ماه‌چهره خلیلی در گفتگو با تسنیم: تلویزیون باید گوی سبقت را از فضای مجازی بگیرد

عنوان

چند سالی است که با نقش‌های ماندگار میهمان خانواده‌های ایرانی هستم و این سال‌ها پیشنهادات بسیاری را رد کرده‌ام تا دوباره یک نقش ماندگار را بپذیرم اما گلایه دارم که چرا سریال "کلاه پهلوی" دوباره تکرار نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، فضای مجازی خبرهای ضدونقیض در اختیار مخاطبین قرار می دهد، سلبریتی ها را مشغول خود کرده و ملاکی بر انتخاب بازیگران که برخی از تهیه کنندگان به تعداد فالوورها بیشتر توجه می کنند تا توانمندی! سناریوهای ضعیف و کم ‎فروغ شدن ساخت پروژه های الف ویژه باعث شده تا بازیگری فعال در کارهای بزرگ و ماندگار تاریخی همچون ماه چهره خلیلی حضورش در تلویزیون کمرنگ شده و به جای آن ها برخی چهره های ناآشنا و گاهاً نابازیگر وارد عرصه بازیگری شده و به طور مدام فعالیت می کنند. نام ماه چهره خلیلی برای مخاطبین علاقه مند به فیلم های مختارنامه، کلاه پهلوی، گذر از رنج ها و در چشم باد نام آشنایی است. اگرچه این روزها بسیار کمرنگ شده ولی به نکته جالبی اشاره می کند: وقتی نقش های ماندگار به تو واگذار می شود و در ذهن مردم سال های سال می ماند نمی توان هر نقش و سناریویی را پذیرفت. باید یک کاری باشد که در سلام دیگری به مردم دوباره تو را درخشنده ببینند. البته یک بار در سال یک کار تئاتری انجام می دهد، 9 فیلم در صف اکران دارد و در یک مینی سریال 6 قسمتی متفاوت هم نقش آفرینی کرده که احتمالاً قرار است در هفته ناجا از شبکه دو سیما به روی آنتن برود.

مشروح این گپ و گفت کوتاه را بخوانید:

بازیگران باید خودشان را با بازی های ماندگار بسنجند

ماه چهره خلیلی با اشاره به اینکه تلویزیون باید تنور فیلم های تاریخی ماندگار را دوباره داغ نگه دارد، تصریح کرد: تلویزیون هر سال سریال مختارنامه، گذر از رنج ها و در چشم باد را از چندین کانال به روی آنتن می برد و مردم هم خوشبختانه با اشتیاق قسمت به قسمت دنبال می کنند. اما نمی دانم که چرا کار بزرگ و تأثیرگذار "کلاه پهلوی" که نقش مهمی هم داشتم، بازپخش نمی شود. من دوست دارم دوباره مسیر ساخت فیلم های به اصطلاح الف ویژه دوباره رونق پیدا کند و بازیگران خودشان را در میدان بازی های ماندگار بسنجند.

احتمال همکاری دوباره با داود میرباقری

وی در پاسخ به این سوال که شنیده ایم قرار است در پروژه سلمان فارسی هم یک بار دیگر با داود میرباقری کار کنید، اظهار کرد: به من پیشنهاد شده و صحبت هایی هم داشته ایم اما هنوز جدی نشده و امیدوارم در این نوع سریال ها و کارهای ماندگار بتوانم نقش آفرینی کنم. کارهایی که هنر ناب بازیگری جلوی دوربین می رود و به واسطه حضور در چنین میدان هایی، بر اندوخته ها و داشته های منِ بازیگر افزوده می شود.

اولین سریال غیرتاریخی ام، پلیسی است

ماه چهره خلیلی از بازی در "دختر گمشده" اولین سریال غیرتاریخی اش خبر داد و افزود:  اولین سریال غیرتاریخی که پذیرفته ام، ژانر پلیسی داشت. این روزها مراحل فنی خود را می گذراند و قرار است احتمالاً در هفته نیروی انتظامی "دختر گمشده" به روی آنتن شبکه دو سیما برود. این مینی سریال 6 قسمتی با مشارکت ناجی هنر و سیما فیلم و کارگردانی احمد کاوری درباره یک خانواده پلیس و ماجرای دختری است که گم می شود و خانواده ای که محور اصلی داستان است پرونده این دختر و دیگر دختران گمشده را دنبال می کنند.  کوروش تهامی، هومن حاج عبداللهی، هدایت هاشمی، شهرزاد کمالزاده، انوش معظمی، آوا کاوری، کامبیز دارابی، کرامت رودساز، مختار سائقی، حسین زارعی، آرش خیری، نیما صفری و علی آهنج از دیگر بازیگران این سریال به شمار می روند.

باید بگذاریم، رئال تولید شود

وی با اشاره به اینکه تلویزیون امروز گاهی وقتی صحنه هایی را نشان می دهد که اصلاً رئال نیست، اضافه کرد: تلویزیون ما صحنه نمایش هنرمندانه و شکوهمندانه بهترین های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و... است. باید در این میدان طوری بر روی خطوط قرمز حرکت کرد که طبیعت زندگی زیر سوال نرود و نگویند فلان پرداخت تلویزیون، مصنوعی و غیررئال بوده است. رسانه ملی اصلاً نباید اجازه بدهد آنقدر مردم خصوصاً جوانان درگیر فضای مجازی شوند؛ تربیت اجتماعی و فرهنگی جامعه ما نیاز به یک تلویزیون بالنده دارد. نباید گوی و میدان را تقدیم ماهواره ای کنیم که جز آموزه خیانت و خانواده نداشتن و فرهنگ غلط غربی چیزی ندارد. مصداق بارز آن سانسور بخش تجاوز در سریال "رهایم نکن" که نمی دانیم چرا این اتفاق افتاد؟! صحنه هایی که در بلبشوی معضلات و ناهنجاری های اجتماعی امروز یک بحث کلیدی و حیاتی بود.

گوی و میدان را از سلبریتی ها باید گرفت

بازیگر سریال های "کلاه پهلوی"، "مختارنامه" و "در چشم باد"، خاطرنشان کرد: خدا را شاکرم که من فالوور ندارم و کسانی به پیج من سر می زنند که دنبال محتوایی هستند. متأسفانه امروز در فضای مجازی سلبریتی ها حرف اول را می زنند و حتی براساس فالوورهایشان برای نقشی در سینما و تلویزیون برگزیده می شوند. واقعاً معیار انتخاب بازیگر بایستی بنابر تعداد فالوورها باشد یا توانمندی و هنرمندی؟! می دانید که کاربران فضای مجازی عمدتاً 25 تا 35 ساله هستند و این ها نیاز به یک تغذیه مناسب فکری و تربیتی دارند و چرا باید شاهد آلودگی ها، ناپاکی ها و مواضع نسنجیده برخی از فعالین این فضا خاصه سلبریتی ها باشند.

ملاک انتخاب هنرمندان تعداد فالوورها نباشد!

وی با گلایه از سلیقه ای عمل کردن برخی از مدیران دنیای تصویر و تهیه کنندگان تلویزیونی، گفت: واقعاً این روزها رنج می برم وقتی می بینم آنقدر اجازه داده ایم فضای مجازی رها شود. برخی اوقات به جای سلیقه ای عمل کردن باید فضا را برای تلویزیون باز نگه داریم تا مخاطب بیشتری جذب شوند. تلویزیون باید تریبون قابل اعتماد مردم باشد، چون رسانه ملی است. البته در میان مشکلات اقتصادی، تلویزیون به مخاطب خودش احترام می گذارد و آثار خوبی را عرضه می کند اما در عین حال اجازه ندهد این مخاطب ناگفتنی ها و ناپیداهایش را با زبان غلط و نمایشی ناپاک در ماهواره جستجو کند. امیدوارم بیشتر از گذشته در فضای تلویزیون هوشمندانه و حرفه ای عمل کنیم و هنرمندانی را به تلویزیون بیاوریم که براساس هنرمندی و اخلاق حرفه ای شان به اینجا رسیده اند و نه مسائل دیگر که محتوایی برای مخاطب نخواهد داشت.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین