وزیر اسبق بازرگانی

سفره مردم یک سوم شده است

مهدی غضنفری

نقش بالا رفتن قیمت ارز در افزایش صادرات بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است، در صورتی که نقش بسیار بیشتری در بد شدن وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت

مهدی غضنفری، وزیر اسبق بازرگانی در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در رابطه با تأثیر افزایش قیمت ارز بر صادرات و این که آیا می‌توان به رشد احتمالی صادرات ناشی از گرانی دلار  اعتماد کرد یا خیر بیان داشت: افزایش نرخ ارز از یک طرف باعث افزایش قیمت مواد خام وارداتی، کالاهای تولیدی و کالاهای مصرفی مورد نیاز مردم می‌شود و از طرف دیگر احتمالا با این افزایش قیمت تا حدی حجم صادرات افزایش پیدا می‌کند.

غضنفری بیان داشت: نقش بالا رفتن قیمت ارز در افزایش صادرات بین 10 تا 20 درصد است، در صورتی که نقش بسیار بیشتری در بد شدن وضعیت معیشتی مردم خواهد داشت، بنابراین دولت باید با برنامه ریزی درست، هم مراقب وضعیت معیشت مردم باشد و هم مراقب استفاده صادرکنندگان از افزایش نرخ ارز.

وی افزود: دولت باید سعی اش بر این باشد تا در عین حال که صادرکنندگان از این فرصت استفاده می برند، به مردم هم کمک کند تا بتوانند با حقوق کارگری و کارمندی زندگی‌شان را اداره کنند.

وزیر اسبق بازرگانی اظهار داشت: افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، می تواند یک تهدید برای مسائل اجتماعی باشد زیرا سفره زندگی و سبد اقتصادی مردم را به یک سوم کاهش می دهد.

وی درباره وضعیت تراز تجاری کشور نیز به «نود اقتصادی» گفت: در حال حاضر اوضاع تراز تجاری خوب نیست، اما با محدودیت‌هایی که برای برخی واردات اعمال شده باید واردات کمتر و صادرات بیشتر شود، بنابراین تراز تجاری می تواند مثبت بوده و یا به مثبت بودن نزدیک شود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین