فواد ایزدی مطرح کرد

همپوشانی نئوکان‌ها با لابی صهیونیستی- سعودی

فواد ایزدی، کارشناس مسائل سیاسی

اصل داستان این است که به خاطر نفوذ سنتی لابی صهیونیستی و همچنین اثرگذاری بالای لابی عربستان و امارات روی سیاست‌های واشنگتن، زمانی که بحث ایران مطرح می‌شود، یک اجماع بین این سه شکل می‌گیرد. در موضوع ایران این ائتلاف سه‌گانه، اختلافاتی که ممکن است وجود داشته باشد را کنار می‌گذارند تا فشار روی ایران از جناح‌های مختلف اعمال شود.

دکتر فواد ایزدی: اکثر نئوکان‌ها مخالف ریاست‌جمهوری آقای ترامپ در آمریکا بودند. ترامپ در سیاست خارجی تجربه‌ای نداشت و شعار انتخاباتی‌اش یعنی «اول آمریکا» در بین نئوکان‌ها این خوف را ایجاد کرده بود که ممکن است سیاست خارجی متفاوتی از سیاست خارجی معمول آمریکا داشته باشد. به همین دلیل اکثرا هم با او مخالف بودند.

در سال‌های گذشته نفوذ نئوکان‌ها در آمریکا بالا بوده است. این نفوذ چه در دوره ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها و چه در دوره ریاست‌جمهوری جمهوریخواهان وجود داشته است. در دوره بوش البته این نفوذ بسیار بالا بود. در دوره باراک اوباما نئوکان‌ها توانستند در پرونده ایران تاثیر خودشان را بگذارند.

در آمریکا لابی صهیونیستی نفوذ بسیار زیادی در بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌ها دارد. نئوکان‌ها به واسطه اینکه با لابی صهیونیست ارتباط دارند و حتی برخی چهره‌های نئوکان از چهره‌های اصلی لابی اسرائیل هستند، نفوذشان بالاست. این جریان با وجود اینکه سابقه مخالفت با ریاست‌جمهوری ترامپ را در پرونده دارد، اما به دلیل نفوذ بالا، در سیاست‌های ترامپ هم تاثیرگذار هستند.

اما در مقابل نئوکان‌ها، جمهوری‌خواهان سنتی قرار دارند. این جریان معتقد به نظریه واقع‌گرایی در رشته روابط بین‌الملل هستند. در خیلی از موارد جمهوریخواهان سنتی معتقدند حمایت بی‌چون و چرای آمریکا از اسرائیل، در راستای منافع آمریکا نیست. تنش‌های جیمز بیکر، وزیر امور خارجه دولت جرج بوش پدر با رژیم صهیونیستی، به همین دلیل بود. تنش جیمز بیکر جمهوری‌خواه با رژیم صهیونیستی بیشتر از تنش خانم کلینتون دموکرات با این رژیم بود.

اصل داستان این است که به خاطر نفوذ سنتی لابی صهیونیستی و همچنین اثرگذاری بالای لابی عربستان و امارات روی سیاست‌های واشنگتن، زمانی که بحث ایران مطرح می‌شود، یک اجماع بین این سه شکل می‌گیرد. در موضوع ایران این ائتلاف سه‌گانه، اختلافاتی که ممکن است وجود داشته باشد را کنار می‌گذارند تا فشار روی ایران از جناح‌های مختلف اعمال شود. نتیجه این ائتلاف افزایش فشار روی ایران و تحریم جدید است. در دولت کلینتون، اوباما، جرج بوش پدر و ترامپ این موضوع اتفاق افتاده است.

نباید بین ائتلاف سعودی- اماراتی و اسرائیل با نئوکان‌ها تفکیک قائل شد. این گروه‌ها با یکدیگر همپوشانی دارند؛ یعنی یک چهره مشهور نئوکان ممکن است ارتباط ویژه‌ای با سعودی یا اماراتی‌ها داشته باشد. گاهی یک فرد در حالی که جزء چهره‌های نئوکان است، هم با اسرائیل و هم با لابی سعودی کار می‌کند.

منبع فرهیختگان

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین