تمام اطلاعاتی که هر داوطلب کنکور باید برای ثبت‌نام بداند

عنوان

ثبت نام برای شرکت در کنکور سراسری سال ۹۷ از روز گذشته آغاز شده و داوطلبان تا هشتم بهمن‌ماه برای ثبت‌نام مهلت دارند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، ثبت نام برای شرکت در کنکور سراسری سال 97 از روز گذشته آغاز شده و داوطلبان تا هشتم بهمن ماه می توانند برای ثبت نام به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی http://sanjesh.org/ مراجعه کنند.

هر داوطلب برای شرکت در کنکور باید اقداماتی را انجام دهد.

1- مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام (دفترچه شمار1) در آزمون سراسری سال 1397

داوطلبان می توانند دفترچه راهنمای آزمون را از اینجا و اینجا دریافت کنند.

2- خرید کارت اعتباری ثبت نام از پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور

داوطلبان برای خرید کارت اعتباری باید به اینجا مراجعه کنند.

3- مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها

داوطلبانی که درباره اطلاعات سوابق تحصیلی با مشکل مواجه شوند(عدم مشاهده سوابق تحصیلی و یا مغایرت در اطلاعات سوابق تحصیلی) لازم است به سایت آموزش و پرورش به نشانی http://dipcode.medu.ir/ مراجعه کنند.

کد سوابق تحصیلی برای دیپلمه های سال 1384 تا سال 1396 با عنوان رشته های تحصیلی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی و کد سوابق تحصیلی برای داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 1391 تا 1396 اخذ کرده اند باید دریافت شود.

دارندگان مدرک پیش دانشگاهی سال های 1391 تا 1396 باید کد سوابق تحصیلی را دریافت کند و دانش آموزان پیش دانشگاهی امسال که تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 97 فارغ التحصیل می شوند، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعیه پرینت کارت شرکت در آزمون تاریخ 28 خردادماه مراجعه کنند.

4- ثبت نام از طریق سایت اینترنتی سازمان در زمان مقرر

داوطلبان تا هشتم بهمن ماه می توانند برای ثبت نام به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی اینترنتی http://sanjesh.org/ مراجعه کنند.

5- پرینت کارت شرکت در آزمون، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس برنامه زمانی مندرج در دفترچه راهنمای شماره یک.

چهارم تا ششم تیرماه سال 97 زمان دریافت کارت آزمون سراسری است و داوطلبان در این مهلت می توانند برای دریافت کارت اقدام کنند.

6- حاضر شدن در محل و حوزه امتحانی تعیین شده در کارت شرکت در آزمون و پاسخ دادن به سؤالات.

* مراحل ثبت نام برای شرکت در آزمون

ثبت نام برای شرکت در آزمون های تمام دوره های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال 1397 و همچنین متقاضیان تحصیل در آن دسته از کد رشته های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی که پذیرش در رشته های مذکور بر اساس آزمون صورت می پذیرد، منحصراً از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور امکان پذیر است.

لذا داوطلبان لازم است که ابتدا دفترچه راهنمای ثبت نام را مطالعه کرده و در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری ثبت نام در آزمون به شرح ذیل، اقدام کنند و سپس مراحل بعدی را به انجام برسانند.

دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری سال 1397

متقاضیان ثبت نام در آزمون سراسری سال 1397، با دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون از پایگاه اطلاع رسانی این سازمان، ضمن مطالعه دقیق آن برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه ایثارگران که در این دفترچه راهنما درج شده است، در صورتی که دارای شرایط مندرج در دفترچه باشند، می توانند به عنوان داوطلب در این آزمون ثبت نام نمایند.

 پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری: 

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می شود، داوطلبان لازم است به وسیله کارت های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان و پرداخت مبلغ 220.000 (دویست و بیست هزار) ریال به عنوان وجه ثبت نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال 12 رقمی) اقدام کنند.

با توجه به اینکه مقرر شده است که در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلبانی که تمایل به استفاده از خدمات پیام کوتاه دارند، با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ 5.000 (پنج هزار) ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه، می توانند از این خدمات استفاده کنند.

 هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون می تواند متقاضی شرکت در یکی از گروه های پنجگانه آزمایشی شامل: گروه آزمایشی یک (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی 2 (علوم تجربی)، گروه آزمایشی 3 (علوم انسانی)، گروه آزمایشی 4 (هنر) و گروه آزمایشی 5 (زبان های خارجی) شود.

چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی (با توجه به توضیحات تبصره 4 ذیل) باشد، لازم است که به ازای هر گروه آزمایشی، مبلغ 220.000 (دویست و بیست هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت دارد.

منظور از ثبت نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی بدین صورت است که داوطلب می تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، هیچ داوطلبی نمی تواند به طور همزمان، در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت کند.

چنانچه داوطلبی علاقه مند به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی ـ غیرانتفاعی باشد، لازم است که نسبت به پرداخت مبلغ 110.000 (صد و ده هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات کارت اعتباری را دریافت کند.

در رابطه با نحوه اعلام علاقه مندی به رشته های دانشگاه آزاد اسلامی، توضیحات لازم در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون و اطلاعیه های بعدی داده خواهد شد. 

در رابطه با نحوه اعلام علاقه مندی به رشته های دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران، به اطلاع می رساند که در صورت اعلام رسمی وزارت آموزش و پرورش برای پذیرش دانشجو در دانشگاه های فوق، موضوع در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون یا در زمان انتخاب رشته اطلاع رسانی خواهد شد.

دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی یا اخذ مدرک پیش دانشگاهی حداکثر تا تاریخ 31 شهریورماه سال 97 و یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای تمام داوطلبان الزامی است.

دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و کاردانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی هستند حق ثبت نام در آزمون سراسری سال 1397 را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

در آزمون سراسری سال 1397 پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، موسیقی نظامی، نقاشی، نمایش عروسکی ، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه آزمایشی هنر به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می پذیرد. لذا توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه های مربوط در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

به عبارت دیگر، این رشته ها از ردیف رشته های مربوط به پذیرش نیمه متمرکز خارج شده و اسامی پذیرفته شدگان نهایی رشته های فوق در شهریور ماه سال 97 همزمان با نتایج سایر رشته های متمرکز اعلام خواهد شد.

متقاضیانی که از سال تحصیلی 63-64 به بعد، دو نوبت در آزمون های ورودی (دوره روزانه ) رشته های تحصیلی متمرکز یا نیمه متمرکز پذیرفته شده باشند، حق ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1397 را نخواهند داشت.

 پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری سال 1396 (اعم از رشته های متمرکز یا نیمه متمرکز) در صورت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1397 منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه (نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و مجازی) بوده و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد.

بر اساس ضوابط، دانشجویان ورودی قبل از سال 1396 دوره روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می توانند در آزمون سراسری سال 97 ثبت نام و شرکت کنند که اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون مذکور باشند و ثانیاً حداکثر تا تاریخ 20 اسفندماه امسال نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام کنند.

بدیهی است که داوطلبان مذکور، در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، مجاز به ثبت نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند و به عنوان داوطلب متخلف تلقی خواهند شد.

آماده کردن مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام

داوطلبان می بایست پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارک یا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت نام، از جمله فایل عکس اسکن شده را براساس توضیحات مندرج در دفترچه آماده کنند.

داوطلبان، در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات ثبت نامی، لازم است که با وارد کردن اطلاعات درخواستی نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی باید مراحل خاصی را طی کنند.

آن دسته از داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی نیستند، اجازه ویرایش تمام اطلاعات ثبت نامی خود را دارند.

آن دسته از داوطلبانی که مشمول سوابق تحصیلی هستند، اجازه ویرایش اطلاعات خود را دارند؛ اما اجازه ویرایش اطلاعات سوابق تحصیلی را نخواهند داشت.

شرایط و ضوابط ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری، در دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون درج شده است و هرگونه تغییر در شرایط و ضوابط ثبت نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی از طریق نشریه پیک سنجش (هفته نامه خبری و اطلاع رسانی سازمان سنجش )، پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور (سایت سازمان) اعلام می شود.

ضمناً داوطلبان می توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع رسانی سازمان به نشانی: www.sanjesh.org یا با شماره تلفن گویای   42163 (کد 021) در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری کنند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین