چالش سهم‌خواهی‌ها عامل طولانی‌شدن تشکیل دولت در لبنان است

سعد حریری

مروری بر اظهارات سعد حریری در مورد ارتباط با سوریه و واکنش های پیرامون آن

به گزارش وطن امروز، در حالی‌که ماموریت سعد حریری برای تشکیل کابینه لبنان در پایان سومین ماه خود قرار دارد، موضوع رابطه بیروت با دمشق به عنوان جدیدترین گره این ماموریت طی روزهای اخیر از سوی شخص حریری اعلام شده است. حریری، سه‌شنبه گذشته درباره درخواست برخی گروه‌های سیاسی درباره درج مساله ازسرگیری روابط با دمشق در بیانیه وزارتی به عنوان شرط تشکیل دولت گفت: «اگر دیگران بر بازگشت روابط با سوریه پافشاری کنند در این صورت دولت هرگز تشکیل نخواهد شد. این را کاملا رک و واضح می‌گویم». در واقع، نخستین گره‌ها در تشکیل دولت لبنان، سهم‌خواهی برخی گروه‌های سیاسی است که سقف خواسته‌های‌شان را بالا برده‌اند. تشکیل دولت جدید لبنان پس از عقب‌نشینی برخی  احزاب این کشور خصوصا حزب «جریان آزاد ملی»، مورد حمایت میشل عون، رئیس‌جمهوری کنونی لبنان از تفاهمات انجام شده میان سعد حریری و جبران باسیل، وزیر خارجه این کشور، بار دیگر به مشکل برخورده است. پیش‌تر حریری و باسیل توافق کرده بودند سهم حزب جریان آزاد ملی و میشل عون 10 وزیر در دولت 30 نفره باشد که به دنبال این امر منابعی در جریان آزاد ملی اعلام کردند اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت این حزب با این توافق دقیق نیست. در همین راستا چند منبع مسیحی به روزنامه الحیات گفتند در روزهای اخیر پس از مخالفت جریان آزاد ملی با سپردن یکی از وزارتخانه‌های اصلی به حزب القوات اللبنانیه اختلاف میان 2 حزب جریان آزاد ملی و القوات اللبنانیه به ریاست سمیر جعجع بر سر سهم هر حزب در کابینه آتی بالا گرفت. این منابع افزودند: این اختلافات تعدادی از رهبران جریان آزاد را به بررسی ایده کنار گذاشتن القوات اللبنانیه از دولت از طریق متقاعد کردن حریری به این مساله واداشته که سهم این جریان 7 وزیر به جای 6 وزیر باشد و همچنین با دستیابی ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیال پیشرو به 3 پست وزارتی و دادن یک پست وزارتی به حزب الکتائب و یک پست دیگر به جریان المرده به ریاست سلیمان فرنجیه موافقت شود تا جریان آزاد ملی از حضور بقیه وزیران مسیحی در دولت بهره‌مند شود. این منابع گفتند برخی رهبران جریان آزاد قصد دارند به‌رغم مشکلات در مسیر تبلیغات این طرح در سایه پایبندی حریری به اصولی در تشکیل دولت از جمله ایجاد ائتلاف توافق ملی دولتی که القوات اللبنانیه و حزب سوسیال جزئی از آن هستند، ظرف روزهای آینده نظر میشل عون را فاش کنند. این منابع در ادامه تاکید کردند: گره اصلی پیش روی تشکیل دولت جدید که به بعد از عید قربان موکول شده، مربوط به اختلافات درباره نمایندگی احزاب مسیحی در این دولت است. همچنین چند منبع در جریان «المستقبل» اعلام کردند واکنش سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به اظهارات حریری به این معنا نیست که موضع و شرط حز‌ب‌الله برای تشکیل حکومت عادی‌سازی روابط با دمشق است. سیدحسن نصرالله سه‌شنبه‌شب در سخنرانی خود، بی‌آنکه از حریری نامی ببرد، گفت: «به رهبران دیگری که ما با آنان در موضوع رابطه با سوریه اختلاف‌نظر داریم، نصیحت می‌کنم روی مواضعی که بعداً از آن عقب‌نشینی می‌کنند، پافشاری نکنند». این منابع در ادامه اظهار داشتند: اینکه نخست‌وزیر زیر بار عادی‌سازی روابط با سوریه نمی‌رود در مقایسه با اختلافات داخلی مسیحی بر سر نفوذ در کابینه آتی  تاثیر چندانی بر تشکیل دولت ندارد.

بری: روابط با سوریه ضروری است

در واکنش به سخنان اخیر سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در مخالفت با عادی‌سازی روابط بیروت- دمشق، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد که این روابط برای لبنان یک ضرورت و نیاز است. بری از حریری خواست در اتخاذ مواضع خصمانه علیه روابط لبنان و سوریه پیشتازی نکند. به گفته رئیس پارلمان لبنان، این مواضع در شرایط کنونی منطقه و جهان که برای گشایش در روابط با سوریه، نوعی مسابقه شکل گرفته، در تناقض با منافع لبنان است. بری موضع اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش آرام به سخنان حریری را ارزشمند توصیف کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین