اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

وزرای روحانی ابتدا از اتاق بازرگانی رای اعتماد بگیرند بعد به مجلس معرفی شوند/ ابقای برخی از مدیران اقتصادی روحانی کشور را در چهار سال آینده نابود می‌کند

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

جهان بیگلری گفت: با توجه به انتخاب دوباره دکتر روحانی به ریاست دولت دوازدهم و عملکرد ضعیف کابینه اقتصادی ومدیران دولت یازدهم، برخی از مدیران فعلی فعالیتهای که باید در این چهار سال انجام می دادند را دنبال می کنند تا مجددا انتخاب شوند.

محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» در خصوص مشخصه‌های کابینه دوازدهم اظهار کرد: با توجه به انتخاب دوباره دکتر روحانی به ریاست دولت دوازدهم و عملکرد ضعیف کابینه اقتصادی و مدیران دولت یازدهم، برخی از مدیران فعلی فعالیت‌هایی که باید در این چهار سال انجام می‌دادند را دنبال می‌کنند تا مجددا انتخاب شوند.

وی افزود: اگر برخی از این مدیران در طول دولت یازدهم وظیفه خود را انجام می‌دانند، رکود تشدید نمی‌شد. به عنوان اقتصاددان و کسی که نزدیک به بیست سال است فعالیت اقتصادی را در جای جای اقتصاد کشور عهده دار بوده‌ام برای رئیس دولت دوازدهم پیشنهادی را مطرح میکنم.

این کارشناس اقتصادی گفت: بهتر است آقای رئیس جمهور بعد از جمع بندی در انتخاب وزرا قبل از معرفی به مجلس شورای اسلامی، برای این وزرا از پارلمان بخش خصوصی رای اعتماد بگیرد و  وزرا در صورت تایید بخش خصوصی به مجلس شورای اسلامی معرفی گردند.

جهان بیگلری افزود: در صورت انحراف مدیران در طول دوره مدیریتشان پارلمان بخش خصوصی با دادن تذکر و استیضاح بصورت تشریفاتی می‌تواند از بروز اتفاقات احتمالی در اقتصادکشور جلوگیری نمایند.

وی گفت: برای اخذ رای اعتماد بهتر است وزیر صنعت، معدن و تجارت از اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن، وزیر جهاد کشاورزی از اتاق بازرگانی وسازمان نظام مهندسی کشاورزی، وزیر مسکن و شهرسازی از اتاق بازرگانی و سازمان نظام مهندسی، وزیر امور خارجه از اتاق بازرگانی و شورای انجمن های دوستی ثبت شده، وزیر کشور از اتاق بازرگانی و خانه احزاب، وزیر بهداشت از اتاق بازرگانی و سازمان نظام پزشکی و بقیه به همین شکل هر کدام بصورت جداگانه پشتوانه بخش عمومی وخصوصی را بدست آورند.

جهان بیگلری تصریح کرد: دلیل محوریت اتاق بازرگانی در این است که فرماندهان اقتصادی کشور در این پارلمان اتاق بازرگانی حضور دارند و برای رهبری اقتصادکشور همراهی و همکاری صمیمانه لازم است و اینکه مدیران  می‌بایست از برنامه ها و نقشه راه آینده اقتصاد کشور مطلع باشند تا بتوانند برنامه ریزی درستی را تدوین واجرا نمایند نه اینکه یک وزیر انتخاب بشود و مدیران را از نزدیکانش در پستهای حساس اقتصادی قراردهد و آنها هم بصورت تکلیفی آیین نامه های اجرایی تدوین نمایند وبخش خصوصی را مکلف به اجرا کنند این شیوه مدیریتی دیگر منسوخ شده است.

وی بیان کرد: فقط در اینصورت است که مدیرانی لایق در پستهای مدیریتی کشور قرار خواهند گرفت واقتصاد کشور با برنامه ریزی از رکود خارج خواهد شد. در غیر اینصورت جابجایی مدیران فعلی یا انتصاب دوباره آنها اقتصاد کشور را به کل نابود خواهد ساخت و دولت بعدی چهار سال دیگر باید بگوید تقصیر دولت قبل بود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین