یادداشت کمیل خجسته

راه چهارم برای حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد

عنوان

بن‌بست‌گرایان بدانند بروز جنگ با آمریکا توهمی بیش نیست. راه حل مشکلات در داخل کشور است نه در مذاکره. بحران‌بینان بدانند، جمهوری اسلامی یک‌ قدم از رای مردم عقب‌نشینی نمی‌کند و دولت مستقر می‌تواند و باید بر مشکلات فائق آید. آمریکا هم بداند، کارهایش در ایران بی‌نتیجه است.

به گزارش نسیم آنلاین کمیل خجسته در روزنامه جام جم نوشت: رمضان دو سال پیش دردیدار شاعران، یکی از شاعران خطاب به رهبر انقلاب گفت اگر شمشیر بکشید، سینه‌هایی که بیایند جلوی شما بایستند و مقابل دشمنان شما سینه سپر کنند [زیاد است‌] و رهبری در جواب گفتند من شمشیر را کشیدم، مشغولیم، ما از چپ و راست داریم می‌زنیم... بیانات دیروز رهبری از مصادیق همین شمشیرزنی از چند جهت بود؛چرا که سه جریان با توجه به مشکلات جاری کشور تلاش می‌کنند بر آینده کشور تاثیر منفی بگذارند و رهبری علاوه بر این‌که در مقابل این سه ایستاده است، به دنبال ایجاد راه چهارمی برای حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد است.

گروه اول بن‌بست‌گرایان هستند. آنها معتقدند یا اعلام می‌کنند هیچ راهی برای برون‌رفت از مشکلات نداریم. ادامه این وضع ما را به سمت قحطی و جنگ می‌برد. به همین دلیل، تنها راه این است با آمریکا وارد مذاکره شویم. موشک‌هایمان را محدود کنیم و تاثیرمان را در منطقه کاهش دهیم تا آمریکایی‌ها، هم با ما وارد جنگ نشوند و هم، تحریم‌ها را بردارند تا ما نجات پیدا کنیم.

گروه دوم بحران‌بینان هستند. آنها می‌گویند در چنین شرایطی باید رهبری با حکم حکومتی دولت را برکنار و خودش یک نفر را جایگزین کند تا مشکلات حل شود.

گروه سوم، آمریکایی‌‌ها هستند. آنها از نقطه ضعف پیش آمده استفاده می‌کنند و علیه ملت ایران سه کار انجام می‌دهند: تحریم کرده، با فعالیت رسانه‌ای در مردم یاس ایجاد می‌کنند و با تعریف عملیات‌ خُرد تخریبی، جامعه را به هم می‌زنند. بحران‌بینان و بن‌بست‌گرایان اگر در نیت همراه نباشند، اما هر دو در نتیجه مکمل اهداف آمریکایی‌ها هستند. بحران‌بینان به دنبال کنارگذاشتن مردم در انتخاب حاکم هستند و بن‌بست‌گرایان، عمق استراتژیک نظام در منطقه و ابزار بازدارندگی دفاعی ایران، یعنی موشک‌ها را می‌خواهند از بین ببرند. نتیجه هر دوی آنها همان چیزی است که آمریکایی‌ها می‌خواهند؛ تضعیف ایران تا تسلیم نهایی‌اش.

رهبری در مقابل این سه گروه ایستاده، خط آنها را افشا کرده است و اجازه نمی‌دهد آنها به ملت و جمهوری اسلامی آسیبی وارد کنند.

اول این‌که بن‌بست‌گرایان بدانند بروز جنگ با آمریکا توهمی بیش نیست. راه حل مشکلات در داخل کشور است نه در مذاکره. بحران‌بینان بدانند، جمهوری اسلامی یک‌ قدم از رای مردم عقب‌نشینی نمی‌کند و دولت مستقر می‌تواند و باید بر مشکلات فائق آید. آمریکا هم بداند، کارهایش در ایران بی‌نتیجه است.

از سوی دیگر، رهبری، خط چهارمی را مقابل این سه خط دیگر گشوده است. محور همه حرف‌های دیروز رهبری یک جمله بود: «برای عبور از مشکلات اقتصادی راه داریم.» آیا این یک شعار غیرواقعی است؟ رهبری به آن پاسخ می‌دهند، خیر؛ زیرا اولا مشکلات امروز بیشتر از آن‌که از تحریم‌ها باشد، درونی است مثل ماجرای ارز و سکه. ثانیا هزاران راه نرفته وجود دارد برای حل مشکلات اقتصادی مانند همین هدایت نقدینگی افسارگسیخته در کشور به سمت تولید و...

سخنرانی دیروز رهبری یکی از مجموعه اقدامات مهم رهبری برای حل مشکلات مردم بود. هرچند دو روز پیش از آن هم، با دادن اختیارات به رئیس قوه قضاییه گامی مهم برای برخورد با عاملان فساد اقتصادی برداشته شد یا مثلا چند وقت قبل از آن با تجمیع همه قوا با ریاست رئیس‌جمهوربا عنوان شورای هماهنگی اقتصادی، در عمل شورای عالی دفاع دهه60 -که نقش فرماندهی در جنگ داشت- را احیا کردند و...

انقلاب اسلامی با تکیه بر مردم از بن‌بست‌گرایان و بحران‌بینان عبور خواهد کرد. اگر این اتفاق افتاد هیچ تحریمی دیگر کارساز نخواهد شد، همان‌طور که سال‌هاست هیچ تهدید نظامی، جرات و مجال عملی شدن پیدا نکرده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین