فلاحت‌پیشه در گفتگو با «نسیم آنلاین»؛

طرح مقابله با آمریکا با نظر کارشناسان تدوین شود/ برای مقابله با آمریکا باید توان موشکی و عملیاتی نیروها را ارتقاء دهیم

فلاحت پیشه

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید براینکه طرحی که قرار است در مورد تحریم‌های جدید آمریکا ارائه ‌شود باید طرح قوی باشد اظهار داشت: معتقدم برای مقابله با آمریکا باید توان موشکی و عملیاتی نیروهای مقابله با ترور جمهوری اسلامی ارتقاء پیدا کند.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»، از مدتی پیش اعلام شد که مجلس شورای اسلامی تصمیم دارد در واکنش به تحریم‌های اخیری که سنای آمریکا برعلیه ایران وضع کرده است طرحی را در جهت مقابله با این تحریم‌ها و همچنین پاسخ متقابل به سیاست‌های خصمانه آمریکا به تصویب برساند، طرحی که البته هنوز خبری از بندهای آن منتشر نشده است.

به منظور اطلاع از کم و کیف این طرح و بررسی راهکاری موجود برای مقابله با سیاست‌های خصمانه آمریکا به سراغ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس رفته‌ایم؛ آنچه در ادامه می‌آید متن گفتگوی خبرنگار «نسیم آنلاین»، با این عضو کمیسیون امنیت ملی است.

 

هنوز طرحی در خصوص مقابله با تحریم‌های آمریکا دست نمایندگان نرسیده
«نسیم آنلاین»: طرحی که گفته شده توسط نمایندگان در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا نوشته شده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فلاحت‌پیشه: البته هنوز چیزی به عنوان طرح تدوین شده که مرکز پژوهش‌های مجلس یا دیگران ارائه کنند به دست نمایندگان مجلس نرسیده است و مشخصا هنوز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم نیامده است، فقط گفته شده، پیشنهادهایی که عده‌ای داده‌ بودند در این طرح آمده است ولی ما هم منتظر هستیم که این طرح از طرف مرکز پژوهش‌ها بیاید و آن را ببینیم.

 

دولت به وظیفه خود برای احقاق حقوق ملت عمل نکرده
«نسیم آنلاین»: در طرحی که قرار است ارائه شود چه موضوعاتی باید گنجانده شود؟

فلاحت‌پیشه: من چند دغدغه دارم که باید در طرح بیاید، دغدغه اول این است که مجلس باید مانند هر ارگان دیگری طرحی عملیاتی و قابل اجرا داشته باشد و مانند طر‌ح‌های گذشته نشود، ببینید در گذشته ما سه طرح خیلی قوی در مورد احقاق حقوق ایرانیان دادیم، یک قانون الزام دولت به احقاق حقوق ایرانیان قربانی حملات شیمیایی، دو احقاق حقوق ایرانیان قربانی ترور و سه احقاق حقوق ایرانی‌های قربانی نقض حقوق‌بشر توسط کشورهای اشغال‌گر در منطقه به‌ویژه آمریکا بود که هیچکدام از اینها تا به حال نه توسط دولت و نه قوه‌قضائیه به هیچ حکمی نرسیده است و این به معنای این است که دولت به وظیفه خود برای احقاق حقوق ملت عمل نکرده است.

در حالی که مثلا 70 شرکت آمریکایی‌ به تجهیز صدام به سلاح شیمیایی کمک‌ کرده‌اند یا سازمان سیا با تروریست‌ها همکاری کرده‌ است و غیره، هنوز هیچ حقی برای ایرانیان اثبات نشده ولی در طرف مقابل دادرسی آنها منجر به ایجاد غرامت برعلیه ایران می‌شود مانند همین رای دادگاهی که منجر به مصادره ساختمان علوی شد یا موضوع مصادره 2 میلیارد دلار و مواردی از این دست. این دغدغه الان وجود دارد که مجلس قبل از این هم قوانینی را نوشته ولی بعد از آن دیگر برای اجرای قوانین پیگردی انجام نداد.

 

در قانون بودجه امسال برای طرح مقابله با آمریکا مبلغی در نظر گرفته نشده

موضوع دوم این است که در این طرح جدید پیش‌بینی بودجه شده است؛ ما به عنوان نمایندگان کمیسیون امنیت ملی در کمیسیون تلفیق خیلی تلاش کردیم تا بودجه‌های دفاعی را آنقدری افزایش دهیم که در نهایت از دو محل، یکی غرامت‌های ناشی از دعوای چیزی نزدیک به 6 هزار میلیارد تومان و 1.3 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بودجه دفاعی گذاشته شود تا بتوانیم طرح‌هایی از این دست را اجرایی کنیم که متاسفانه در کمیسیون تلفیق به تخصیص بودجه نیجامید، الان وسط سال پیدا کردن منبع جدید مقداری دشوار است، حال آنکه وقتی طرحی داد می‌شود باید منبع آن مشخص باشد تا دولت بلافاصله بتواند از آن به خصوص در دستگاه‌های نظامی، انتظامی، سپاه قدس و زمینه موشکی استفاده کند و من این دغدغه را دارم که اینها طرح‌ها واقعا تبدیل به بودجه شود.

 

طرح مقابل با آمریکا باید با نظر کارشناسان تدوین شود

موضوع سومی که برای بنده مهم است بُعد کارشناسی موضوع است؛ همین که چند نفر دارند می‌گویند طرحی هست ولی هنوز طرحی در مجلس نیامده حاکی از آن است که معلوم هم نیست این طرح رای بیاورد، به خصوص اینکه دوستان درخواست فوریت هم برای این طرح داده‌اند؛ من به هیچ وجه با دو فوریت موافق نیستم چون طرح هرچیزی که باشد جنبه‌های مختلف اقتصادی، بودجه‌ای، امنیتی، سیاست‌خارجی و غیره دارد که اینها باید به کمیسیون‌های مربوطه برده شود تا نظر کارشناسی بخورد؛ سابقه مجلس هم نشان داده اینگونه نیست که عده‌ای در پشت صحنه طرحی را بیاورند و این طرح هم رای بیاورد. من مثال این مساله را از همین مجلس می‌زنم، ابتدای سال گذشته دیدید که یک طرحی را مرکز پژوهش‌ها داده بود، طرح اقدام متقابل در برابر آمریکا که من همانجا با فوریت آن مخالفت کردم و رای هم نیاورد چون طرحی در خلا و بدون توجه به فضای مجلس نوشته شده بود.

 

تا وقتی قوانین قبلی اجرا نشود، معلوم نیست تدوین طرح‌های جدید نتیجه بخش باشد
«نسیم آنلاین»: راهکار فعلی در برابر تحریم‌های جدید آمریکا چیست؟

فلاحت‌پیشه: تا وقتی قوانین قبلی اجرا نشود، معلوم نیست که تدوین طرح‌های جدید چقدر نتیجه بخش باشد. جالب است این قوانین وقتی در مجلس هشتم تدوین شد من خودم انشاگر آن قوانین بودم و تا زمانی هم که ما بودیم توسط دستگاه‌ها گزارش داده می‌شود ولی زمانی که ما رفتیم در مجلس نهم دیگر این گزارش‌ها داده نشد و هنوز هم نمی‌آید، من در ابتدای این مجلس به کمیسیون امنیت ملی و هیات رئیسه مجلس نامه زدم که طبق قانون باید گزارش داده شود ولی هیچ کسی این مساله را پیگیری نکرد.

 

ما برای همه 290 کشته شده ایرباس 60 میلیون دلار غرامت گرفتیم و آمریکا برای افسردگی یک زن 1.150 میلیارد دلار
«نسیم آنلاین»: قرار بود در چه خصوص گزارش داد شود؟

فلاحت‌پیشه: در مورد اجرای سه قانونی که عرض کردم، مثلا پیگرد حقوق 70 شرکت آمریکایی که صدام را مجهز به سلاح شیمیایی کردند یا پیگیری حقوق 17 هزار ایرانی قربانی ترور، اینها مواردی است که نه قوه‌قضائیه و نه دولت گزارش عملیاتی آن را نداده است و تا به حال یک ریال هم به نفع یک ایرانی غرامتی پرداخت نشده ولی ببینید من مقایسه می‌کنم با آن کاری که آمریکایی‌ها انجام می‌دهند. الان چیزی از سالگرد جنایت سقوط ایرباس نگذشته است، برای ایرباس و 290 شهید آن آمریکایی‌ها 60 میلیون دلار به ایران دادند حال این را مقایسه کنید با یک پرونده که آمریکایی‌ها علیه ایران اقامه دعوا کردند و ربطی هم به ما نداشت مبنی براینکه زنی چون شوهرش 5 سال در لبنان توسط یک گروهی گروگان بود و حتی نکته جالب این است که با پایمردی و مساعدت ایران بازگشته است و اکنون هم پیش خانمش است، این خانم به خاطر 5 سال افسردگی نبود شوهر علیه ایران اقامه دعوا کرده که البته محل اقامه هم قابل اعتنای حقوقی نیست و یک میلیارد 150 میلیون دلار برای غرامت 5 سال افسردگی آن خانم حکم دادند که پرداخت شود یعنی خورده این افسردگی از مبلغ غرامتی که به ایران بابت 290 شهید و یک هواپیمای ایرباس داده‌اند بیشتر است. این نشان می‌دهد که کوتاهی جدی شکل گرفته است.

 

در چالش جدی که با آمریکا داریم باید توان موشکی و توان عملیاتی نیروهای مقابله با ترور را ارتقاء دهیم

اعتقاد من این است که چالش جدی ایران و آمریکا جنبه‌های مختلف پیدا کرده و قوانینی هم که تصویب شده هم به خوبی اجرا نشده است. اکنون امیدواریم طرحی که قرار است در مورد این تحریم‌های جدید ارائه ‌شود طرح قوی باشد ولی معتقدم برای مقابله با آمریکا باید توان موشکی و عملیاتی نیروهای مقابله با ترور جمهوری اسلامی مانند سپاه قدس و آن بخش از نیروهای دیگر از ارتش و غیره که در قالب مدافعین حرم یا مستشاران می‌جنگند ارتقاء پیدا کند؛ در عین حال با هرگونه طرح یا لایحه دو فوریتی هم مخالف هستم چون معتقدم این طرح یک کار کارشناسی می‌طلبد، می‌بینید آمریکایی‌هایی که خیلی ادعا می‌کنند هم هنوز طرح ضدایرانی‌شان در آمد و شد بین مجلس سنا و نمایندگان است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین