ثبت‌نام‌های پولی در مدارس دولتی/ آموزش‌وپرورش:حساب مالی مدارس را رصد می‌کنیم

عنوان

خانواده‌ها از اقدام برخی مدارس دولتی برای دریافت پول هنگام ثبت‌نام خبر می‌دهند، مدیرکل پاسخگویی به شکایات آموزش‌وپرورش معتقد است که دریافت پول هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتی ممنوع است و گروه‌های بازرسی در این رابطه نظارت میدانی و سیستمی بر مدارس دارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ثبت نام مدارس در حال انجام است، با وجود آنکه آموزش وپرورش اعلام کرده است، مدارس دولتی هنگام ثبت نام حق دریافت وجه نقد را ندارند اما برخی مدارس به این صحبت ها توجهی ندارند.

طبق دستوالعمل نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان، مدارس دولتی عادی، نمونه دولتی و هیئت امنایی اجازه دریافت وجه نقد در فصل ثبت نام ندارند اما هم اکنون خانواده ها از تقاضای دریافت وجه نقد برای ثبت نام در مدارس خبر می دهند.

بیشتر بخوانید:

تشدید نظارت بر مدارس همزمان با ثبت نام/ خانواده ها به مدارس پول ندهند

پای حرف مردم؛ شلوغی کلاس های درس و نگرانی از جریان آموزش در مدارس دولتی

در همین رابطه یکی از والدین می گوید:  مگر وزارت آموزش وپرورش اعلام نکرد، درخواست پول هنگام ثبت نام غیرقانونی است؟ پس چرا بازهم مدام با اینگونه موارد روبرومی شویم. برای ثبت نام در یکی از مدارس دولتی مراجعه کرده ایم، می گویند برای ثبت نام 350 هزارتومان پول نقد بدهید.

مادر دیگری از گرو نگه داشتن کارنامه فرزندش برای پرداخت شهریه تعیین شده مدرسه دولتی خبر داده و می گوید: برای دوره ابتدایی 250 و متوسطه 400 تومان پول می خواستند و برای ثبت نام سال تحصیلی آینده هم می گویند باید از الان و همزمان با فصل ثبت نام پول پرداخت کنیم.

در همین رابطه علیرضا کمرئی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: دستورالعملی را تحت عنوان نظارت بر حقوق والدین و دانش آموزان در موضوع ثبت نام ارسال کرده ایم که در آن شرایط  مدارسی که مجاز به دریافت داوطلبانه کمک های مردمی تحت عنوان فوق برنامه  هستند و مدارسی که به هیچ وجه مجاز به دریافت وجه هنگام ثبت نام نیستند مشخص است.

وی افزود: در فصل ثبت نام نظارت سیستمی و میدانی بر مدارس داریم و در نظارت سیستمی حساب یکپارچه مدارس را رصد می کنیم که براساس آن رخدادهای مالی مدارس و اینکه در بحث کمک های  مردمی دریافتی داشته اند یا خیر مشخص می شود و اگر در فصل ثبت نام اقدام به دریافت پول کرده باشند با آن برخورد خواهیم کرد.

کمرئی ادامه داد: روش دوم نظارت به صورت میدانی است و تیم 60 نفره انتخاب شده اند که در سطح استان ها از جمله استان تهران به مدارس اعزام می شوند و تا به امروز چهار مرحله اعزام داشتیم که بر کار ثبت نام مدارس نظارت داشتند همچنین اگر خانواده ها در زمینه دریافت وجه مالی توسط مدیران مدارس، محدوده بندی ثبت نام و سایر مواردی که مانع ثبت نام آسان می شود، مشکلات خود را بیان کنند، اقدامات اصلاحی لازم برای آسان شدن ثبت نام انجام می شود.

وی تاکید کرد: در سه سال گذشته بیشترین شکایت ها درباره دریافت وجه، پول سرویس  و محدوده بندی ثبت نام بود همچنین طبق قاعده کلی ماده 31 اجرایی مدارس، دانش آموزانی که در محل نزدیک به مدرسه سکونت دارند در اولویت ثبت نام هستند و دانش آموزانی که مادرشان شاغل است می توانند در محدوده خارج از محل زندگی ثبت نام شوند اما بقیه دانش آموزان باید قاعده ثبت نام را رعایت کنند.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش وپرورش گفت: محدوده بندی جغرافیایی به دلیل اقدامات بیرونی است و ربطی به سیاست های آموزش وپرورش درباره تقسیم دانش آموزان ندارد و در مناطق پرجمعیت مانند مراکز شهرها و استان ها مدارسی که تقاضای ثبت نام برای آنها بالا است و مدرسه با محدودیت ثبت نام مواجه می شود ناچار به محدوده بندی هستیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین