این است که در تمام کشور، صاحبان اندیشه، فکر و همت، کار را خودشان پیش ببرند، منافذ فرهنگی را بشناسند و در مقابل، آتش به اختیار به معنای بی‌قانونی و فحاشی و طلبکار کردن مدعیان پوچ‌اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست؛

نیروهای انقلابی بیش از همه باید مراقب نظم کشور، مراقب آرامش کشور، مراقب عدم سوء استفاده‌ دشمنان از وضعیت کشور، مراقب حفظ قوانین باشند.

این بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در خطبه دوم نماز امروز عید فطر بود که متضمن منظور ایشان از طرح مضمون آتش بهاختیار بود.

در این هزاره پر چالش که ذهن خطی جای خود را به ذهن شبکه ای داده است، بی گمان رسانه های نوین خود پیام (محتوا ) هستند. تاثیر رسانه‌ها در انسان ها حتی از قشر فرهیخته تاثیری دگرگون کننده است.

در حوزه فضای مجازی چه باید کرد؟

۱_ نشان دار کردن محتوا و فرد آفریننده محتوا کار اولی است که باید شکل گیرد. این مهم با زیرساخت آماده شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (طی یک سال و نیم اخیر) هدف نشان دار کردن را با اعطاء کد شامد (شناسه الکترونیکی ثبت محتوای ملی) دنبال می‌کند.

۲_ آماده شدن ضوابط محتوایی که در اختیار تمامی نهادهای مرتبط گذاشته شده است، امکان ارتقا، سواد همگان در خصوص بایدها و نبایدها را فراهم آورده است.

۳_ تهیه نشان متناسب با بستر امکان بررسی هوشمند را برای مخاطب فراهم آورده است.

۴_ آموزش ناشران دیجیتال آغاز شده و همکاری آنان شرط مهمی برای تحقق اهداف تعیین شده (مهمترین آن ایجاد فضای مجازی سالم، مفید و ایمن) است.

۵_ رصد مستمر محتوای دارای شامد فرض پایه ای دیگری است به سه طریق پی گرفته خواهد شد:

الف: بررسی توسط ممیزان حرفه‌ای

ب: استفاده زیر ساخت هوش مصنوعی

ج: بهره‌گیری از توان مردمی با اجرای طرح فرهنگیار

با این ترتیب اگر محتوای نشان داده دارای تخلفی بود با گزارش مردمی شامد خود را از دست می‌دهد و مخاطب این محتوا را در فضای سالم، مفید و ایمن نمی بیند. چنانچه تخلف تکرار شد محتوا و فرد در لیست سیاه قرارگرفته و مردم از نوع تخلف او آگاه می‌شوند.

اما آتش به اختیار یعنی با آگاهی از ضوابط محتوایی تدوین شده نسبت به مشارکت در معرفی متخلفان وارد شدن، نقش ایفا کردن در نهضت ایجاد فضای مجازی سالم، مفید و ایمن، احساس تکلیف داشتن در خصوص تولید محتوا در چارچوب ضوابط تدوین شده.

بیابید با همدلی، تعاون و نقش آفرینی ضابطه‌مند در راستای ایجاد فضای مجازی سالم، مفید و ایمن آتش به اختیار عمل کنیم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور