نگاهی به روابط عربستان سعودی و عراق

عربستان و پل‌های خراب شده‌ دیپلماتیک

عنوان

 چیزی که سعودی‌ها یا نمی‌دانند و یا نمی‌خواهند که بدانند، این است که اختلافات آن‌ها با دولت عراق، با چند هدیه ساده و لبخندی اجباری حل نخواهد شد. طی ۱۵ سالی که از حمله آمریکا به عراق می‌گذرد، بغداد و ریاض تنش‌های بسیاری با‌هم داشته‌اند که بسیاری از آن‌ها منشأ ایدئولوژیک و اعتقادی داشته است.

نسیم آنلاین:‌محسن حیات:‌ پس از ادعای بلومبرگ مبنی بر توافق عراق و عربستان برای تجارت برق، سخنگوی وزارت نیرو عراق هرگونه واردات برق از عربستان سعودی را تکذیب کرد. این اولین تلاش سعودی ها برای نزدیک شدن به عراق نبوده؛ خصوصاً با محکم‌تر شدن پیوند دو کشور ایران و عراق. در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به روابط پر فراز و نشیب عربستان و عراق و نقش ایران در این رابطه.

تلاش ناموفق سعودی ها

اواسط تیر‌ماه امسال بود که سخنگوی وزارت برق عراق از توقف جریان برق صادراتی ایران به عراق خبر داد. وی دلیل این امر را دیر‌کرد بغداد در پرداخت بدهیِ خود به تهران اعلام کرد. این اتفاق همزمان با شروع گرم‌ترین بازه زمانی در کشور، یعنی ماه های تیر و مرداد صورت گرفت. اما با گذشت چند روز از اعلام این خبر، زمزمه هایی مبنی بر توافق عراق و عربستان برای انتقال برق با یک چهارم قیمتی که ایران به عراق می‌فروخت، مطرح شد. بر این اساس، عربستان در طی یک‌ سال اقدام به ساخت نیروگاهی با تولید 3000 مگاوات برای صادرات به عراق می‌کند. همچنین پیشنهاد عربستان برای تأمین 9500 مگاوات برق عراق از طریق نیروگاه های برق و نیروگاه های خورشیدی تا سال 2023 ، واکنش گسترده رسانه ها را در پی داشت. با گرم شدن بازار شایعات، وزارت برق عراق طی بیانیه ای در سی‌ام جولای، هرگونه توافق این کشور با عربستان را تکذیب کرد. "مصعب مدرس" سخنگوی وزارت برق عراق، ضمن تکذیب گزارش "بلومبرگ" در این رابطه، اعلام کرد که عربستان صرفاً پیشنهاد ساخت یک نیروگاه 3000 مگاواتی را داده که هنوز توسط مقامات عراقی تأیید نشده.

 با توجه به جایگاه مهم عراق در معادلات منطقه، عربستان طی چند سال گذشته با‌توجه به روند اضمحلالی که تروریست های تحت حمایتش در عراق و سوریه گرفته‌اند، تلاش کرده تا بتواند روزنه نفوذی برای اعمال سیاست های خود و کم کردن نقش ایران در عراق ایجاد کند که البته با شکست مواجه شده.

ثروت لزوماً قدرت نمی‌آورد

2017 برای عربستان سعودی سال خوبی نبود. شاید بدترین خبر برای سعودی‌ها در این سال، نامه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب مبنی بر پایان کار داعش بود که به معنای بی‌ثمر ماندن میلیارد‌ها دلار سرمایه سعودی‌ها تلقی می‌شد. عربستان سعودی که در طی این سال‌ها با خرج هزینه‌های هنگفت و راه انداختن حمام خون در منطقه، نتوانست اهداف خود را پیش ببرد تصمیم گرفت تا به اقدامات سیاسی روی بیاورد. رویه‌ای که نه تنها عربستان، بلکه دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز شامل می‌شد: تلاش برای ایجاد توازنی در صحنه سیاسی عراق. از پیام ملک سلمان مبنی بر ساخت یک استادیوم فوتبال در عراق به عنوان هدیه گرفته تا دعوت رسمی شخصیت‌های سیاسی این کشور مانند حیدر العبادی و مقتدی صدر؛ و این‌بار هم وعده‌هایی درزمینهٔ انرژی.

 چیزی که سعودی‌ها یا نمی‌دانند و یا نمی‌خواهند که بدانند، این است که اختلافات آن‌ها با دولت عراق، با چند هدیه ساده و لبخندی اجباری حل نخواهد شد. طی 15 سالی که از حمله آمریکا به عراق می‌گذرد، بغداد و ریاض تنش‌های بسیاری با‌هم داشته‌اند که بسیاری از آن‌ها منشأ ایدئولوژیک و اعتقادی داشته است. طی سال‌های سختی که عراق با بحران‌های بسیاری نظیر تروریسم، اشغال، بیکاری و وضعیت بد اقتصادی دست‌و‌پنجه نرم‌ کرده، ایران همواره به عنوان همسایه ای قابل اعتماد و بر اساس منافع موازی و مشترک، به کمک همسایه غربی خود شتافته است. همین امر باعث شده تا ملت و دولت عراق طی این سال ها همسایه خوبِ خود را از همسایه بد تشخیص دهند. چیزی که با قاطعیت می‌توان گفت این است که تلاش‌های ریاض برای اختلاف افکنی بین کشور‌های محور مقاومت کم نخواهد شد و از فتنه انگیزی سعودی‌ها در آینده نیز نباید تعجب کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین