گاردین: آیا عمران خان می‌تواند به وعده های خود عمل کند؟

عمران خان و چالش های پیش رو

عمران خان

عمران خان گفته که حزبش تلاش خواهد کرد تا جامعه ای مبتنی بر صداقت و شاسیته‌سالاری درست کند. عمران‌خان در امور مذهبی، بینشی محافظه کارانه دارد و از قوانین شریعت حمایت می‌کند

نسیم آنلاین:‌ عمران خان به صورت رسمی به عنوان بیست و دومین نخست وزیر پاکستان قسم یاد کرده است. حالا کاپیتان سابق تیم کریکت این کشور، با چالش ها و موانع زیادی بر سر راه خود مواجه است. اما آیا وی می‌تواند انتظارات داخلی و بین‌المللی را برآورده سازد؟

گاردین در گزارشی نوشت: دلیل این که پیروزی عمران خان در انتخابات پاکستان باعث جلب توجهات بسیاری شده خیلی دور از ذهن نیست. داستان یک بازیکن مرفه کریکت که تبدیل به ستاره ای در عرصه سیاست می‌شود و جناح های مختلفی که از روی کار آمدن او عصبانی می‌شوند، به خودی خود داستانی است که نمی‌توان نادیده‌اش گرفت.

با توجه به تاریخچه کودتا در پاکستان، قدرت گرفتن عمران خان مانند به حقیقت پیوستن یک پیشگویی بود؛ پیروزی مردم در انتخابات.

پاکستان کشور مهمی است. بالای 200 میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد 66 درصد زیر 30 سال دارند. کشوری مستعد فقر و بی‌سوادی. و البته جایی که به طور غیر‌تصادفی صحنه نبرد گروه های افراطی است. مراکز آموزشی زیادی برای ترویج این افکار وجود دارد که توسط سعودی ها بنیان گذاشته شدند.

هنوز مشخص نیست این که عمران خان که در مسائل مملکتی تجربه ای ندارد و محکی نخورده چطور می‌تواند از چالش های پیش رویش عبور کند و مسائل ریشه دار پاکستان را حل کند. چیزی که مشخص است این است که او نسبت به گذشته بسیار عوض شده. عمران خان حزب خودش، تحریک انصاف (به معنای جنبش عدالت) را در سال 1996تأسیس کرد.

عمران خان گفته که حزبش تلاش خواهد کرد تا جامعه ای مبتنی بر صداقت و شاسیته‌سالاری درست کند. عمران‌خان در امور مذهبی، بینشی محافظه کارانه دارد و از قوانین شریعت حمایت می‌کند و از گروه هایی که با تقدس زدایان مقابله می‌کنند بسیار حمایت می‌کند. انتقاد‌های گسترده وی از بمباران های پهپاد‌ی آمریکا باعث شده تا عده ای به او لقب "طالبان خان" بدهند! عمران‌خان با این‌که از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شده ولی با سیستم آموزشی غربی پاکستان مخالف است.

در پاکستان ژنرال ها به کنترل کردن سیاست های امنیتی و بین‌المللیِ کشور عادت دارند. مداخله در این روند می‌تواند یا شروع یک دوره باشد و یا حتی باعث پایان زندگی یک‌نفر شود. بنابر این چه عمران‌خان بخواهد با آمریکا قطع رابطه کند و یا مثلاً با هند پیمان دوستی ببندد و یا با تروریست ها صحبت کند، بهتر است حواسش  به پشت سرش باشد. مهم نیست داستان‌های عامه پسندی که از قدرت دموکراسی می‌گویند چقدر حقیقت دارد، اما یقیناً دست های پنهانی که بر شانه های نخست وزیرِ جدید وجود دارد کاملاً واقعی است و انداختن آنها سخت است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین