«پیرمحمد ملازهی» تحلیلگر مسائل افغانستان:

پیروی ترامپ از بوش در افغانستان

trump in afghanistan

سیاستی که در خصوص افغانستان در دوران باراک اوباما اتخاذ شد، بر اساس خروج نیروهای ناتو و آمریکا از این کشور بنا شده بود. ترامپ تمامی راهبردهای اوباما در افغانستان را رد کرد.

«پیرمحمد ملازهی» تحلیلگر مسائل افغانستان با اشاره به تغییر راهبرد ابلاغی کاخ‌سفید در افغانستان عنوان کرد: سیاستی که (آمریکا) در خصوص افغانستان در دوران باراک اوباما اتخاذ شد، بر اساس خروج نیروهای ناتو و آمریکا از این کشور بنا شده بود.

در حاشیه این سیاست‌ها ترامپ تمامی راهبردهای اوباما در افغانستان را رد کرد و زمانی که وی و تیم او روی کار آمدند، در مقایسه با اوباما دارای تجربیات بسیار زیادی برای حضور یا ادامه سناریو در افغانستان بودند. از این جهت اوباما در پرونده افغانستان در جایگاه ضعف قرار گرفت.

حضور ترامپ و پس از آن انتخاب «جیمز متیس» به عنوان وزیر دفاع ایالات متحده بیانگر این است که واشنگتن به دنبال ورود تمام قد در پرونده افغانستان است. به عبارت دیگر باید بگوییم که استراتژی ایالات متحده و سخنان اخیر وزیر دفاع این کشور مدلی از احیای سیاست‌های بوش پسر را به نمایش می‌گذارد. از این منظر ایالات متحده تا حدی به سمت نظریه هند و افغانستان متمایل شده و به دنبال هدف قرار دادن منشاء تروریسم یعنی پاکستان است.

زمانی که وزیر دفاع ایالات متحده اعلام می‌کند مستشاران بیشتری روانه افغانستان می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه وضعیت خطرناک (اعم از تهدید انفرادی یا جمعی) وارد عمل خواهند شد، معنایش این است که آمریکا  در حال بازگشت به سیاست «بوش پسر» در افغانستان است. چراکه بوش در آن زمان رسماً اعلام کرده بود که هر تحرک مشکوکی را مورد هجمه سخت قرار خواهد داد، و ترامپ در حالت فعلی دنباله‌روی این سیاست شده است.

در مورد اینکه طالبان در برابر چنین برخوردهایی چه عکس‌العملی از خود نشان خواهد داد نیز، بدون تردید طالبان در مراحل اولیه وارد جنگ با ایالات متحده خواهد شد اما هدف آن احیای «امارت اسلامی» نیست بلکه آنها به دنبال ورود به مذاکرات صلح با دست پر هستند. از جهتی دیگر باید توجه داشته باشیم که سیاست جدید ایالات متحده در درجه اول پاکستان را هدف قرار خواهد داد تا بتوان با به راه انداختن کارزار جدید، طالبان را وارد مذاکرات صلح با دولت افغانستان کند. حتی به نظر می‌رسد که واشنگتن زمینه‌هایی برای ورود طالبان به ساختار قدرت افغانستان چیده است که از این جهت سناریوی پیش‌رو، تشدید جنگ با طالبان و نهایتاً ورود آنها به مذاکرات صلح ارزیابی می‌شود.

گالری فیلم

دانلود فیلم:trump in afghanistan

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین