سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:

واردات برنج در فصل برداشت توجیهی جز منفعت دلالان ندارد

عنوان

ساری - سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: واردات برنج در فصل برداشت این محصول هیچ توجیهی جز در نظر گرفتن منفعت واردکنندگان و دلالان ندارد.

علی‌محمد شاعری در گفتگو با خبرنگار مهر لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت توسط دولت را خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: متأسفانه در سال جاری کارگروه تنظیم بازار طی مصوبه‌ای واردات برنج را در فصل برداشت آزاد کرد که این مصوبه باعث افزایش واردات برنج در بازار و موجب برهم زدن تعادل عرضه و تقاضا در بازار برنج داخل می‌شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی این مصوبه را اقدامی نسنجیده در سال اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: لغو ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول برخلاف حمایت از تولید داخل و ایجاد اشتغال است که ضربه جدی به کشاورزان برنج‌کار وارد می‌کند.

وی بابیان اینکه واردات بی‌رویه برنج باعث کاهش تقاضای برنج باکیفیت داخلی و کاهش قیمت این محصول می‌شود، افزود: از بین رفتن انگیزه کشاورزان برای دستیابی به اهداف خوداتکایی تولیدات داخل از نتایج این اقدام غیر کارشناسی است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد این تصمیم با دخالت دلالان و واردکنندگان گرفته‌شده و هیچ توجیهی برای این تصمیم وجود ندارد.

وی با اشاره به‌پیش بینی تولید دو میلیون و ۳۰۰ هزار تنی برنج داخلی گفت: این مقدار تولید تا ۹ ماه بازار را اشباع می‌کند و نیازی به واردات در این برهه زمانی که کشاورزان در حال برداشت محصول خود هستند، نیست، درحالی‌که برنج باکیفیت داخلی دارای استانداردهای سلامت محصول است چه دلیلی برای ورود برنج از سایر کشورها وجود دارد؟

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حمایت از تولیدات داخلی می‌تواند گام جدی برای ایجاد انگیزه کشاورزان برای تولید باشد و افرادی که این تصمیم را گرفتند برای تولید خارجی گام برداشتند و در اصل مخالف سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی هستند.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی از وزارت جهاد کشاورزی خواست در برابر این مصوبه‌ایستادگی و مخالفت کند و اجازه واردات برنج تا پایان آبان ماه را ندهد.

وی با اشاره به نیاز واردات ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارتنی برنج به کشور، گفت: بعد از فصل برداشت برنج می‌توان این مقدار واردات را با توجه به نیاز داخل و بر اساس قوانین و مقررات انجام داد تا باعث تعادل عرضه و تقاضا شود.

وی ادامه داد: اعتراض جدی خودم را دراین‌باره به وزارت جهاد کشاورزی اعلام و از طریق معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور نیز پیگیری‌های جدی برای جلوگیری از واردات بی‌هنگام برنج در فصل برداشت این محصول انجام دادم که قول مساعد برای پیگیری آن داده شد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درپایان خاطرنشان کرد: مراتب نگرانی خود را از تبعات واردات برنج در فصل برداشت را به دفتر مقام معظم رهبری انعکاس دادم تا از این طریق هم از حقوق کشاورزان برنج‌کار دفاع کنم.

منبع: مهر

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین