دانشجویان همچنان در رویای ازدواج آسان

عنوان

تهران- ایرنا- مسئولان فرهنگی آموزش عالی در حالی از سال ها پیش برای ترویج ازدواج آسان دانشجویان در تلاشند که دغدغه تامین معاش و نبود شغل مناسب، همچنان مانع مهمی در برابر انجام این سنت حسنه بین این قشر از جوانان است.

ازدواج و تشکیل خانوده، پاسخی طبیعی و آرامش بخش به یک نیاز ذاتی انسان است اما عوامل مختلفی سبب شده که در کشورمان میانگین سن ازدواج برای دختران از 18 به 23 سال و برای پسران از 25 سال به 27 سال برسد.
خبرنگار علمی ایرنا با هدف واکاوی دلایل افزایش سن ازدواج و برخی پیامدهای منفی ناشی از آن به ویژه در جامعه دانشگاهی با «کامبیز مصطفی پور» جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت و گو کرد.

** دشواری های ازدواج برای جوانان دانشجو
مصطفی پور در تحلیل دلایل گرایش جوانان دانشجو به تجرد حتی پس از فارغ التحصیلی در مقاطع بالا گفت: خداوند در طبیعت انسان نیاز جنسی را نهاده است. اگر جامعه به نیازهای مشروع با ابزارهای مشروع پاسخ دهد، انطباق صورت گرفته و جامعه در تعادل قرار خواهد گرفت. این نیاز نیز در کنار نیازهایی مانند مسکن، تحصیل، آموزش و خوراک جای می گیرد که نیازمند ابزارهای قانونی هستند.
«در جامعه ای که ابزار برطرف ساختن نیازها فراهم نشود، شاهد عدم انطباق و در نتیجه کژکارکردی و پدیداری آسیب اجتماعی خواهیم بود».
مصطفی پور گفت: «در مقوله ازدواج جوانان و دانشجویان نیز شاهد چنین شرایطی هستیم. نیاز به ازدواج در جوانان ما مشاهده می شود اما ابزارهای تشکیل خانواده دچار گسست و اختلال است و در نتیجه به آن نیاز پاسخ نمی دهد».
به گفته وی، اختلال در بلوغ اقتصادی و بلوغ جنسی نخستین عامل بروز انحرافات اخلاقی از جمله پدیده ای همچون ازدواج سفید است. سن بلوغ جنسی برای پسران 14 سال و برای دختران 9 سال است. این در حالی است که در ایران، بلوغ اقتصادی و رسیدن به شرایط ثابتی از نظر تحصیلی و شغلی به طول معمول در سنین 27 سال به بالا و حتی گاهی تا 35 سال رخ می دهد و از این رو در این فاصله طولانی، جوان ابزار قانونی برای پاسخگویی به نیازهای جنسی در اختیار ندارد و در صورت ناتوانی در خویشتن داری، به بیراهه کشانده می شود.
این استاد دانشگاه معتقد است: به طور خاص تغییرات اقتصادی و سنگینی هزینه های مراسم ازدواج، تهیه مسکن و ادامه زندگی، شرایط پیچیده و دشواری پیش روی دانشجویان قرار داده تا از بیم گرفتار شدن در این شرایط، قید ازدواج را بزنند.
مصطفی پور افزود: به واقع، برای جوانانی که بخواهند پایبند به شیوه های قانونی به دنبال تامین نیازهایشان باشند، فضای کسب و کار ناامن و بیکاری پیش رویشان است و به همین دلیل زیر بار تعهدات مالی نمی روند.

**نقش تبلیغات ماهواره ای در گسترش انحرافات اخلاقی
تبلیغات ماهواره ها در برقراری روابط آزاد و خارج از چارچوب های قانونی و عرفی نیز در تعلل جوانان در پذیرش تعهدات خانوادگی و گرایش آنها به زندگی با جنس مخالف خارج از مدار قانونی بی تاثیر نیست.
مصطفی پور در این باره عنوان کرد: بروز نظام سرمایه داری در سپهر رسانه ای و دامن زدن ماهواره ها و شبکه های اجتماعی به خروج روابط اجتماعی و خانوادگی از شکل سنتی، نقش پررنگی در گرایش به سوی ازدواج سفید داشته است.
این جامعه شناس دلایل دیگری را نیز چون رشد فردگرایی، کاهش نقش خانواده در تصمیم گیری ها، استقلال اقتصادی و عاطفی، ترس از طلاق، تمایل به تجربه ازدواج از نوع آزمایشی، نگرانی ناشی از شروع رابطه ای که به جدایی ختم شود، تعارضات نسلی و اختلاف عقاید، گسست ارزش های فرهنگی و تعصبات قومی باعث انسداد پاسخگویی به نیازهای مشروع و برطرف سازی نیازها از راه های نامشروع برشمرد.

** بیراهه ای به نام ازدواج سفید
مصطفی پور ازدواج سفید را به عنوان ارمغان نامبارک از دیار غرب، مهمترین آسیب در نبود شرایط آسان ازدواج برای دانشجویان عنوان و آن را این چنین تعریف کرد: ازدواج سفید پیوندی غیرقانونی و غیررسمی است که در آن دو طرف هیچ تعهدی برای کنار هم ماندن ندارند.
این جامعه شناس با تاکید بر اینکه باید نسبت به اصل این مساله تحلیل و درک درستی ارائه داد، افزود: در شرایط فعلی به دلایل گوناگون، هنوز هیچ مطالعه کافی در این زمینه انجام نشده و هر نوع تحلیل و اظهارنظری در شرایط کنونی متکی به شواهد معدود و تجربه های زیستی است که باید با احتیاط تلقی و عنوان شود.
علمی**9283**2017

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین