باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد

خسارت میلیونی قطعی برق به شهروندان/ وسایلی که می‌سوزد؛ سرمایه‌ای که به باد می‌رود

عنوان

قطعی های مکرر برق موجب خسارت میلیونی به شهروندان شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ این روزها ایران در گرم ترین شرایط آب و هوایی است. بحران نبود برق، تعبیری است که هموطنان از قطعی برق دارند. این روز ها علاوه بر استان خوزستان که درگیر کمبود آب آشامیدنی است، دیگرشهر های ایران با مشکل نبود برق مواجه اند.

قطعی برق به معنای فلج شدن بخش زیادی از فعالیت های جامعه است. مردم پایتخت در روزهای اخیر قطعی چند ساعته برق را تجربه کردند. این قطعی ها علاوه بر اینکه تحمل گرمای تابستان را برای مردم طاقت فرسا کرده است، موجب شده تا مردم نگران خرابی لوازم برقی خانگی که گاهی هزینه های زیادی دارند باشند. در این میان حتی تجهیزات گرانقیمت کارگاهینیز در امان نیستند و بعضا کارگاه هایی مشاهده شده اند که به علت نوسانات برق، تجهیزات خود را از دست داده اند.

بی برقی در کنار دیگر مشکلاتش زیان کلانی را به کارخانه داران و صاحبان مشاغل می زند. شرکت توانیر چند روزی است برنامه زمان بندی قطعی برق برای مناطق مختلف تهران را منتشر کرده است، اما نبود تطابق زمان قطعی برق با برنامه اعلام شده مشکل دیگری را برای شهروندان تهرانی درست کرده است.

خیلی از مردم از جدول زمان بندی ای که از سوی اداره برق اعلام شده است گله مند هستند. چرا که برق برخی از مناطق طبق زمان بندی قطع نمی شود و این باعث سردرگمی و کلافگی مردم شده است. حتی گاهی اوقات در یک منطقه، برق دوبار در طول روز و هر بار دو ساعت قطع می شود و این در حالی است که مردم از قبل اطلاع دقیقی از آن ندارند.

بسیاری از کسبه و کار ها دچار اختلال شده است چرا که قطعی برق در اغلب مشاغل به معنای تعطیلی آن کسب و کار است و علناً خسارت های میلیونی را به چرخه اقتصادی وارد می کند.

شهروندی در این رابطه می گوید: خیلی از مردم کسب و کارشان به اینترنت وابسته است، برخی اشخاص در شبکه های اجتماعی کار می کنند قطعی برق باعث کند شدن سرعت اینترنت یا قطع کامل آن می شود.

در اداره های دولتی و خصوصی بسیاری از ارباب رجوع ها نه تنها باید با کلافه بودن کارمندان در اثر نبود کولر دست و پنجه نرم کنند، بلکه باید نگران وضعیت کاری خود نیز باشند چرا که نبود برق باعث قطع تمام سیستم های اداری آن ها می شود.

نانوایی می گفت: زمانی که خمیرهای نان را آماده کرده بودم برق های منطقه رفت و این باعث شد نتوانم نان پخت کنم. خمیر ها ترش شدند و از بین رفتند.

خسارت هایی که از این طریق می رسد هیچ جور قابل جبران نیست و حتی کسی هم پاسخگوی مشکلات این چنینی مردم نیست.

نبود برق در کلان شهری مانند تهران باعث انجام نشدن بسیاری از کارهاست. چرا که امروزه بیشتر سیستم های مدیریت شهری و اداری با برق کار می کنند و نبود آن سبب مختل شدن انجام کارهای اداری و زندگی در شهر می شود. فقدان برق در شهر موجب از کار افتادن چراغ های راهنمایی و رانندگی در سطح شهر می شود و همین موضوع ترافیک هر روزه تهران را چند برابر می کند و موجب هدر رفتن زمان و معطل شدن بسیاری از مردم در خیابان های شهر می شود. در این میان مرغ دارانی نیز هستند که در چند روز اخیر مجبور به آتش زدن جوجه های تلف شده خود شدند چرا که نبود برق باعث قطع سیستم های غذایی آن ها شده بود.

مغازه داری که بستنی می فروشد می گوید: دیروز به دلیل قطع ناگهانی برق که مطابق با جدول زمان بندی نبود 30 کیلو از بستنی هایم آب شدند که به تنهایی خسارت 1 میلیون و نیمی برایم داشت.

اما در این میان بیشترین خسارت در منازل رخ می دهد، طی چند روز گذشته گزارش های متعددی از سوختن یا نیم سوز شدن وسایل برقی منازل به دست رسیده است. وسایلی که هر یک این روزها و در شرایط اقتصادی فعلی، قیمت میلیونی دارند و یک خانواده برای جایگزینی آنها باید زیر فشار مخارج سنگین برود.

این روزها یخچال زیر 8 میلیون، تلویزیون زیر 2 میلیون و ماشین لباسشویی زیر 4 میلیون در بازار نایاب است و سوختن هر یک از این وسایل خسارت زیادی برای شهروندان به بار می آورد.

سوالات فراوانی در این زمینه وجود دارد که یکی از آن ها به اثبات رسیدن وضعیت روشنایی برای ساکنان بیشتر شهر هاست. این که این خاموشی ها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و مسئولان چگونه پاسخگوی خسارت های میلیونی ناشی از قطعی برق خواهند بود ؟

/انتهای پیام

قطعی برق چه خسارت هایی در پی دارد؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین