بیم‌ها و امید‌های رجب طیب اردوغان

تداوم یک امپراتوری متزلزل

اردوغان

صحنه سیاسی ترکیه در پانزده سال اخیر با یک نام گره خورده است. رجب طیب اردوغان. مردی که بار دیگر با اعتماد ۵۳٪ مردم ترکیه پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد.  تا به سیاست های یک بام و دوهوای خود ادامه دهد.

نسیم آنلاینصحنه سیاسی ترکیه در پانزده سال اخیر با یک نام گره خورده است. رجب طیب اردوغان. مردی که بار دیگر با اعتماد ۵۳٪ مردم ترکیه پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد.  تا به سیاست های یک بام و دوهوای خود ادامه دهد.

رجب پنجمین فرزند خانواده ای نسبتاً فقیر بود. دوران تحصیلش را در مدرسه امام خطیب استانبول طی کرد و دور از چشمان پدرش فعالیت ورزشی در زمینه فوتبال هم انجام می‌داد. بعدها در دانشگاه مرمره به تحصیل اقتصاد و بازرگانی پرداخت. اردوغان از همان ابتدا نشان داد مهارت زیادی در انتخاب و تصمیم گیری ندارد. در آن سنین به خاطر فعالیت های مذهبی، سیاسی و علاقه زیاد به فوتبال، فرصتی برای آموزش زبان انگلیسی پیدا نکرد تا سال ها بعد رئیس جمهوری باشد که به این زبان مسلط نیست.

اولین نمودسیاسی جدی او در سال 1994 و انتخاب شدن به عنوان شهردار استانبول است. در آن سال ها او با توطئه سکولارها به زندان افتاد اما این اتفاق باعث مطرح شدن بیشتر وی در‌میان مسلمانان ترکیه گشت. او از سال 2002 و با همکاری در تاسیس حزب عدالت و توسعه وارد حلقه قدرت در ترکیه شد.

اردوغان توانسته در کشوری که تا قبل از آن قدرت دردست ناسیونالیست ها و سوسیالیست ها دست به دست می‌شد، حزبی اسلام گرا را به قدرت برساند. این یکی از مهمترین دلایلی است که در دهه گذشته ایران همواره از قدرت گرفتن آک پارتی در ترکیه استقبال کرده است. علیرغم حمایت های ایران، اردوغان اما بر سر موارد متعددی با همسایه مهم خود اختلاف نظر دارد. می‌توان رقابت مخرب با ایران در منطقه و رؤیای بازسازی امپراتوری عثمانی را منشأ اصلی این اختلافات دانست.

اردوغان جز در مواردی خاص، سعی می‌کند با قدرت هایی که بر کشورش تأثیر می‌گذارند، وارد تقابل نشود. روسیه، اتحادیه اروپا، آمریکا و ایران در معادلات خارجی ترکیه ضریب بیشتری نسبت به دیگر کشور ها دارند.

اردوغان رشد اقتصادی کم سابقه ای برای ترکیه به ارمغان آورده ولی بدون توجه به خطراتی که اقتصاد کشورش را تهدید می‌کند، نیم نگاهی به خاک کشور های همسایه اش هم دارد.

اردوغان که در سال گذشته با اصلاح قانون اساسی سیستم پارلمانی را به ریاستی تبدیل و نخست وزیری را حذف کرده بود. با پیروزی لب مرزی توانست قدرت را حفظ نماید. حال باید دید برای تداوم قدرت خود در ترکیه‌ای که امروز با رشد تورم و کاهش ارزش پولش دست و پنجه نرم می‌کند چه خواهد کرد.

اگر قرار باشد برای اردوغان نسخه ای تجویز کنیم، عینکی برای دیدن اطرافش خواهیم نوشت. بدون شک نگرش واضح به اطرافیانش بسیار به کار او می آید! ایرانی که او در صحبت هایش از آن با کنایه یاد می‌کرد و به سیاست های خارجی اش اشکال می‌گرفت، از اولین کشور هایی بود که کودتای نافرجام 2016 را محکوم کرد و بنا به گفته های غیر رسمی، در خصوص مهار آن کودتا به وی مشاوره هم داد. منافع موازی و مشترک دو کشور به اندازه ای هست که اردوغان از سیاست های نه چندان دوستانه ای که نسبت به محور مقاومت اتخاذ کرده، منصرف شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین