راه حل جدید برای نجات از ریزگردهای داخلی

رطوبت دهی به خاک منطقه خوزستان از طریق یک کانال ۵۰ کیلومتری

عنوان

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان با اشاره به رهاسازی آب از طریق کانال آب در فاصله اهواز تا تالاب شادگان گفت: از آب رهاسازی شده، بخشی برای نهال‌کاری و بخشی برای رطوبت بخشی سطح خاک سه منطقه‌ با وضعیت بحرانی استفاده می‌شود.

گروه جامعه خبرگزاری فارس، با شدت یافتن غلظت ریزگردها در اهواز به 47 برابر حد مجاز گفت: در حال حاضر دید افقی در این منطقه خوزستان به 50 متر رسیده است. احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به کاهش شدید بارندگی در سال جاری و افزایش شدت بروز ریزگردها درباره راه حل های دولت برای مقابله با ریزگردها با منشاء داخلی اظهار داشت: یک کانال آب به طول 50 کیلومتر در خوزستان  احداث شده قرار است، آب رها شده از سوی این کانال که از طریق رودخانه کارون تامین می شود به کانون های بحرانی اهواز هدایت شود. 

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در ادامه تصریح کرد: از آب رهاسازی شده بخشی برای نهال کاری و درختکاری و بخشی برای پوشش سطح خاک در سه منطقه ای که وضعیت بحرانی دارند، استفاده می شود. 

لاهیجان زاده با اشاره به اینکه حدود 13 هزار هکتار از سطح تالاب های استان خوزستان خشک و تبدیل به کانون ریزگرد شده اند، ابراز داشت: چند روزی است که آب این کانال به سمت کانون های بحرانی رهاسازی شده و امیدواریم با بارش باران و پوشش و رطوبت آب خاک منطقه، از شدت پدیده ریزگردها در آینده کاسته شود. 

وی افزود: بخشی از آب رهاسازی شده از این کانال به تالاب شادگان می ریزد و اگر حقابه آن به صورت مستمر تأمین شود و این آب به تدریج وارد تالاب شادگان شود، هم به احیای تالاب کمک می کند و از ایجاد کانون های جدید ریزگرد جلوگیری خواهد کرد. 

لاهیجان زاده در خصوص بارورسازی ابرها و ایجاد رطوبت در منطقه برای جلوگیری از بروز پدیده ریزگرد، گفت: بارندگی از طریق بارورسازی ابرها به عوامل بسیاری مرتبط است که بسیاری از محققین و متخصصین در هواشناسی و حوزه آب معتقدند اگر تمام عوامل محیطی برای بارورسازی ابرها هم مهیا شود، این روش تنها تا 15 درصد بر روی افزایش بارش تأثیر خواهد داشت. 

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان در ادامه گفت: خشکسالی ها و نبود شرایط بارندگی باعث شده که از میانگین 220 تا 250 میلیمتر بارندگی در این منطقه به 2 میلیمتر رسیده ایم و در واقع 95 درصد کاهش بارندگی داشته ایم. 

وی در خصوص نهال کاری و میزان موفقیت این پروژه در کاهش بروز پدیده ریزگردها نیز اظهار داشت: مسئولیت انتخاب گونه و مطالعات در خصوص میزان موفقیت نهال کاری، به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها محول شده، اما باید یادآور شوم این پروژه صرفاً مربوط به نهال کاری نمی شود، بخشی از این عرصه براساس هدفگذاری (حدود 60ـ70 هزار هکتار) به قرق و محافظت از عرصه مرتعی و جلوگیری از ورود دام و همچنین رهاسازی آب و مدیریت سرزمین اختصاص یافته است، از این میان تنها 24 هزار هکتار از سطح منطقه نهال کاری خواهد شد. 

وی افزود: کاشت نهال هم براساس نمونه خاک اندازه گیری شده و براساس میزان آب زیرزمینی به کیفیت خاک انجام می گیرد و گونه های انتخاب شده از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی با دقت انتخاب شده اند. 

انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین