چند نکته درباره پیشنهاد ترامپ برای مذاکره

دستکش مخملی ترامپ

عنوان

ترامپ دستکش مخملی را دستش کرده و حرف از مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌زند، اما کمی بعد پمپئو وزیرخارجه‌ش شروطی که برای مذاکره اعلام کرد، ‏کمی از آن دستِ چدنی آمریکا را نمایان کرد.

نسیم آنلاین؛ مهدی قاسم‌خانی: ترامپ دستکش مخملی را دستش کرده و حرف از مذاکره بدون پیش شرط با ایران می‌زند، اما کمی بعد پمپئو وزیرخارجه‌ش شروطی که برای مذاکره اعلام کرد، ‏کمی از آن دستِ چدنی آمریکا را نمایان کرد.
هرچند بعضی آقایان و رسانه هایشان دلشان نمی‌خواهد که سابقه بدعهدی های متعدد ایالات متحده و حتی آن دست چدنی را هم ببینند و شروع کرده اند به نظریه پردازی در راستای تسهیل مذاکره با ترامپ! گویا او از خر شیطان پیاده شده و می‌‌خواهد بدعهدی‌هایش را جبران نمایند.
با این حال محمدجواد ظریف با اشاره به خروج امریکا از برجام امکان مذاکره مجدد ایران با ‏آمریکا را رد کرد و نوشت: «ایران و ‏آمریکا دو سال گفت‌وگو کردند. ما با اتحادیه اروپا، تروئیکای اروپایی، روسیه و چین موفق به ایجاد یک توافق چندجانبه -موسوم به برجام- شدیم. این ‏توافق، کارساز بوده است. آمریکا تنها می‌تواند خودش را بابت خروج از این توافق و ترک میز [مذاکره] مقصر بداند. تهدید، تحریم و تردستی‌های تبلیغاتی ‏موثر واقع نخواهند شد.»
ترامپ در حالی بحث مذاکره را مطرح کرده که آشفته بازار سکه و ارز و به طور کلی وضع نابسامان اقتصاد ‏کشور از یکسو و پالس های مثبت برخی مسئولین نظیر سیف، رئیس سابق بانک مرکزی، که مشکلات بازار ارز را ناشی از سیاست های آمریکا دانست او را به قبول مذاکره از سوی ایران امیدوار کرده است.
حال اما باید دید که آقای روحانی که سال گذشته در جریان سفر به نیویورک ۸ بار تقاضای ترامپ برای دیدار را رد میکند بر صحبت های گذشته خود مبنی بر عدم مذاکره مجدد با آمریکا پای‌بند می‌ماند و با کار و تلاش جهادی و شبانه روزی در پی حل ‏مشکلات مردم می‌رود یا آنکه تجربه برجام را فراموش کرده و برای حل مشکلاتی که اکثر آن‌ها ریشه داخلی دارند و با تدبیر حل ‏شدنی هستند دست به مذاکره با آمریکا خواهد زد! و این این پیام را به مردم منتقل خواهد کرد که راه برون رفت از اوضاع فعلی کماکان تسلیم دربرابر کدخداست. ‏

التهابات اخیر بازار در استانه اعمال برخی تحریم‌ها در نیمه مرداد در کنار سکوت مسئولین بر افکار عمومی تاثیر منفی داشته است. بااین حال شکست ‏تجربه اعتماد به آمریکا با عهدشکنی و عدم اجرای تعهدات برجامی و در نهایت خروج از برجام ملت را به رشدی رسانده که فریب دستکش مخملی آمریکا را نخورده و بدانند فرقی بین اوباما و ترامپ نیست!‏

فارغ از تمام اینها، باید دید که مذاکره و ارتباط با آمریکا، چه ثمره‌ای برای بعضی از آقایان و رسانه هایشان داشته یا دارد، که با چشم پوشی بر تمام ‏اتفاقات اخیر و بی توجه به مصالح و منافع ملی برون رفت از تمام مشکلات کشور را، در مذاکره با آمریکا دیده و بی‌پروا به تبلیغ آن می‌پردازند.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین