ارزش فیس‌بوک ۲۰درصد کاهش یافت

سقوط تاریخی ارزش سهام غول‌های آی‌تی

هشدار به استارت‌آپ های ایرانی

عنوان

اخر هفته گذشته بازار بورس شاهد بزرگترین سقوط ارزش سهام بود. ارزش سهام فیس‌بوک روز پنج شنبه با کاهش ۱۹.۶ درصدی ۱۲۴میلیارد دلار در کمتر از ۲۴ ساعت کاهش یافت.

نسیم آنلاین: آخر هفته گذشته بازار بورس وال استریت شاهد بزرگترین سقوط ارزش سهام بود. سهام فیس‌بوک روز پنج شنبه با کاهش ۱۹.۶ درصدی ۱۲۴میلیارد دلار در کمتر از ۲۴ ساعت کاهش یافت.

این رخداد پس از آن روی داد که روز چهارشنبه گزارش مالی فصل دوم سال ۲۰۱۸ فیس‌بوک منتشر شد. هرچند در این آمار به ظاهر همه چیز خوب است فیسبوک و اقمارش نظیر اینستاگرام کماکان محبوب‌اند. اما روند کاهشی شیب رشد آمارهای آن سهامداران را ناامید کرد.

گزارش مدیران فیس‌بوک شامل میزان درآمد، رشد کاربران و سود آن بود. مدیران فیس‌بوک همچنین هشدار داده‌اند که در سال‌های آینده رشد درآمد فیس‌بوک کندتر هم خواهد شد و در مقابل افزایش هزینه‌ها به طور قابل ملاحظه باعث کاهش حاشیه سود شرکت می‌شود.

بر اساس این گزارش روند رشد کاربران به ویژه در ایالات متحده و کانادا که بخش عمده درآمد فیس‌بوک از این منطقه است کاهش یافته و تعداد کاربران اروپایی این شبکه اجتماعی نیز کمتر شده است امری که به شدت بر درامد تبلیغاتی آن اثر گذار است.

دیوید وهمر مدیر مالی فیسبوک در گزارش چهارشنبه خود گفت  «درآمدها در سه‌ماهه دوم سال جاری کاهش یافته و این روند در سه‌ماهه‌های سوم و چهارم نیز ادامه می‌یابد. او همچنین گفت که تبلیغات در استوری اینستاگرام انتظارات را برآورده نکرده و درآمدهایی کمتر از پیش‎‌بینی‌ها کسب کرده است.»

فیس‌بوک میزان تمرکز و هزینه روی سرویس‌های ویدیویی و دیتاسنترهایش را دوبرابر کرده است. براساس تخمین‌های فیس‌بوک هزینه‌های عملیاتی آن طی سال جاری تا 60 درصد نسبت به سال 2017 افزایش می‌یابد.

فیس‌بوک در ماه‌های اخیر بویژه پس از افشا و رسوایی فروش اطلاعات و انتخابات شاهد سقوط ارزش سهامش بود. اما این سقوط رکورد سقوط ارزش سهام را شکست. و فیس بوک که روز چهارشنبه حدود ۶۰۳ میلیارد دلار می‌ارزید غروب پنج شنبه اندکی بیش از ۵۰۶ میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

زاکربرگ به‌عنوان بزرگ‌ترین سهامدار فیس‌بوک تنها در این چند روز ۱۵ میلیارد دلار از ثروتش کاسته شده و او از رده چهارم ثروتمندترین مردان جهان به رده ششم این جدول سقوط کرد.

 

سقوط دیگر غول‌ّهای حوزه آی‌تی

گزارش درآمدهای ضعیف شرکت‌های بزرگ تکنولوژی، منجر به سقوط بزرگ این بخش شد. وال‌استریت روز جمعه شاهد بود سهام اینتل پس از این‌که نتایج عملکرد آن کمتر از حد پیش‌بینی شده بود ۸.۶ درصد سقوط کرد. توییتر ۲۰.۵ درصد سقوط داشت.

سهام اپل هم که قرار است گزارش عملکرد خود را روز سه‌شنبه اعلام کند، ۱.۷ درصد سقوط کرد. سهام آمازون و آلفابت هم که بعد از گزارش عملکرد قدرتمندشان، اوج گرفته بود، به ترتیب ۱.۸ درصد و ۲.۵ درصد سقوط کرده است.

تجربه اتفاقات هفته گذشته وال استریت و کاهش ارزش‌ سهام غول‌های آی‌تی بویژه سقوط تاریخی فیسبوک می‌تواند درس عبرت و تجربه‌ای برای استارتاپ‌های ایرانی باشد. استارت‌آپ‌هایی که با ایجاد انحصار در بازار و با ادعاهای عجیب و غریب  نظیر سرمایه‌گذاری خارجی توانسته‌اند رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشند. هرچند اما و اگرهای جدی در خصوص نحوه کار و سرمایه‌گذاری بر برخی از آنها وجود دارد. برخی تحلیلگران معتقدند شرکت‌های سرمایه گذاری خارجی که آن‌ها ادعا میکنند شرکت‌های صوری هستند که در پروپاگاندای رسانه‌ای به عنوان سرمایه گذار خارجی از آن‌ها یاد می‌شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین