یادداشت/ مهدی فضائلی

رهبری و ترکیب کابینه دوازدهم

عنوان

چطور رایزنی ها و خط و نشان های احزاب برای رئیس جمهور که غالبا"جز رنگ و بوی سهم خواهی و قدرت طلبی ندارد طبیعی و عادی قلمداد می‌شوند و هیچ نقد جدی از سوی اصلاح طلبان به آن وارد نمی‌شود.

به گزارش «نسیم آنلاین» «مهدی فضائلی» کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی به موضوع ترکیب کابینه پرداخت و نوشت:

موج آفرینان و حاشیه سازها بی وقفه در پی سوژه‌های خود ساخته،موج آفرینی و حاشیه سازی می‌کنند و متأسفانه عده ای هم از سر غفلت،خود را به دست این امواج و حاشیه ها می سپارند و یک هم افزایی خواسته یا ناخواسته ای را شکل می دهند.
از تازه ترین این موج سازی ها،ماجرای ترکیب کابینه دوازدهم و نقش رهبری در این ترکیب است.این یادداشت تلاش می‌کند به تبیین این موضوع کمک کند.
نکته اول:مطابق اصل ۵۷ قانون اساسی "قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از: قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه که زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آینده این قانون اعمال می‌گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند."
دقت شود مطابق نظر کارشناسان حقوقی،عبارت "طبق اصول آینده این قانون اعمال می گردند"،به قوای حاکم بر می‌گردد و نه نظر ولایت مطلقه فقیه.
نکته دوم: از کم و کیف هماهنگی روسای جمهور در زمان امام راحل(ره) در باره ترکیب دولت بی اطلاع هستم اما حداقل در دور دوم ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای و صرف نظر از شرح ماجرا،امام در مورد نخست وزیر،(که او نقش اصلی در تعیین وزرا داشت) نه نقش مشورتی بلکه نقش تعیینی کامل داشتند آنهم خلاف نظر قطعی رئیس جمهور!
جالب اینکه جریانی که این روزها به انحای مختلف نسبت به این مساله ابهام آفرینی می‌کند آنروز نه تنها سخنی از حق رئیس جمهور منتخب اکثریت نمی گفت،بلکه مدافع نظر امام بود که البته اگر علت این دفاع، مباحث مربوط به ولایت فقیه بوده حق داشته است اما شبهه پراکنی های این روزهای برخی منسوبین به همان جریان سوال برانگیز است!
نکته سوم: در تمام دوران رهبری آیت الله خامنه ای،همه روسای جمهور،هم بدلیل رعایت احترام و هم بدلیل منطق حاکم بر این مساله که در ادامه به آن اشاره می‌کنم،در تعیین اعضای کابینه با رهبری رایزنی داشته اند.
نکته چهارم: در بین وزرا،ضرورت هماهنگی سه وزیر اطلاعات،امورخارجه و دفاع،بیش از دیگران مورد توجه بوده است.
وزیر اطلاعات بدلیل ایفای نقش در مهمترین امور امنیتی کشور و اینکه برخی تصمیماتش نیازمند برخی اجازه هاست که به نوعی به حوزه رهبری مربوط می‌شود؛وزیر امورخارجه بدلیل ایفای نقش در راهبری سیاست های نظام و نه دولت خاص، در عرصه بین الملل و مسئولیتی که رهبری در این حوزه دارد و وزیر دفاع بدلیل ارتباط با نیروهای مسلح که فرماندهی کل آنها مطابق قانون اساسی بر عهده رهبری است.
نکته مهم در اینجا توجه به واژه "هماهنگی" است؛ چرا که در هیچ زمانی و در هیچیک از این موارد،رهبری کسی را به عنوان وزیر به رئیس جمهور معرفی و تحمیل نکرده و نمی کنند بلکه موافقت،مخالفت و یا ترجیح خود را درباره گزینه هایی که رئیس جمهور معرفی می‌کند، اعلام می دارند.
البته گاهی بدلایل خاص در برخی وزارتخانه‌های دیگر مثل وزارتخانه‌های مرتبط با حوزه فرهنگ نیز رهبری نظر و ترجیحاتی را داشته و دارند.
نکته پنجم:صرف نظر از جایگاه حقوقی رهبری و وظایف و اختیاراتی که مطابق قانون اساسی برای این جایگاه تعریف شده،مشورت با یک شخصیت حکیم،باتجربه،منصف،خیرخواه رئیس جمهور،مشرف به مسائل کشور و جهان و دلسوز نسبت به مصالح مردم وکشور،شرط عقل و اعتنا به چنین نظر مشورتی نشانه خردمندی است.
چطور رایزنی ها و خط و نشان های احزاب برای رئیس جمهور که غالبا"جز رنگ و بوی سهم خواهی و قدرت طلبی ندارد طبیعی و عادی قلمداد می‌شوند و هیچ نقد جدی از سوی اصلاح طلبان به آن وارد نمی‌شود و کسی از این جماعت برای رئیس جمهور نامه نمی نویسد و نگران بدعت نمی گردد اما در مورد عالیترین رکن نظام این همه جنجال و سروصدا بپا می‌شود؟آیا این عادی است؟!
نکته ششم:مشورت های رئیس جمهور با رهبری و نظرات رهبری در این باره به هیچ وجه،نافی اختیارات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیست و مطابق قانون،نهایتا" نمایندگان مجلس هستند که باید به وزرای پیشنهادی رای اعتماد بدهند.نمایندگان هم پس از آگاهی از مجموع این مشورت ها و نتایج آن می‌توانند به آنها اعتنا و اعتماد کنند و می‌توانند احیانا" مصالح دیگری اعم از حزبی و جناحی و غیر آنرا ملاک رای خود قرار دهند.
نکته هفتم:با وجود همه آنچه گفته شد،مسئولیت دولت و ترکیب آن به عهده شخص رئیس جمهور است.چرا که اولا" از مجموع حدود چهل نفر وزیر و معاون و دستیار ویژه و مشاور،ممکن است کمتر از انگشتان یک دست در این رایزنی تغییر کنند و ثانیا" همانطور که گفته شد،در این موارد بسیار محدود نیز رهبری کسی را تعیین نمی کند بلکه موافقت یا مخالفت خود را با گزینه معرفی شده از سوی رئیس جمهور اعلام می کنند.

بنابر نکات هفتگانه فوق، در مورد دولت دوازدهم نیز این "هماهنگی" در جریان است و هیچ امر بدیع و خارج از روالی صورت نگرفته.
ضمنا" بر اساس شنیده های موثق، رهبری به آقای روحانی تصریح و تاکید کرده اند (نقل به مضمون)که برای ایشان گرایشات سیاسی افراد(طبیعتا" جریان ها وگرایشات داخل نظام)به هیچ عنوان مهم نیست و آنچه اهمیت دارد بحث کارآمدی افراد است.
حتی برخی از همین شنیده ها تایید می‌کند برخی وزرایی که به حسب دسته بندی های سیاسی اصلاح طلب محسوب می شوند و احتمال خارج شدنشان از دولت وجود داشته اما در حوزه خود کارآمد بوده اند،رهبری توصیه کرده اند که در دولت بمانند.
حال غوغاسالاران باید این پرسش را پاسخ بدهند که این همه هیاهو و فضاسازی برای چیست؟البته این پرسش متوجه جریان های معاند و رسانه های وابسته به آنها نیست چرا که آنها به اقتضای طبیعتشان که عناد و کینه توزی است عمل می‌کنند اما برخی چهره ها و رسانه های داخلی چرا وارد این میدان بازی دشمن شده اند و در اذهان عمومی تشویش ایجاد می‌کنند؟!

**انتشار همزمان در روزنامه صبح نو

منبع: فارس

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین