قنادباشی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

پیوند‌های میان لبنان و سوریه نزدیک و استراتژیک است / سعد حریری خود از موانع تشکیل کابینه است

عنوان

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت :خواست مردم لبنان استحکام روابط با دمشق بوده و این یک واقعیتی است.

به گزارشباشگاه خبرنگاران جوان،  سعد حریری نخست وزیر لبنان هفته گذشته اظهاراتی مبنی بر تشکیل نکردن کابینه جدید در صورت اصرار برای ارتباط با سوریه را  مطرح کرد. او همچنین گفته است که مشکل تشکیل دولت در لبنان، داخلی و مربوط به سهم خواهی احزاب است.  این گوشه ای از بحث هایی است که پس از انتخاب سعد حریری به عنوان نامزد تشکیل کابینه جدید از سوی میشل عون رئیس جمهور لبنان آغاز شده است. 

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با خبرنگار  سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با اظهارات اخیر سعد حریری درخصوص قطع رابطه با سوریه و تشکیل کابینه جدید خاطرنشان کرد: سعد حریری به عنوان نخست وزیری که حدود سه ماه پیش مامور تشکیل کابینه شد، خود یکی از موانع تشکیل کابینه است. او با اراده اش و با تاثیرپذیری از برخی کشورهای منطقه در نظام تشکیل کابینه سنگ اندازی می کند.

قنادباشی با بیان اینکه موانع داخلی و خارجی بسیاری در راه تشکیل کابینه وجود دارد، گفت:  موانع داخلی به کم کاری برخی از طوایف لبنانی که بسیاری از کرسی های مجلس را در اختیار دارند و سهم بیشتر و مهمتری از کابینه طلب می کنند، مربوط می شود و از سوی دیگر برخی هم از لحاظ سیاسی خواستار حفظ مسئولیت فعلی خود از طریق تشکیل کابینه با اعضا و مهره های خودشان هستند.

وی ادامه داد: به نظر می رسد سعد حریری با تاثیرپذیری از سیاست های ارتجاع منطقه و رایزنی های پیوسته ای که با ریاض دارد، همچنین با تاثیرپذیری از برخی سفارتخانه های غربی، تلاش می کند نتایج انتخابات  پارلمانی را که به نفع حزب الله بود، در تشکیل کابینه لحاظ نکند تا از این طریق در واقع ترکیب کابینه منعکس کننده پیروزی های حزب الله نباشد.

کارشناس مسائل غرب آسیا  با تاکید بر اینکه در فضای  سیاسی که سعد الحریری در لبنان ایجاد کرده، سید حسن نصرالله از ماموریت اصلی اش دور می شود؛ عنوان کرد: نخست وزیری که مامور تشکیل کابینه شد باید دو مسئله را در نظر بگیرد؛ یکی منافع ملی بدون در نظر گرفتن خواسته های بین المللی و قدرت های منطقه و دوم بها دادن به بیشترین آراء مردم که موجب تشکیل پارلمانی با این ترکیب در لبنان شده است.

قنادباشی با اشاره به خواست مردم مبنی بر تشکیل کابینه،اظهار کرد: طبق گزارش های به دست آمده، مردم لبنان خواستار تشکیل کابینه در اسرع وقت هستند تا مشکلات و مسائل اقتصادی شان حل شود. خواست دیگر ملت لبنان این است که دولت دمشق مقدمات ورود آوارگان سوری در کشور را فراهم کند که طبق شواهد امر به نظر می رسد سعد حریری این خواست مردم را نادیده گرفته است.

وی با تاکید بر نگرانی مردم لبنان مبنی بر لحاظ نشدن آراءشان در تشکیل کابینه افزود: مردم لبنان به هیچ وجه از اینکه ارتجاع منطقه و همینطور غربی ها به عنوان یک قدرت بالادستی در صحنه تشکیل و ترکیب کابینه حضور داشته باشند، راضی نبوده و با توجه به شنیده ها، سعد حریری در حال انجام ماموریتش در بین جریان چهارده مارس است.

قنادباشی ادامه داد: مردم لبنان از اینکه بحران تشکیل کابینه تا این اندازه به طول انجامیده ناراحت هستند، آنها بر این باورند که این مسئله تاثیرپذیری دمشق از ارتجاع منطقه و غرب را افزایش می دهد. انتظار مردم این است که آرا آنها تعیین کننده در تشکیل کابینه باشد.

کارشناس مسائل غرب آسیا ضمن اشاره به پیوندهای نزدیک میان لبنان و سوریه بیان کرد: پیوندهای میان لبنان و سوریه پیوندهای نزدیک و استراتژیکی است. دو کشور در شرایط مختلف به یکدیگر کمک کرده اند. زمانی یک جریانی با متهم کردن دولت سوریه در قتل رفیق حریری، پدر سعد حریری در صدد آن برآمد تا روابط دمشق و بیروت را خدشه دار کند، اما گذر زمان نشان داد چنین توطئه ها، جریان سازی رسانه ای و هجمه های تبلیغاتی غربی ها نمی تواند در روابط بین لبنان و سوریه  اثرگذار باشد، چرا که سوریه و لبنان پیوندهای فرهنگی، تاریخی و سیاسی عمیقی دارند و سوریه سپاسگزار حزب الله لبنان در راستای قلع و قمع نیروهای تکفیری داعش بوده و این نشان دهنده گرایش مردم دو کشور به یکدیگر است.

قنادباشی در پایان یادآور شد: هر دولتی که در لبنان روی کار می آید باید این واقعیت اجتماعی را پذیرفته و در مسیر استحکام بخشیدن  روابط با سوریه باشد؛ این واقعیتی است که وجود دارد مگر آنکه سعد حریری بخواهد خواست عربستان و اسرائیل را اجرا و روابطش با سوریه را قطع کند وگرنه خواست مردم غیر از انتظارات  ریاض و تل آویو است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین