سید ضیاءالدین دری در گفتگوی تفصیلی با «نسیم آنلاین»:

ساخت اثری با موضوع "حضرت زینب (س) در رسانه ملی و بنیاد فارابی جدی گرفته نشد/ تب برنامه‌های استندآپ‌کمدی در رسانه ملی بالا گرفته است

ضیاء الدین دری

کارگردان "کلاه پهلوی" گفت: نه تنها بنیاد فارابی از ساخت فیلمنامه "حضرت زینب (س)" در قالب فیلم حمایت جدی نکرد، بلکه ساخت این اثر در قالب سریال در رسانه ملی هم اولویت مسئولان این دستگاه نیست.

سید ضیاءالدین دری در گفتگو با خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»؛ درباره آخرین وضعیت ساخت فیلم «حضرت زینب (س)» گفت: بنیاد فارابی از تولید این اثر حمایت نکرده است، البته به صراحت نمی گوید که حمایت نمی کنم بلکه شرایطی را ایجاد می کنند که از ساخت آن منصرف شویم؛ چرا که اگر بگوییم اهل حمایت نیستند، دوستان مان در این بنیاد اعلام می کنند که حتی حاضر شدند درباره ساخت این فیلم قرارداد م ببندند، ولی قراردادی که مدنظر آنها بود، برای یک پروژه این چنینی بسیار ضعیف بود و اصلا امکان تولید فیلم با آن قرارداد امکان پذیر نبود.

وی ادامه داد: البته دوستان ما برای یک اثر دیگر که ژانر تاریخی و مذهبی داشت، تنها برای فیلمنامه یک میلیارد تومان هزینه کرده بودند و این مسئله هم برای دوران پیش از مدیریت علیرضا تابش بر بنیاد فارابی است، با این حال حاضر نیستند که بودجه مورد نیاز ساخت فیلم «حضرت زینب (س)ُ» را تامین کنند.

بودجه بنیاد فارابی برای بحث پژوهش فیلم «حضرت زینب (س)» کمتر از 60 میلیون تومان بود

کارگردان «کلاه پهلوی» تصریح کرد: سال گذشته بنیاد فارابی قرار بود 40 میلیون تومان بودجه را برای فیلمنامه اختصاص دهد و به دوستان مان در این بنیاد گفتم که این بودجه حتی دستمزد پژوهشگران و محققان هم نمی شود و قطعا وقتی نگاه مدیران بنیاد فارابی به فیلمنامه که هسته اصلی پروژه محسوب می شود، اینگونه است حتی اگر بخواهیم با ایثار هم کار را جلو ببریم، باز هم از لحاظ مالی در روند کار به مشکل بر می خوریم.

دری با بیان اینکه باید منتظر ماند تا ببینیم که هر چند سال یک بار بعضی ها با رانت هایی وارد ساخت آثار این چنینی شود تا مورد حمایت قرار گیرد، اظهار داشت: متاسفانه از ما در روند ساخت این فیلم حمایت نکردند و ما هم به این نتیجه رسیدیم که بدون حمایت نمی توانیم کار را جلو ببریم؛ چرا که حداقل یک سال زمان برای تحقیق و نگارش فیلمنامه زمان نیاز داریم.

رسانه ملی ساخت اینگونه آثار را در اولویت کاری خود نمی‌داند

وی با اشاره به ساخت فیلم در قالب سریال در رسانه ملی گفت: ما پروپوزال ساخت این سریال را به رسانه ملی ارائه دادیم و عنوان کردیم که تا این لحظه کار درخوری با موضوع زنان اهل بیت (ع) ساخته نشده و از سوی دیگر ما هنوز در کشورمان زنانی را داریم که برای این کشور شهید داده اند و هنوز هم شهید می دهند و ساخت این اثر می تواند گامی در این زمینه باشد، با این حال تلویزیون ساخت این سریال را در اولویت نمی بیند و مسئولان از موضع بالا با ما برخورد می کنند.

کارگردان «کلاه پهلوی» افزود: رفتار مسئولان ذیربط در  خصوص ساخت این اثر به گونه ای بوده که به این نتیجه رسیدیم شاید قسمت ما نیست که این اثر را بسازیم و شاید باید یک اتفاقی در حوزه مدیریت فرهنگی رخ دهد تا به اینگونه مسائل توجه شود؛ البته باید بگویم که متاسفانه در رسانه ملی نمی دانیم باید با چه کسی درباره ساخت این اثر صحبت کنیم.

دری اظهار داشت: اوایل امسال یکی از نمایندگان مجلس با بنده تماس گرفت و عنوان کرد که چون داوطلب ساخت سریالی با موضوع «حضرت زینب (س)» هستید، یکسری از کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده بود را برایم آورد و حتی عنوان کرد که سازمانی هم در این زمینه با حضور برخی از زنان تشکیل شده و تلاش می کنیم تا بتوانیم این سریال را بسازیم، البته آن سازمان نیز طرحی را نوشته بودند و به رسانه ملی هم ارائه کرده بودند و درخواست کردند که باید به این زمینه توجه شود.

از پیگیری برای تولید سریال از ارگان‌های مختلف فرهنگی خسته شده‌ام

وی در همین زمینه افزود: به آن نماینده مجلس عنوان کردم که شخصا از پیگیری ساخت این اثر خسته شده ام و اگر شما پیگیری هایتان به نتیجه برسد، بنده حتما همکاری خواهم کرد، ولی وی قرار بود سفر عتبات برود و هنوز بعد از گذشت 3 ماه خبری از وی نشده است.

کارگردان «کلاه پهلوی» تصریح کرد: مردم و افرادی که می شناسم از بنده درخواست کردند که در این زمینه اثری را تولید کنم و بعد از درخواست های مکرر به این نتیجه رسیدم که باید اثر جدید بسازم تا کلیشه ای نباشد و بعد از اینکه به طرح اولیه رسیدم آن را مسئولان مرتبط ارائه کردم تا مدیران تصمیم ساز در این زمینه به نتیجه برسند که فعلا اتفاقی نیفتاده است.

دری با بیان اینکه برخلاف آنچه تصور می شود ساخت سریال یا فیلم با موضوع «حضرت زینب (س)» را یک پروژه ده ها میلیاردی نمی بینم، بیان داشت: البته این بدان معنی نیست که با یک میلیارد هم می توان آن را ساخت، ولی پروژه ده ها میلیاردی نیست که نیازمند تزریق مداوم پول باشد و می توان آن را با بودجه نسبتا پایین تولید کرد.

وی به وضعیت مالی رسانه ملی اشاره کرد و گفت: رسانه ملی به زعم مسئولان بودجه لازم برای ساخت سریال «حضرت زینب (س)» را ندارد، ولی می بینیم که مسئولان می گویند می خواهند 100 سریال تولید کنند، در حالی که این سریال ها تعداد بالایی است و برای هر کدام از ساخت همین سریال ها اگر در نظر بگیریم که هر کدام از آنها هزار دقیقه است، حدود 4 میلیارد تومان هزینه دارد که از این میزان تنها نیمی صرف ساخت اثر می شود.

بودجه مورد نیاز برای ساخت سریال «حضرت زینب (س)» اندازه دو یا نهایتا سه سریال است

کارگردان «کلاه پهلوی» با بیان اینکه اگر پول دو یا سه سریالی که قرار است در رسانه ملی تولید شود به ساخت سریال «حضرت زینب (س)» اختصاص می یافت، می توانستیم آن را تولید کنیم، تصریح کرد: این پروژه از لحاظ محتوا و اندیشه پروژه فاخری است نه از لحاظ بودجه ای که قرار است برای آن صرف شود و معتقدم پروژه هایی که بودجه زیادی نیاز دارد، پروژه های گرانقیمت هستند نه فاخر.

دری گفت: فیلمسازی از لحاظ وجه فیزیکی و هزینه ای مانند تولید ماشین است و برای هر بخش از فیلمسازی اگر بودجه زیادی صرف شود، قطعا آن بخش با کیفیت بالاتری ساخته می شود.

وی درباره ساخت این سریال در بخش خصوصی بیان داشت: بخش خصوصی به دنبال کسب درآمد است و قطعا اگر بخش خصوصی وارد این حوزه شود، پیش از هر چی به دنبال تضمین فروش اثر است، از سوی دیگر هر کشوری یک سطحی از هزینه کرد را می تواند در سینما تحمل کند و در سینمای ایران اگر بیشتر از یک میلیارد تومان هزینه شود، آن فیلم در معرض خطر ورشستگی است؛ چرا که حداقل باید تضمین فروش 4 میلیاردی برای آن فیلم شود تا بتوان گفت که یک میلیارد اولیه برخواهد گشت؛ از این رو اگر برای ساخت فیلمی 2 میلیارد تومان هزینه شود، ممکن است که فیلم به فروش 14 میلیاردی برسد، ولی اگر به هر دلیلی آن فیلم به فروش حتی 10 میلیاردی برسد، آن فیلم شکست خورده است.

کارگردان «کلاه پهلوی» با بیان اینکه در بخش خصوصی به هیچ عنوان امکان ساخت سریال «حضرت زینب (س) وجود ندارد، تصریح کرد: متاسفانه امروز می بینیم که می گویند فلان فیلم بخش خصوصی تنها به دلیل اینکه بتوانند پولشویی انجام دهند، ساخته شده است؛ حال اگر قرار باشد که سریال «حضرت زینب (س)» نیز ناخواسته و ندانسته به چنین سرنوشتی دچار شود که ذات کارمان حرام شده و قطعا کار به سرانجام نخواهد رسید.

دری گفت: اگر افراد خیری وجود داشته باشند و به سرممیزان مالیاتی خود اعلام کنند که حاضرند مالیات بردرآمدشان را صرف یک کار فرهنگی و ارزشی مانند ساخت این سریال کنند که متاسفانه دولت از این مهم حمایت نمی کند و اصلا هزینه کرد مالیات بردرآمد در بخش های فرهنگی در جامعه ما اطلاع رسانی نشده است و خیرین ما در جاهای دیگر مانند محک، کهریزک، خانه سالمندان و ... بیشتر کمک می کنند.

وی تصریح کرد: جذب بخش خصوصی نیازمند رابطه هایی است که بنده در این زمینه علاوه بر اینکه بخش خصوصی حاضر نیست وارد تولید چنین پروژه ای شود، ولی رابطه های زیادی هم ندارم که بخواهم پول سالم را برای تولید این سریال جذب کنم، البته منظور این نیست که همه کسانی که بخش خصوصی را وارد میدان کردند، پول های ناسالم گرفتند، قطعا افراد زیادی هم از بودجه های سالم استفاده کرده اند.

قرار بود رسانه ملی درصدی از بودجه خود را صرف تولید آثاری مانند سریال «حضرت زینب (س)» کند

کارگردان «کلاه پهلوی» با بیان اینکه قرار بود رسانه ملی درصدی از بودجه خود را صرف تولید آثاری مانند سریال «حضرت زینب (س)» کند که این اتفاق نیفتاده است، بیان داشت: زمانی که مسئولان رسانه ملی اعلام می کنند که برنامه تولید 100 سریال را دارند، باید بگوییم که بودجه بسیار بالایی دارند و از سوی دیگر، تولید اینگونه آثار جنبه ژورنالیستی و یک بار مصرف پیدا می کند و دیگر سریال هایی نخواهد بود که بتوان چندین بار آن را از شبکه های مختلف داخلی و خارجی پخش کرد.

دری تصریح کرد: متاسفانه در حوزه سیما با هیچ کس در ارتباط نیستم و حتی مسئولان فعلی در این معاونت به ما وقت ملاقات هم نمی دهند و از سوی دیگر نمی دانم باید با چه مسئولی در این معاونت ملاقات کنم و طرح و درخواستم را مطرح کنم، به عبارت دیگر شبکه ها فاقد اختیارات لازم هستند و از سوی دیگر مشخص نیست سازماندهی و مرکز تصمیم گیری سازمان کجاست.

وی ادامه داد: وقتی برای وقت گرفتن از مسئولان رسانه ملی چندین بار تلاش می کنیم و به نتیجه نمی رسیم، احساس می کنیم که تحقیر می شویم و از یک جایی به بعد به این نتیجه رسیدیم که دیگر نباید پیگیری کنیم و اتفاقا این مسئولان رسانه ملی هستند که باید بیایند و دنبال ما باشند.

کارگردان «کلاه پهلوی» با بیان اینکه الیگارشی در حوزه فرهنگ بدون آسیب نیست و قطعا این آسیب بسیار سنگین است و جامعه آن را درک می کنند، بیان داشت: حوزه فرهنگی کشور ما با این وضعیت با بن بست عجیبی روبه رو می شود که مشکلات زیادی را به همراه خواهد آورد؛ از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که رسانه ملی ملک شخصی کسی نیست و متعلق به همه مردم است و مدیر این دستگاه باید بداند که تنها وی نمی تواند تصمیم گیرنده نهایی باشد و اگر اینگونه باشد، وی دیکتاتوری را حاکم کرده است.

دری تصریح کرد: باید ارزیابی شود تا مشخص شود که آیا این مسیری که در حوزه فرهنگ پیش گرفته شده، برای انقلاب اسلامی، مردم و کشور به صلاح است و اگر به صلاح است که هیچ ولی اگر اینگونه نیست، قطعا باید دست به تغییراتی بزنیم تا مسیر اصلاح شود.

وی گفت: مسئولان رسانه ملی به برنامه های طنز و استندآپ کمدی ها دلخوش هستند، در حالی که این برنامه ها هم با مشکلات زیادی همراه هستند و می بینیم که وقتی یک عروسک را از یک برنامه می گیرند، دیگر آن برنامه مثل سابق نخواهد بود، البته قطعا دوستان ما که در این حوزه فعالیت می کنند، بسیار زحمت می کشند، چرا که خنداندن مخاطب در جامعه ما و با محدودیت هایی که داریم، کار آسانی نیست.

تب برنامه‌های استندآپ‌کمدی در برنامه‌های مختلف رسانه ملی بالا گرفته است

کارگردان «کلاه پهلوی» به برنامه های استندآپ کمدی اشاره و تصریح کرد: الان تب برنامه های استندآپ کمدی در رسانه ملی بالا گرفته و می بینیم که همه برنامه های ما به این سمت رفته است، در حالی که استندآپ کمدی ویژه کشورهای اروپایی است و ما همان برنامه را می خواهیم با محدودیت های خودمان و در کشورمان اجرایی کنیم.

دری افزود: اگر تصور مسئولان فرهنگی ما این است که الان 40 میلیون نفر به استندآپ کمدی های ناقص رسانه ملی می خندند، تصور اشتباهی است چرا که این استندآپ کمدی های ما دقیقا کپی شده از کشورهای دیگر است و از سوی دیگر همان تقلید را نیز نیمه کار اجرایی می کنیم.

کارگردان «کلاه پهلوی» گفت: یک زمانی درام های خوب و سنگینی در رسانه ملی ما تولید شده بود که متاسفانه الان تمام شده و دیگر شاهد ساخت درام های خوب و قوی سابق نیستیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین