گزارش «نسیم آنلاین» از تحمیل یک هزینه سنگین برای اقتصاد کشور؛

حرکت معکوس و غیرکارشناسی دولت در تفکیک وزارتخانه‌ها!

تیم اقتصادی

در حالی روحانی قصد دارد برنامه تفکیک وزارتخانه‌ها را اجرایی کند که سابقا از برنامه کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت خبر داده بود. دولت با این اقدام هزینه سنگین مالی زیادی به دوش کشور خواهد انداخت و به جای حرکت به سمت سیاست‌گذاری در حرکتی معکوس به سمت تصدی‌گری سوق داده خواهد شد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: در اقدامی عجیب و تامل‌برانگیز دولت قصد دارد 3 وزارتخانه «راه و شهرسازی»، «صنعت، معدن و تجارت» و «ورزش و جوانان» را از یکدیگر تفکیک نماید. تصمیم که از سوی بسیاری از کارشناسان نادرست و غیر منطقی عنوان شده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، طرح تفکیک با روند حاکم بر مدیریت اقتصادی دولت‌ها در کشورهای مختلف جهان مغایرت دارد و اجرای آن کشور را از مسیر سیاست‌گذاری به تصدی‌گری منحرف خواهد کرد. راهبرد نظام اداری کشور در جهت کاهش تعداد وزارتخانه‌ها و کاستن از هزینه‌های دولت است که با طرح تفکیک موجب گستردگی مجدد ساختار دولتی می‌گردد.

جالب‌تر آنکه جهانگیری معاون اول رییس جمهور در بهمن ماه 93  از برنامه روحانی رییس جمهوری برای کوچک سازی و چابک سازی دولت خبر داده بود. وی با بیان اینکه اعضای دولت بر اصلاح نظام اداری تاکید جدی دارند گفت: «در خصوص تدوین نقشه راه برای کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت در جهت بالندگی قوه مجریه اقدام بسیار مهمی است که باید به صورت جدی پیگیری شود و رئیس جمهور و اعضای دولت نیز بر انجام آن تاکید جدی دارند.»

معاون اول رییس جمهور همچنین با تأکید بر اهمیت سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی دولت و پیگیری ، شاهد تحول مثبت در نظام اداری و واگذاری بسیاری از امور به بخش خصوصی کشور باشیم.

از طرف دیگر یکی از بندهای که در برنامه توسعه ششم از سوی دولت یازدهم مورد تبلیغاتی گسترده قرار گرفت کوچک سازی دولت و واسپاری امور به نهادها و شرکت های خصوصی بود. در این برنامه، دولت به مجلس پیشنهاد کرده بود که برای دستگاه های دولتی به ازای خروج ۵ نیرو مجوز استخدام یک نیروی جدید داده شود.

علاوه بر این درجریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه نمایندگان ماده 33 را به تصویب رساندند که در این ماده آمده است که در راستای اصلاح نظام اداری و صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور منطقی‌سازی اندازه دولت و حذف دستگاه های موازی و غیرضروری و هزینه‌های زاید در دستور کار دولت قرار گیرد.

در این راستا از دولت خواسته شده کاهش حجم، اندازه و ساختار مجموع دستگاههای اجرائی را ‌حداقل به میزان 15% نسبت به وضع موجود، حذف واحدهای غیرضرور،کاهش سطوح مدیریت،کاهش پست‌های سازمانی، انحلال و ادغام سازمان‌ها و مؤسسات به صورت جدی پیگیری نماید.

با وجود علاقه گسترده دولت به غرب و پیوستن به جامعه جهانی تقریبا هیچ کشور پیشرو در عرصه اقتصادی یا صنعتی را نمی‌توان یافت که به سوی گسترده‌سازی دولت حرکت کرده باشد. اکنون این سوال به وجود می‌آید که تحمیل هزینه به منابع بیت المال از طرف دولت با چه هدف و توجیهی صورت گرفته است و چرا دولت مواضع خود در مورد کوچک‌سازی دولت را به صورت 180 درجه تغییر داده است؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین