رییس سازمان سینمایی عنوان کرد:

سینمای کودک و نوجوان در اولویت برنامه‌ریزی‌های سازمان سینمایی

محمدمهدی حیدریان

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه سینمای کودک را از اصلی‌ترین فعالیت‌های سینمای می‌دانیم بر لزوم رفع بی مهری‌ها در برنامه‌ریزی برای رونق سینمای کودک تاکید کرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی صبح امروز-چهارشنبه ۱۴ تیر- درباره موضوع «سینمای کودک چشم اندازها و سیاست ها» با اهالی رسانه گفت و گو کرد.

محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، سمعی و بصری در دیدار با اهالی رسانه در سی امین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان با اشاره به ضرورت های سینمای کودک گفت: در این سینما باید بتوانیم حرف مان را با رعایت استاندارد و تجربه تبدیل محتوا به تصویر بر اساس انتظارات شکل گرفته مخاطبان در معرض رسانه های بین المللی بیان کنیم. با مخاطبان و هنرمندان خود صادق و آرزوهای دست نیافته ای نداشته باشیم.

وی درباره ویژگی های کودکان و نوجوانان گفت: کودک لوح پاک و نقش نگرفته ای دارد که نوستالوژی های بزرگسالان را دارا نیست. بنابراین باید بیش از بزرگسالان برای آن ها پیام ارائه کنیم. از این رو سینمای کودک را از اصلی ترین فعالیت های سینمایی می دانیم. برنامه هایمان نیز در جهت اختصاص سهمی بیشتر برای آن ها باید باشد. برنامه ریزی های سینمای کودک باید زنجیره کاملی را پوشش دهد. ایده یابی، پرداخت و تبدیل آن ایده به محتوا و ساختار دراماتیک و بعد از آن چگونه ساختن و در دسترس قرار دادن در این زمینه حائز اهمیت است.

رئیس سازمان سینمایی، سمعی و بصری همچنین خاطر نشان کرد:  امیدواریم بنیاد سینمایی فارابی که وظیفه ایجاد شرایط حیات طبیعی را برعهده دارد، در آینده نزدیک در این زمینه برنامه های خود را مطرح کند و نقص ها و بی مهری ها در برنامه ریزی برای سینمای کودک برطرف شود. همچنین از رسانه ها انتظار داریم با نگاه پیش برنده خود این برنامه ریزی ها را اجرایی کرده و به ثمر برسانیم. این مقدمه برای تشریح ضرورت های پرداختن به سینمای کودک و نوجوان و رویکردهایی است که باید برای آینده سینمای کودک و نوجوان در نظر بگیریم.

نتیجه تشکیل شورای راهبردی سینمای کودک و نوجوان تدوین برنامه ای جامع بوده است

رییس سازمان سینمایی همچنین از تدوین برنامه جامع سینمای کودک و نوجوان خبر داد. حیدریان درباره دستاوردهای شورای راهبردی سینمای کودک و نوجوان در یکسال تشکیل آن بیان کرد: حاصل تشکیل این شورا تدوین یک برنامه جامع بوده است. اما نیاز به اصلاحاتی دارد. برای مثال نیروهای جوان کمتر در آن شورا بودند. سینمای کودک نیاز به جسارت مورد نیاز، قدرت خلاقیت و به کار گیری بدعت را دارد که از عهده جوانان بر می آید. جوانانی که خلاق اند و آمادگی دارند ذوق و استعداد خود را در حوزه کودک به کار گیرند. زمینه توفیق بیشتری را در سینمای کودک و نوجوان خواهند داشت. ما تلاش می کنیم با توضیح و کارشناسی سینماگران مستعد جوان را به فعالیت بیشتر در سینمای کودک و نوجوان دعوت کنیم. در ترکیب جدید این شورا از سینماگران جوان کمک خواهیم گرفت.

تجهیز سالن برای نمایش فیلم های کودک و نوجوان در اولویت قرار می گیرد

رییس سازمان سینمایی همچنین گفت: تجهیز سالن هایی که پذیرای فیلم های کودک ونوجوان و آثار سینمایی برای خانواده ها هستند، در فعالیت های جدید سازمان سینمایی در اولویت است.

وی درباره وضعیت نمایش فیلم های کودک و نوجوان در دیدار با اهالی رسانه گفت: عمده فعالیت ما در زمینه آماده سازی و تجهیز سالن ها و تلاش برای کمک به ایجاد تعداد بیشتری از سالن ها و آماده کردن آن ها برای نمایش فیلم های کودک و نوجوان و آثار مرتبط با خانواده ها است.

وی یادآور شد: برخی سالن ها نیاز به بازسازی دارند و بیشتر توجه مان را معطوف به سالن هایی می کنیم که قرار است فیلم های کودک و نوجوان در آن به نمایش در آید.

وی درباره اهمیت توجه به بهره گیری از مطالعات میان رشته ای در حوزه سینما عنوان کرد: سینما نیاز به علوم میان رشته ای دارد. سینما از مجموعه هنرها بهره می برد تا خود را به عنوان هنر جامع عرضه کند. هنر جامع حتما و قطعا باید تخصصی باشد. سینما باید از تجربه و علم سایر دانش ها بهره بگیرد. باید تلاش کنیم سینما را علمی تر و کاربردی تر هدایت کنیم.

وی درباره شرایط اقتصادی سینما نیز توضیح داد: صنعتی شدن سینما راهکاری برای رسیدن به توسعه اقتصادی در این هنر است. تلاش می کنیم سینما را در فرصت کوتاهی با قواعد صنعتی شدن وفق دهیم. ساختار و تشکیلات سینما نیاز به تغییراتی دارد.

جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان می ماند

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه جشنواره ها باید هزینه های خد را تامین کنند از ماندگاری جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان در اصفهان خبر داد.

حیدریان در نشست با اهالی رسانه در اصفهان اظهار کرد:  بنا نداریم هزینه ای برای برگزاری جشنواره ها داشته کنیم. بلکه جشنواره ها خود باید بتوانند هزینه هایشان را در تعامل با بنگاه های اقتصادی و شهرداری ها تامین کنند.

وی یادآور شد: شهرداری ها در همه جای دنیا در برگزاری جشنواره ها نقش جدی ایفا می کنند. من لازم می دانم از مردم شریف اصفهان و میزبانی شان تشکر کنم. این میزبانی در شوق و دغدغه آن ها نسبت به برگزار شدن جشنواره فیلم کودک و نوجوان پیداست.

رییس سازمان سینمایی تصریح کرد: این جشنواره برای اصفهان است. ما باید تلاش کنیم رگ حیات آن را از تنها یک کانال و مسیر خارج کنیم. صنایع مستقر در اصفهان سرمایه گذاری خوبی در ورزش دارند و می توانند با حداقل حمایت ها ضامن ثبات برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان باشند. بی شک تاثیر فرهنگی آن در اصفهان، ایران و حتی سینمای جهان احساس خواهیم کرد.

حیدریان درباره برنامه های حمایتی از فیلم های پرمخاطب کودک و نوجوان جشنواره فیلم کودک و نوجوان نیز عنوان کرد: در تحقق نهضت تولید محتوا بدون همکاری استان ها موفق نیستیم. بنابراین بخش عمده ای از حمایت های تولیدی ما معطوف به حمایت آن هاست. نمایش می تواند مکمل این فعالیت های تولیدی باشد. این نکات در تعامل با استان ها دیده شده است.

وی ادامه داد: برخی فیلم های پرمخاطب کودک و نوجوان از فقر تکنیکی رنج می برند. در حالی که موضوعات آن ها در بهره گیری از تکنیک بالاتر می توانست آن ها را در بازارهای بین المللی موفق کند و در حمایت ها باید به تکنیک توجه کنیم. همچنین توافقات با آموزش و پرورش می تواند به احیای دوباره زنگ سینما منجر شود.

سینمای کودک و نوجوان در اولویت برنامه ریزی های سازمان سینمایی

حیدریان در ادامه با بیان اینکه سینمای کودک و نوجوان اولویت ما در دوره جدید فعالیت هایمان است توضیح داد: فرض ما دیده شدن سینمای کودک و نوجوان ایران در سینمای بین الملل است.

وی ادامه داد: در حوزه تکنولوژی تکنیک های انتقال و تبدیل محتوا را تامین و حمایت می کنیم.

رییس سازمان سینمایی یادآور شد: بازارهای فیلم کودک و نوجوان را در دسترس می کنیم. بخشی از این بازارها بازسازی سالن ها وایجاد آن هاست که به تمایش فیلم های کودک اشتغال خواهد داشت. در پایان به دلیل تخصصی بودن سینمای کودک در بنیاد سینمایی فارابی از کارشناسان و متخصصان حوزه های مورد نیاز دعوت می شود تا از دانش آن ها برای نیازسنجی درست کودکان بهره برداری شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین